Mercury 20 vuosimalli 1988: huomasin kuljettaessani, että öljyä valui reiästä, joka on noin 5cm päässä yläviistoon öljyn tarkistusaukosta. Mikä hiton reikä se on? En ole aiemmin siinä mitään tulppaa yms. edes huomannut.
Reikä
Leo Partti
479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän rikiputkessa pitäisi olla muita isompia öljytilaan meneviä reikiä kuin tyhjennys sekä se ylimmäinen ylivuodon tarkistus.
Sitten on joissakin koneissa näitä vaihteiden siirtoon tarvittavia akselitappeja, jotka voivat irrota, mutta ne ovat yleensä torbeedon alaosassa.
En tiedä onko koneessasi ns, pyörähtävä vaihdevipu-systeemi ja sille olisi joku lukitus ollut, joka nyt on sitten irronnut.
Yksi vaihtoehto on, että se on rikiputken yksi veden tyhjennys reijistä ja rikiputkeen on jostain sisältä tullut öljyä tai öljyistä polttoainetta joka nyt valuu vesikanavasta ulos.
Kiitos vastauksesta. Luulen nyt, että joku "tappi" siitä on irronnut ja että se on purettava ja tutkittava, jos se sillä tavalla selviäisi.
Oho! Tappi on tippunut tuostakin: https://www.google.fi/search?q=mercury20&client=firefox-a&hs=kSt&rls=org.mozilla:fi:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=way_U8PtOuv8ywOLg4LwAw&ved=0CAgQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=83sbtlj6KWyYWM:;D_Sr565mg5aI4M;http://image.nettix.fi/extra/boatimg/479801_479900/moottori-mercury-479837_b_5328e2784cdfe11b.jpg;http://www.nettivene.com/moottori/mercury/479837;536;402
siihen moottoriin mystisen reiän.