Viikko Utsjoella

lapinrookie

Hei. Tarkoitus lähteä ensikertalaisena viikoksi Utsjoelle ja tarkoituksena heittää maximissaan päivän mittairisa eräreissuja (kalastus mukana) 3-4kpl ja tutkia muutenkin paikallisia nähtävyyksiä.

Mitä kaikkea paikkoja suosittelette, missä voisi myös reissun yhteydessä kalastella ja olisi hienoja nähtävyyksiä? Mitkään väenpaljous turistirysät eivät siis kiinnosta, vaan luonnon rauha ja hiljaisuus on hakusessa.

Olen kuullut että Utsjoella on paljon taimenjärviä ja tammukkapuroja, ilmeisesti kalastuslupaa niihin ei tarvitse? Kämppäänne utsjoen Keskustan leirintäalueella ja autoa ei ole käytössä, joten Utsjoen keskustan tuntumalta hyvä etäisyys voisi olla max 10km suuntaansa ja sellaisia max. 16 tunnin reissuja.

Kiitos kaikille jotka pystytte hieman kertomaan Utsjoen hyviä eräkohteita ensikertalaiselle!

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rastikaisan terassi

      Kanattaa menä maaatokartasta kahtoen paikoille, not nimeä ei ymmärrä, niiku poraposka, näläkäpietsojohka. Tai mitä niitä on.

      Sielä lupia tarvihe, muutaku oman. Buorre pätki.

    • Käynyt

      Tuolla tarvii jonkinlaisen kalastusluvan aivan varmasti vaikka sateen jättämälle lätäkölle. Muuten hieno paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1767
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      117
      1603
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      51
      1028
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      801
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe