varvistaminen

huolestunut äiti

Kirjoitan nyt tähän ryhmään enkä tuonne yli 1v, kun täällä on vilkkaampi keskustelu.

Täällä on 1v2kk poika joka varvistaa ihan hirveästi. Tuen kanssa kävelyn aloitti suht nuorena (7kk) tuen kanssa kävelee edelleen. Melkeinpä aina seistessä on varpaillaan ja tämä selkeästi häirtisee sitä tuetta kävelyä. Poika seisoo kyllä pitkiä aikoja tuetta ja silloin hetken seisomisen jälkeen lastee kantapäät alas. Kaikki kävely tapahtuu kuitenkin varpaillaan.

Pitäisiköhän tästä jo huolestua? 1v neuvola käynnillä ei otettu kantaa asiaan, hieman vain ihmetteli neuvolatäti että oli ihan varma siitä että lapsi kävelee jo tuetta kun niin nopsaa ja hyvin meni tuen kanssa 8kk käynnillä.

Kenkien käyttö ei vaikuta asiaan. Koskaan ei ole ollut hyppykeinussa tai kävelytuessa(vai mikä se nyt onkaan)

Lapsi ei enää edes yritä astua tuetta, vaan siirtyy konttaamaan pienenkin matkan takia. Itseäni hieman huolestuttaa, kun näyttäisi siltä että kävelyn ainut estäjä on tuo varvistus eikä mikään muu. Kiireen takia en huolehdi, en siis ajattele että hänen nyt vaan pitäisi kävellä ja olisin jotenkin pettynyt siihen että hän ei kävele. Olen vain huolissani, kun varvistus ei näytä helpottavan ollenkaan.

Huonosti löytyi keskusteluja tämän ikäisen lapsen varvistamisesta, niin siksi aloitin kokonaan uuden keskustelun. Toivottavasti jollain olisi jotain tietoa. Otan asian puheeksi seuraavalla neuvolakäynnillä, mutta siihen on vielä aikaa pari kk

1

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varvastaminen

      meillä esikoisella aikoinaan sama juttu ja neuvolassa huolestuivat asiasta niin että tekivät oikein lähetteen erikoislääkärille. Kävimme lääkärillä, joka seurasi taaperon kävelyä(samanlaista kui teillä eli varpaillaan ja pysähtyessään aina/välillä laski kantapäät maahan) ja liikutteli nilkkoja. Totesi että kaikki on niin kuin pitääkin. "Reseptiksi" määräsi ostaa ensisandaalit> ja nimenomaan uudet jotta muokkautuisivat vauvan jalan mukaan, ei vanhoja ja jo käytettyjä. Ja taaperon tuli käyttää näitä kenkiä JOKA PÄIVÄ, KOKO PÄIVÄN, sisälläkin. Kauaakaan aikaa ei mennyt kun tuo varvastus lakkasi.

      Tuohon varvastukseen kannattaa kuitenkin puuttua/tutkia ajoissa, koska mitä pidemmälle sitä venyttää, sitä vaikeampaa siitä on päästä eroon ja vaati sitten jo enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      291
      3192
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      91
      2670
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      185
      2242
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      32
      2020
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1755
    6. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      46
      1574
    7. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      101
      1492
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      355
      1434
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      122
      1314
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      95
      1283
    Aihe