Tilanne tämä: Saavun ulkomailta matkatoimiston matkalta Helsinkiin. Jatkan Helsingistä lennolla jonka olen ostanut erikseen, kotikaupunkiini. Kuinka koneen vaihto menee? Pitääkö minun ottaa matkatavarat ja mennä lähtöselvitys/turvatarkastus uudelleen läpi? Ensimmäistä kertaa tässä tilanteessa eikä siis kokemusta ole.
Jatkolento
hei me lennetään!
4343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koneen vaihto on kokonaan sinun vastuullasi. Erityisesti joudut ottamaan ruumamatkatavarat ulos ja selvittämään ne jatkolennolle. Toivottavasti aika riittää.
Juuri tämän takia kannattaa mikäli mahdollista ostaa koko lentomatka kokonaisuutena, joka tulee yhdelle varaukselle. Tällöin voit (yleensä) selvittää matkatavaran lopulliseen kohteeseen asti, jolloin muut hoitavat sen siirron jatkolennolle ja vastaavat tästä. Lisäksi jos tuleva lento on myöhässä ja sen takia et ehdi jatkolennolle, lentoyhtiöt vastaavat siitä, että sinulle järjestetään kuljetus seuraavalla mahdollisella lennolla. Jos taas lennot ovat eri varauksilla, joudut itse järjestämään ja maksamaan toisen lennon – ja hinta voi olla suolainen, kuten yleensä viime hetkellä ostettavilla lennoilla.
Jos tullaan EU:n ulkopuolelta, niin eikös tavarat joudu aina ottamaan tullausta varten ulos? Eihän ne kotimaan jatkolennolle automaattisesti siirry siinä tapauksessa, vaan pitää viedä itse jollekin drop-tiskille tullin jälkeen? Tai näin oli ainakin joskus ennenmuinoin.
Joissakin tapauksissa matkatavarat voi selvittää koko reitille, vaikka jatkolento olisi eri varauksella. Itse jouduin pari vuotta sitten äkillisen asian takia muuttamaan suunnitelmia ja ostamaan jatkolentolipun erikseen, mutta tavarat selvitettiin jo lähtökentällä määränpäähän. Yhtiö oli kummallakin lennolla sama, ja vaihtoaika reiluhko.
Lähtökentällä viimeistään selviää, mihin asti tavarasi selvitetään.
Okei, kiitos vastauksistanne! Asiat selkeni!