AirHelp aloitti Suomessa - myöhästymiskorvausten hakeminen

fly high

AirHelp aloitti Suomessa - myöhästymiskorvausten hakeminen lentoyhtiöiltä helpommaksi
07.07.2014
AirHelp-palvelu auttaa lentomatkustajia saamaan heille kuuluvat korvaukset lentoyhtiöiltä. Vuosittain noin 200 000 suomalaista lentomatkustajaa menettää satoja euroja korvauksina lentomyöhästymisistä, lentojen peruutuksista ja ylivarauksista johtuen. Korvauksiin oikeutetuista matkustajista vain 0,5 prosenttia hakee korvauksia lentoyhtiöiltä.

AirHelpin ilmainen mobiilisovellus ja online-palvelu pyytää lennon tiedot sekä valtakirjan ja hoitaa sen jälkeen matkustajan korvausvaatimuksen lentoyhtiöltä.

"Korvausta voi saada jo kolmen tunnin lennonmyöhästymisestä. On hyvin yleistä, että kuluttajat eivät tiedä EU-asetuksesta, jonka nojalla voi vaatia jopa 250 – 600 EUR korvauksia", sanoo AirHelp Nordicin toimitusjohtaja Thomas Lööw.

"Säännöt ovat kuluttajille monimutkaisia ja kaikki lentoyhtiöt eivät ole halukkaita maksamaan asiakkailleen korvauksia. Korvausvaatimukset voi jättää AirHelpin hoidettavaksi ilmaiseksi ja palvelu maksaa vasta silloin kun lentoyhtiöltä saadaan korvaus".

Lineup_jono_1AirHelpin kautta korvauksia hakeva matkustaja saa 75 % korvauksesta ja AirHelp provisiona 25 % (sis. ALV). Online-korvauspalvelulla matkustajien mahdollisuudet saada korvauksia kasvavat jopa 90 %.

AirHelp on käsitellyt jo 35 000 tapausta ja auttaa lentomatkustajia päivittäin saamaan heille kuuluvia korvauksia myös oikeudessa.

AirHelpillä on käytössään maailman suurin lentotietokanta myöhästyneistä ja peruutetuista lennoista. Palvelusta ei lähde lentoyhtiöille turhia korvausvaatimuksia ja vaatimukset perustuvat oikeisiin tietoihin myöhästymisistä tai peruutuksista.

Kuluttajat voivat tehdä korvausvaatimuksensa jopa kolmen vuoden viiveellä. AirHelp tarkistaa kaikissa tapauksissa etukäteen ovatko ne oikeutettuja korvaukseen vai ei, ja vie tarvittaessa tapaukset myös oikeuteen.

AirHelp-online palvelu

Myös EU:lla on lentomatkustajille oma passenger rights -mobiilisovellus, josta oikeudet selviävät nopeasti ja helposti. Se on julkaistu ensimmäisen kerran jo vuonna 2012.

Ohjelmisto on käytettävissä Applen iPhonella ja iPadilla, Googlen Androidilla, RIM:n BlackBerryllä ja Microsoftin Windows Phone 7:lla. Oikeuksista kerrotaan 22 eri kielellä.

Lataa EU:n lentomatkustajan oikeudet

22

1445

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+16
      • matkustajan oikeudet

        Euroopan unioni on päivittänyt suosittua matkustajan oikeudet -sovellustaan käynnissä olevalle kesälomakaudelle. EU:n vuonna 2012 ensimmäisen kerran julkaisema mobiilisovellus sisältää matkustajien oikeudet lentoliikenteen lisäksi myös raide-, bussi- ja vesiliikenteessä. Omaa sovellustaan matkustajille tarjoaa myös Euroopan kuluttajakeskus ECC.

        "Kuinka monet meistä ovat kummastelleet olemmeko oikeutettuja korvaukseen tai jonkinlaiseen apuun kohdatessamme ongelmia matkallamme valitusta liikennevälineestä riippumatta", sanoo liikenneasioista vastaava komission varapuheenjohtaja Siim Kallas.

        EU_pax_rights_logo"Monet eurooppalaismatkustajat eivät edes tiedä kuinka ja mistä he saavat apua. Oikeus tietoon on yksi matkustajan perusoikeus. Mobiilisovellus selvittää oikeuksien osalta kaiken yksityiskohtaisesti 25 eri kielellä ja missä matkustaja ikinä tarvitseekaan".


    • airnohelp?

      Onko joku saanut korvauksia tuon Airhelpin avulla?

      • väinö27v

        En oo kuullu et kukaan ois saanu korvausfyrkkaa suomessa tuon firman avulla. Huijareta?


      • ECC
        väinö27v kirjoitti:

        En oo kuullu et kukaan ois saanu korvausfyrkkaa suomessa tuon firman avulla. Huijareta?

        Mihin tota airhelppiä tarvitaan kun jokainen voi täytellä suomenkielellä ECC sivuilla kaavakkeen ja jäädä odottelemaan sieltä päätöstä.


      • kokemusta
        väinö27v kirjoitti:

        En oo kuullu et kukaan ois saanu korvausfyrkkaa suomessa tuon firman avulla. Huijareta?

        Itselleni laittoivat kuukausi sitten viestiä että korvaushakemukseni on hyväksytty ja olen ensimmäisiä Suomessa kenelle he maksavat korvauksia. Saa nähdä millon rahat saapuu tilille


      • Haenko korvausta
        kokemusta kirjoitti:

        Itselleni laittoivat kuukausi sitten viestiä että korvaushakemukseni on hyväksytty ja olen ensimmäisiä Suomessa kenelle he maksavat korvauksia. Saa nähdä millon rahat saapuu tilille

        Oletko saanut mitään? Annoit heille valtakirjan? Voivatko he pitää koko korvauksen ja unohtaa Sinut ?
        Minulla Norwegian lähtö Tukholmasta Fort Lauderdaleen lähti 12 tuntia myöhässä 20.11.


