Yksin lomalle. Hotellihinnat?

jnas-

Jos ottaa äkkilähdön yhdelle aikuselle niin saako kohteessa oman huoneen ilman lisäkustannuksia, jakaako jonkun tuntemattoman kanssa vai joutuuko maksamaan paikanpäällä extraa jotta saa ylipäätään yöpyä? Yksin matkaavan mysteereitä

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymällä selviää

      Riippuu matkanjärjestäjästä ja hotellista.

    • 46743

      Pääosin joudut maksamaan huoneen ns. vajaakäytöstä jo varauksen yhteydessä eli loma maksaa äkkilähtönä esim. 299 euroa/ hlö, mutta varatessa huomaat, että sinun kohdalla matka maksaa 399 euroa (tarjoushinnat aina kahden hengen mukaan). Huoneen saat tällöin kokonaan omaan käyttöösi.

      Finnmatkoilla voit kuitenkin ottaa myös yhden paikan. Tällöin todennäköisesti joudut jakamaan huoneen jonkun/ joiden toisten TuiFly-konsernin asiakkaiden kanssa. Finnmatkoilla nämä taitaa olla merkinnällä äkkilähtö 1. Äkkilähtö 4 kuten muiden matkanjärjestäjien äkkilähdöt. Useimmiten huonekaverit muista maista ja vaihtuvat loman aikana.

      • 46743

        ..ja vielä lisäyksenä, että jos matka myydään merkinnällä yksi paikka vapaana, niin vajaakäytöstä ei yleensä joudu maksamaan, vaan loman saa äkkilähtötarjouksen hinnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1449
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1235
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1213
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      219
      1204
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1009
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      936
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      798
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      78
      791
    Aihe