Ongelmana on sellainen, että kun avaimen kääntää starttiasentoon, ei tapahdu mitään. Muutaman kerran kun edestakaisin käntelee avaimella niin sitten lähtee ihan ihan normaalisti starttaamaan. Tekee satunnaisesti sitä. Ja toiseksi, kysyisin miten saa nollattua huoltoilmaisimen ?
Micra 2004 ja sen ongelmat
Mikra
5670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hieman myöhään tulee vastaus mutta laitetaan jos joku muu etsii samaan ongelmaan vastausta. Mummoni micrassa aikoinaan sama vika, lukkopesä hajalla, avain siis kääntyy mutta mitään ei tapahdu. Lukkopesä vissiin mennyt myös muissa samanvuoden microissa joten ilmeisesti tyyppivika..
On tosiaan runkattu virtalukkoo kauppakassis, kun on menny särki?
Huoltoilmaisimen nollaus on tehty ikään kuin tuntien antipatiaa asiakasta kohtaan
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=huoltoilmaisimen nollaus&spf=1
Voisi hyvin olla konehuoneessa yhden vipstaagin kertavääntö eikä kymmenien rivien ohjeen vaativaa räpellystä ohjaamon painikkeilla.
Tuulilasin Ketonen ei ollut ihan tarkkana. "Katsastuksessa ei kuitenkaan tarkasteta mitään huoltoon kuuluvia asioita. Siellä tutkitaan vain auton kunto liikenneturvallisuuden kannalta."
Kuuluuhan vuosihuoltoon kiertää autoa lommot katsomassa, kaikki polttimot sisälläkin alustan kumisuojat jne.. Katsokaa huolto-ohjelmaa - pitkä on. Katsastuksessa samoja kohtia monta.
Huoltoväli-ilmaisin tarkoitettu takerruttamaan asiakas merkkiin. Tuntuu kuitenkin täälläpäin hylkivän.
Joko tämä malli on ilman vaikeasti nollattavaa huoltoilmiötä?
http://www.is.fi/autot/art-2000005208024.html