En ole paljoa ommellut, mutta nyt pitäisi saumata noitten harsovaippojen reunat, etteivät rispaannu. Tyhmiä kysymyksiä kaksi: saumataanko ne ennen ensimmäistä pesukertaa (siis kutistusta) vai sen jälkeen? Millä langalla ne ommellaan?
Harsovaippojen reunojen ompelu
avuton2
3173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ompelin päät kolmilankaisella saumurilla ennen pesua. Otin huomioon paljonko kangas kutistuu pituussuunnassa ja leikkasin palat suorakaiteen muotoisiksi.
Kiitos ensimmäisestä vastauksesta. Mutta, olen tosiaan sen verran uusavuton, että en tiedä, millä langalla (puuvilla, keinokuitu vaiko mikä) tuo saumaus pitäisi tehdä, jotta langan kutistuvuus vastaisi kankaan kutistuvuutta.
Saumurin ompeleen voi säätää sopivaksi, jottei langan kutistuvuudella ole väliä. Tavllinen 100% polyesteri lanka käy mainiosti, vaikka harsokangas on 100% puuvillaa. Harsokangas on päärmättyä, joten sivusaumoja ei tarvitse ommella ja kangashan kutistuu pääasiassa pituussuunnassa.
1. kysy neuvot kangaskaupasta
2. tee yksi "harjoituskappale".