Minulle tulee aina paniikki ja ahdistuneisuus juuri kun on saamassa unta. Paniikki saa aikaan sellaisen pelon että en nuku enää koskaan. Välillä valvon parikin vuorokautta ennen kuin "vahingossa" nukahdan.
Onko kenelläkään samanlaista vaivaa?
Panikointi nukahtaessa
8
251
Vastaukset 8
- pan1
Oon 16v tyttö ja olen kärsinyt 3kk paniikkihäiriöstä. Päivät sujuvat hyvin mutta illalla nukkumaan mennessä oireet tulee.. ei uskalla rueta nukkumaan kin pelkää että ei heräisi emää. Olen saanut rauhottavaa,joka on auttanut minut rauhoittumaan iltaisin. Mietin nytkin koko ajan että onkohan minulla joku muu vakavampi sairaus. Rintaapuristaa,painaa,vihloo se nostattaa pelon valtavan pelon ja se vain pahenee kroppa menee vähänniinkuin lukkoon. Olen googlettanut joka ikisen sairauden ja sitä mukaa kun oörn lukenut niin niitä oireita tuler minulle. Pelkään valtavasti sitä että saisin sydänkohtauksen. Olisi todella mukava saada vertaistukea.
- tyttö21
Hei! kokemusta on samasta asiasta, noin reilu vuosi sitten kärsin samanlaisesta ongelmasta. Elämäni oli aika sekaisin ja kaikki asiat kaatuu kerralla päälle. Aina kun olin menossa nukkumaan, ja kerkesinkin nukkua hetken, niin heräsin kuristavaan ja ahdistavaan tunteeseen.. tuntui, että en saa happea ja keuhkot painuu kasaan. ja sitä myöten tuli sitten paniikkikohtauksia. Kerron miten selvisin. Joka ilta n, puolen vuooden ajan, sanoin itselleni ennen nukkumaan, menoa. "ei mitään hätää, nuku vaan rauhassa" . kuulostaa varmaan tyhmältä mutta se oikeesti toimi!! JA nyt reilun vuoden päästä, mulla ei oo ollu mitään ongelmaa nukkumisen kanssa, eikä mun oo tarvinut syödä minkäänlaisia lääkkeitä. Uskon vakaasti, että vain sinä itse voit vaikuttaa siihen annatko pelkojen hallita sun elämää vai hallitsetko sitä itse. tässä lyhkäne versio omasta kokemuksesta! Toivon,että saat oman tilanteen hallintaan! Tsemppiä! :)
- artsi7
Noita oireita on monella. Mua auttaa lukeminen ennen nukahtamista ja tekee vaikka hengitysharjoituksen. Melotoniinia kannattaa kokeilla ennen rauhoittavia nukahtamiseen.
- pan777
mä oon niin puhki tään sairauden takia että entiiä mitä teen.. pelkään kuolemaa ja itken kuoleman takia mutta silti haluisin vaan pois että tää tuska loppuisi? olisipa edes joku ihminen joka kokee asamaa kun minä joku jolle voi soittaa kun kohtausiskee. se auttaisi niin paljon . :/ en osaa kirjoittaa mitä tunnen tai ajattelen..
- eräs83
Ensinnäkin tämä on ihan normaalia paniikkihäiriössä. Onko elämässä tapahtunut jotain suuria muutoksia? Itselle tuli lapsi ja paniikit. Oman itseni, lapseni tai jonkun lähimmäisen menetyksestä. Löysin jonkunlaisen avun meditoimisesta. Seuraavaksi pitäisi ottaa askel ja puhua asiasta neuvolassa. Nyt olen jotenkin saanut itseni hallintaan. Kohtaukset ovat ihan hirveitä, tiedän sen. Saatoin kävellä pitkin asuntoa yöllä (välillä vieläkin) kun paniikki iski yöllä.
- artsi7
joogaa hengitysharjoitus auttaa mieltä rauhoittumaan/rentoutumaan. pieni vaiva, mut suuri hyöty! opamox auttaa mut ei kannata ottaa joka päivä. kuoleman pelko juttuja on kaikilla jossain vaiheessa elämää, mut ne menee ohi iän myötä.
- eräs83
Miksi sitä tulee??? Ja mistä tiedät että menee ohi??
- artsi7
Iän myötä oppii paremmin hyväksymään kuoleman. Ite oon viisikymppinen. Nuorempana mulla ja parilla kaverilla oli samoja ajatuksia, mut ne ei enää häiritse. Ahdistushäiriöön liittyy pelkoa. Kyllä perinteiset liikunta, ruokavalio, jooga, harrastukset, ystävät jne...sitä lieventävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406