      • Anonyymi

    • Airhelp??

      olitko mukana ryanair lennolla fr 2562 17.10.14 tampere - malaga , joka oli 12 h myöhässä. miten olette toiminut korvaus asiassa ! ?? ois kiva kuulla kommettejanne.

    • santtu 1975

      Tuli eilennä laitettua AirHELP:n avustuksella korvauspyyntö Kesäkuussa olleesta Norwegianin Bangkok - Oslo koneen 15h. myöhästymisestä (lopulta olin perillä Helsingissä 23h. myöhässä alkuperäisestä aikataulusta),
      Saas nähdä miten käy korvausten kanssa...

      • santtu-1975

        Pitkään se kesti (puolitoista vuotta korvaushakemuksen jättämisestä AirHelpille), mutta vihdoin ja viimein korvaus tuli tilille tällä viikolla. 2*600€ - AirHelpin proviisio 2*150€, eli 900€ tulla tupsahti tilille vihdoin ja viimein.


    • Tod nak huijaus

      Itse olen aina hakenut suoraan lentoyhtiöltä. Nyt kun Lufthansallakin on suomenkielinen asiakaspalvelu niin miksi ihmeessä maksaa 5 min puhelinsoitosta pari sataa euroa jollekin "helpille".

      En tajuu

    • HelpHelpPulju

      Laitoin korvaushakemuksen AirHelpille joulukuun alussa 2014.
      Sähköposti viestittely oli alussa runsasta niin kauan kun saivat kaikki tarvittavat tiedot ja sähköisen allekirjoituksen.
      Sen jälkeen olen kysellyt kymmeniä kertoja mitä kuuluu korvaus asiaani.
      Eivät ole yhteenkään viestiin vastanneet.
      Onko kyseessä oleva pulju huijausta ???

    • Apuahelp

      Miten kauan korvausten saaminen kestää, minulla kestänyt jo reilu 2-kuukautta.?????

    • Tyytyväinen

      Laitoin tammikuussa hakemuksen Airhelp:lle ja tänään tuli rahat tilille. Ainakin omalla kohdalla kaikki sujui hyvin. Korvauksen tulemiseen meni pari kuukautta, mutta tuosta kovaushakemuksen pitkästä käsittelyajasta Airhelp informoi jo heti ensimmäisissä viesteissään.

      • Flight87

        Oliko lentosi kuinka kauan myöhässä? Tuliko kenties AirHelpiltä joku yhteenveto paljon he perivät komissiota korvauksista?


      • 25tai10pros
        Flight87 kirjoitti:

        Oliko lentosi kuinka kauan myöhässä? Tuliko kenties AirHelpiltä joku yhteenveto paljon he perivät komissiota korvauksista?

        Jos olisit lukenut koko ketjun niin vastaus olisi sinulle selvinnyt.


    • mnamna

      Täysin turha ja toimimaton palvelu. Kaukolentoni Aasiaan Finnairilla oli myöhässä yli 5h ja EU-säännösten mukaan olisin oikeutettu max koravukseen eli 600eur. Airhelp hautoi juttua yli vuoden lähettäen kaksi kertaa viestin: lakiasianosastomme tutkii asiaa(mikä ihmeen osasto? tuskin on olemassa), lopulta lopetin leikin Airhelpin kanssa kun ilmoittivat ettei ole mahdollisuuksia korvaukseen. Tein itse kuluttajariitalautakunnan kautta valituksen valmiille lomakkeelle ja kuukauden kuluttua Finnair teki sovintotarjouksen 250 eur tai 350 eur lahjakorttina. Selityskirje oli pitkä, mitä koneen kanssa oli ongelmana... Lahjakortissa on ilmeiseti rajoituksia muutenkin kuin käyttöajan suhteen joten otan rahaa. Finnairin ensimmäinen tarjous oli heti matkan jälkeen oli 100eur.

      • Johnuska

        Oho, saitpa äkkiä päätöksen ja korvausehdotuksen kuluttajariitalautakunnan kautta. Itse laitoin sinne korvaushakemuksen 16 tuntia myöhässä olleesta lennosta ja sieltä tuli heti kirje, että hakemus on vastaanotettu ja käsittelyaika on 14 kuukautta. Laitoin hakemukseni toukokuun lopussa ja syykuussa tuli käsittelijältä kirje lentoyhtiön vastauksesta, joka oli yllätys yllätys sama, kuin minkä he mullekkin laittoivat, eli ei korvausta. Laitoin käsittelijälle viestiä ja kysyin, että missä mennään ja onko asia vielä edelleen käsittelyssä, mutta hän ei vaivautunut edes vastaamaan viestiini... Pitää ilmeisesti ottaa uudelleen yhteytta ja kysyä, että onko asiani vielä käsittelyssä vai ei...


    • Jos tahdotte oikeaa palvelua, niin allekirjoittanut auttaa. Ja minulle riittää 20 % korvauksesta. Hinnan otan toki vain, mikäli korvaus saadaan.

      • vuonna201617

        Eikö kannattaisi ryhtyä matujen avustajaksi? Veronmaksajien piikki on avoinna ja matuista ei ole pulaa. Jokainen kitisijä työllistää tuntikausia.


      • Mulla on vielä moraalia tallella. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe