oma generaattori pihaan

Pelle Peloton

kuva http://aijaa.com/IiQqBB
Oisiko mahdollista tehdä tuollainen generaattori joka jaksaisi tuottaa omakotitalon tarvitseman sähkömäärän. (oletetaan että kiuas toimii puilla).
Eli koskesta lähtisi suuri putki (halkaisija 110mm) pihalle kolmen metrin korkeudessa.
Alaalla jokin siipiratas joka on kytketty vaihtovirtageneraattoriin.
Eli siinä ei olisi ollenkaan patoa.
kysymykset
a. Mikä on keskimääräinen omakotitalon kuluttama teho.
b. Kuinka suuri generaattori tarvitaan sähkön tuottamiseen.
c. Kuinka suuri veden virtaus tarvitaan sen tuottamiseksi.

7

399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jottainjuttua

      Aika toivotonta.
      Keskimääräisen tehon saat laskettua vuosikulutuksesi perusteella, mutta generaattori pitäisi taas mitoittaa reilusti huipputehon mukaan joka riippuu aika paljon pelkästään jo siitä mikä on lämmitystapa mutta varmaan huipputeho jotain 10-20 kW välillä on. Pitäisi saada energiaa jotenkin varastoitua noita huipputehoja varten...

      Joku muu saa laskea mikä pitäisi virtaus olla, mutta jonkun 110mm putken läpi ei toivoakaan 110 cm läpi jo varmaan onnistuisi, tuohonhan tietysti vaikuttaa putken pituuskin.
      -tarkoittiko tuo 3m pudotuskorkeutta?

    • Pelle Peloton

      Joo vuosikulutus kerrostalo yksiössä kaukolämmöllä on tosi pieni, mutta kysymyskin on entä jos.
      Joku akusto siinä voisi olla, nii ja puki 110cm ei mm pudotuskorkeus 3 metriä

    • onnistu ei

      Oletetaan piikkikulutuksen olevan 20kw ja laitteiston kokonaishyötysuhteen olevan 60%, jolloin veden pitäisi virrata putkessa: 20 000w / 0.6 / (0.1l * 3m) / ((110mm/2)^2) * 3.6 = ~132km/h vauhdilla. Ei ole vaikea päätellä kuinka mahdollista tuo oikein on.

      Käytännössä tulet saamaan noilla mitoilla parhaimmillaankin vain 500w ulos, ja putken ollessa pitkä, todennäköisemmin luokkaa 100w.

      • tehot on

        mikä ihmeen 20kw. 5kpl 60w lamput tekee 300w. jääkaappi 100w pakastin 150w. tietokone 300w. televisio 200w. jotain paskaa 500w. alle 2kw.


      • Tajuhoi
        tehot on kirjoitti:

        mikä ihmeen 20kw. 5kpl 60w lamput tekee 300w. jääkaappi 100w pakastin 150w. tietokone 300w. televisio 200w. jotain paskaa 500w. alle 2kw.

        Liesi 9 kw... eli oli kyse huippukulutuksesta


    • Sähköverovirkailija

      Jos sitten ylijäämäsähkön syötät sähköverkkoon (se edellyttää sopimusta sähköyhtiön kansa) joudut maksamaan sähköveroa!

    • energiaa talteen

      Tuli mieleeni, että tuollaisellahan pystyisi tuottamaan suoraan lämpöä kitkan avulla. Generaattorin korvaisi kitkapesällä, josta lämmön talteenotto vaikkapa veteen. Tällä tavalla saisi ehkä taloa lämmitettyä ainakin osittain varaamalla lämpö veteen.
      Kesällä voisi saada tv:n valaistuksen hoidettua tuollaisella generaattorilla 110mm putkesta, mutta en usko, että se kovin helposti tulisi kannattavaksi hommaksi kuitenkaan. Mutta jos tykkää tuollaista puuhastella, niin sittenhän se on joka tapauksessa kannattavaa!
      Juu ja voisihan sitä energiaa varastoida vaikka pyörivään betonikappaleeseen, jos sellainen painaisi vaikka 10tn ja pyörisi vinhasti, niin kyllä sillä jo saattaisi kahvitkin keittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3532
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      29
      2944
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2594
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2494
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2221
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2202
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1696
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1593
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1515
    Aihe