miksi jouduin tähän tilanteeseen? :(

mäwa

Hei. Olen 15vuotias teini. Yksin kertaisesti ahidistava ongelmani on että vanhempani ovat tapelleet jo 2vuotta. Kaikki alkoi siitä kun isästäni tuli alkoholisiti. Se vuosi oli minulle rankka. Koska en päässy pois tilanteesta kun vanhempani tappelivat. Oisin päässyt mutta äitinin ei antanut minun lähteä kotoa. Nyt olemme päässet siihen pisteeseen että isäni ei juo enään alkoholia. No ongelmia on edelleen yksi tavallisimpia ongelmiamme on rahan pula. Perheeni on taas ottanut lainaa ja isä otti lainan niin että äitin pitää maksaa siitä enemmän. Ja äitini pitäisi myös pyörittää perheen arkea, mutta siihen ei ole hänellä palio rahaa. Toisin kuin iskällä. Iskäni on nyt sitten ostellut itsellensä vähäkaikkea ja eikä suostu antamaan rahaa muille, koska isä väittää ettei hänellä ole rahaa. Vaikka juuri osti uuden telvision. Lainan takia. Isä sanoi äidille että ei me ainakaan 7vuoteen erota. Mutta mun mielestä ei tää oo semmosta parisuhde elämää mitä se vois olla, miettien 3-5vuoden päähän. Nykyään vanhempani vain käyvät töissä ja tulevat kotiin ja katsovat telkkaria eri huoneissa. Eli heidän avioliitto ei enään ole sitä, että he pussailisivat ja olisivat yhdessä. En ole nähny vanhempieni pussaavan toisia varmaan kuukauteen. Plus vanhempani puhuvat vuorotellen paskaa minulle toisistaan ja sitä en haluaisi kuunnella. Joten mitä tässä tulee nyt tapahtumaan?

8

198

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimia sinulle

      On ikävää aikuistua omaan elämään tuollaisessa vanhempien ristiriidassa. Sinä et ole tietenkään velvollinen olemaan diplomaatti ja kuuntelija heidän riidoissaan.
      Kun ihmiset riitaantuvat ja ei sitä yhteistä säveltä löydy, niin ei ole voimavaroja sitten ajatella edes lastensa parasta.
      Sinun kannattaa tukeutua suvun tosiin aikuisiin, isovanhempiin, täteihin ja setiin, enoihin. Myös kaverisuhteet ja harrastukset ovat henkireikäsi. Yritä etsiä joku puolueeton henkilö, jonka kanssa jutella murheistasi.

      • Mäwa

        Kiitos sulle että oot jaksanu lukee ton mun jutun ja ymmärrät mua! :)


    • cellara

      Onhan meillä erilaiset ongelmat, siis minulla on ihan päinvastoin, pussailevat myötäänsä ja nussiivat joka yö, niitä ääniä saa kuunnella yökaudet, ei sekään oo mukavaa. TUNTUU että voisin vaikka vaihtaa osia kanssasi. Laitan tyynyä korville ja vedän peittoa pään yli mutta kuuluu silti.

      • Mäwa

        Oli munki porukoilla tommosta yhdessä vaiheessa. Ja täytyy sanoa ettei sitä sekstailu hommaa jaksanu kyllä kuunnella, mut sit se kaikki vaan loppu ku tuli kaikki laina ja alkoholi ongelmat. Nii kyllä mää silti palaisin siihen aikaan kun vanhempani rakasti toisiaan.


      • Nekkux
        Mäwa kirjoitti:

        Oli munki porukoilla tommosta yhdessä vaiheessa. Ja täytyy sanoa ettei sitä sekstailu hommaa jaksanu kyllä kuunnella, mut sit se kaikki vaan loppu ku tuli kaikki laina ja alkoholi ongelmat. Nii kyllä mää silti palaisin siihen aikaan kun vanhempani rakasti toisiaan.

        Hei, voimia sulle kauheesti! ♡♡♡♡♡♡


    • voimia

      Voi voimia sulle! ❤ Tosi kurjaa et teillä on tollanen tilanne. Mut muista et se ei oo sun syy.

    • 11w tyttö

      Tosta asiasta kannattais puhua jollekin!
      Tiedän kokemuksesta että toi ei ole hauskaa.
      Mun omat vanhemmat riitelee tooosi usein,rahapula, iskällä kyl on rahaa mut se sanoo et sil ei oo, tosin äiti ei oo ollu pitkää aikaa töissä ja isälle kävi onnettomuus, meiänki ongelmat alko alkoholista tai no siitä kun iskä ajo kännissä :((((

    • 11w tyttö

      Koita jaksaa ja muista että se ei oo sun syy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1471
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1004
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe