Valokuituverkko

Ihmettelijä

Millonkahan se valokuituverkko tulee toimimaan? Maksettu jo joskus kevättalvella ja ei ole kuulunut eikä näkynyt. Toimiiko täällä Lieksassa kenelläkään?

117

2430

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin mukana

      Pankakoskella taitaa olla valmis ja toiminnassa. Sehän on aloitettu syrjäkyliltä ja viimeiseksi valmistunee keskustan alue ehkä ensi vuonna tai seuraavana.

      http://www.pielisverkko.fi/rakentaminen

    • maksan kun tekevät

      Lamminkylän alueelle luvattiin tänä kesänä, mutta ei ole tapahtunut mitään.

      • Maksanut

        Eivät tee ennenkuin maksat.


    • Näin kerrottiin

      Aikataulu on riippuvainen asiakkaiden määrästä rakennettavalla alueella.

    • liian kallista

      Olisin liittynyt mutta 1500-2000 euron hinta on minusta liian kova hinta päivittäisestä paskankirjoittelusta tänne palstalle ja iltalehden lukemisesta!
      Siispä elellään mokkulan varassa!

    • Eriarvoinen

      Jopas olisi ollut kallis hinta sinulle! Meille muille hinta on 1000 euroa kuukausimaksut.

    • joopajoo45

      Olisin ottanut jo aikaa sitten, vaan ei taida keskustaan tulla vasta kuin ensi kesän keskiviikkona....

    • liian kallista

      Kävin siellä infossa alkukesällä Muskotin edessä ja siellä sanoivat nuo hinnat, ensin oli jotain 1000 e ja sitten luettelivat mitä lisälaitteita tarvitset ja niitä oli ainakin 500e arvosta? Eikä sillä hyvä, se yhteys tulee vaan talon ulkoseinään asti, loppu pitää laitattaa jollain firmalla talon siään että saa sen yhteyden käyttöön? Luulen että siinä asennuksessa ei 200e riitä! Joten miulla jää tuo yhteys ottamatta, ennen odottelen mokkulan kanssa 3 asteen yhteyttä avaruudesta!

    • Ihmettelijä

      Minulle myös 1000e ja kkmaksut. Kunhan nyt joskus sen saisi. Liekö rahapula firmalle iskeny vai mikä?

    • uilfdyuikxzrtytftdf

      Tuskin rahapulaa kun kaupunki takasi sille 4,5 miljoonan lainan!

      • kuitua ei tarvita

        Ne pitää ne kaupungin rahat ja valokuitu verkko ei valmistu milloinkaan koska netti toimii loistavasti ilman hömppäkuitujakin.


      • otetaan velkaa

      • Anonyymi
        kuitua ei tarvita kirjoitti:

        Ne pitää ne kaupungin rahat ja valokuitu verkko ei valmistu milloinkaan koska netti toimii loistavasti ilman hömppäkuitujakin.

        Noinhan siinä varmaan käy,eli niinkuin Rääkkylässä,koko kunta taitaa mennä konkkaan.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        kuitua ei tarvita kirjoitti:

        Ne pitää ne kaupungin rahat ja valokuitu verkko ei valmistu milloinkaan koska netti toimii loistavasti ilman hömppäkuitujakin.

        Juurikin näin. 4G riittää oikein hyvin. Monet isohkot yrityksetkin pärjäävät ongelmitta 4G yhteyksillä niin miksikähän yksittäinen torppa ei pärjäisi? Meidänkin työpaikalla 4G, useampi käyttäjä ja pelaa paremmin kuin hyvin. Minulla ainakin on sille parille tonnille kotona parempaakin käyttöä kuin joku hömppäkuitu.


    • tarvitsen työn takia

      1000e minullekin ja kk maksut. maksaisin mielelläni, ettei aina netti töki, mutta hidastempoista työtä. Luvattiin nopeaa palvelua, mutta olen eri mieltä.

    • Sain oikeaa tietoa

      Aikataulusta kannattaa kysyä myös Pielisverkon yhteyshenkilöiltä. Luultavasti heillä on asiasta parempi näkemys kuin tämän palstan kirjoittajilla.

    • valokuitua?

      Mähköltä-lamminkyläntielle asennetaan maahan kaapeleita?

      • kelaapina

        Aikataulua on kysytty partalanmäen osalta jo monena vuonna.
        Vastaus aina, ei ainakaan tänä kesänä, odotetaan lisää liittyjiä, rakennetaan ensin tukiraha alueet yms. Selityksiä.
        On melko todennäköistä että eroan osuuskunnasta ja siirryn 4g aikaan.
        Seuraavaksi rupean seuraamaan nurmikon kasvua tai maalin kuivumista, kumpikin tapahtuu nopeammin kuin valokaapelin veto Lieksassa keskustan alueelle.


    • hyvänäin

      Unohtakaa nyt jo hyvät ihmiset koko hössätys sitä valopiuhasta!! Ideana ajatus kuollut jo syntyessään että joka torppaan pitäisi jotakin alkaa piuhaa vetämään. Eiköhän se riitä että valokaapeleita vedetään vaan noihin langattomiin tukiasemiin ja siitä yhteydet jaellaan langattomasti meille. Langattomilla tekniikoilla, nykyisillä ja tulevilla, hoidetaan kaikki tarpeelliset yhteydet pientaloihin. Verratakaa nyt jo noita kustannuksiakin kun 4G yhteyksiä saa jo nyt reilulla kympillä kuukaudessa. Mitä älyä on maksaa tonnitolkulla liittymisisä ja piuhojen kaivelusta ja sen jälkeen vielä vähintää viiskymppiä kuussa, kun aivan samaan käytännön hyötyyn pääsee muutamalla kympillä kiinni ilman tonnien aloituskustannusta ja pihamaan ahajottamista?. Osuuskunnan toivottomuuden projektissa näkee jo siitä että mainostetaan samassa mainoksessa että langattomalle tukiasemalle tuodaan yksi 50 megainen valokaapeli ja se jaetaan koko kylälle. Vieressä mainostetaan että kun otat kuidun kotiin niin nopeutta voidaan kasvattaa jopa 1000 megaan ja ylikin. Herää kysymys että miksi myös tukiasemien nopeutta ei voi kasvattaa jos sama kaapeli kerran sinnekin tulee? Estääkö joku sen että langattomalle linkille viedään vain 50 megaa ja naapurin mummonmökkiin 1000 megaa. Todellisuudessa voidaan ja tottakai operaattorit lisääväAivan uskomatonta rahastusta mutta vaikka Lieksalaiset moneen retkuun ovat mennetkin niin liittymäsopimusten vähäisyydestä lehdestä lukeneena voisi olettaa että josko ne Lieksalaiset olisivat jo jostakin aikojen saatossa oppineetkin. Eipä tässä ole montaa vuotta aikaa kun Wimaxia myös tuotiin kovalla tohinalla ja aggressivisella markkinoinnilla Lieksalaisille ainoana tulevaisuuden keinona päästä internetin ihmeelliseen maailmaan mukaan ja nyt lähettimiä pistellään viimeisiä jo kiinni. Tätä taustaa vasten tuollaiseen kuitutekniikkaan tonnitolkulla taas kerran sijoittaminen jokaisessa mökissä tuntuu hiemankin arveluttavalta. Tekniikkaa kehittyyää ja vaikka valokaapelin väitetään olevan nyt se "pop" niin tilanne on jo 5-10 vuoden päästä aivan jotakin muuta. Viisaat säästävät rahansa johonkin järkevään mutta kellä ylimääräistä lompakoissa lojuu niin eikun siitä vaan sopimusta tekemään!

      • Valoa kansalle

        On selvää, että 4G-verkon LTE-yhteydet eivät tule riittämään kaikille nopeaa nettiyhteyttä tarvitseville. LTE-yhteyksissä on valokuituun verrattuna useita heikkouksia, kuten pitkät vasteajat ja tukiasemien ajoittainen ruuhkautuminen useiden samanaikaisten käyttäjien takia.

        LTE-verkoissa ongelmena voi olla myös huono kuuluvuus sisällä, etenkin energiatehokkaissa taloissa. Itselläni on mobiilikäyttöä varten LTE-liittymä, mutta kotona Lieksan keskustassa se toimii yhtä huonetta lukuunottamatta vain 3G-tasoisena. Valokuidun olen tilannut, mutta sitä ei vielä ole rakennettu. En aio luopua 4G-liittymästäni valokuidun asennuksen jälkeenkään, sillä en näe niitä vaihtoehtoisina tuotteina. Tarvitsen jatkossakin 4G-liittymää matkustellessa/töissä/kesämökillä, mutta kotona ollessani käytän valokuitua.

        Valo on nopea ja varmatoiminen. Yhteys on helppo jakaa vaikka kaikkien perheenjäsenten kesken. Valokuituyhteyden voi jakaa kotona myös langattomasti wlan-verkossa, jolloin kuitua pääsee hyödyntämään kotona myös älypuhelimella ja muilla mobiililaitteilla.

        Olen samaa mieltä siitä, että valokuitu maksaa paljon. Kaikkea ei kuitenkaan voi saada ilmaiseksi. Rahassa ajatellen LTE-yhteyden hinta- ja laatusuhde voi olla parempi, mutta silloin kun tarvitaan vauhtia, LTE-verkko jää armotta hopealle. Minä ainakin olen valmis maksamaan siitä, että HD-tasoinen videokuva pyörii nykimättä ja nettiyhteyden käyttö on muutenkin takkuamatonta. Ymmärrän senkin, että jollekin osuusmaksu voi olla liian iso. Kyseessä on kuitenkin sijoitus. Isäni maksoi aikanaan Radiolinjan osakkeesta 5 000 markkaa, vaikka tavallisen kännykkäliittymän olisi saanut pienellä hinnalla. Osakkeen arvon nousun myötä sen sai myytyä mojovalla voitolla.

        Tarkoitukseni ei siis ollut mollata 4G/LTE-verkkoja, vaikka kerroinkin niiden heikkouksista. Pidetään Lieksa kehityksen kärjessä ja investoidaan valokuituun.


      • YES.

        SInulla toimii aivot ja järki.Ilo kuulla Lieksalaisesta jolla on jotakin.


    • "reppana" poika

      suuret kaupalliset operaattorit eivät ole olleet halukkaita rakentamaan valokuituverkkoja haja-asutusalueille, edes tukirahoilla siksi osuuskunta

    • Jälkijunassa

      Olen samaa mieltä, että tietolliikennekaapeleiden vetäminen maastoon alkaa olla vanhanaikaista. Hyvin suuria datapaketteja voidaan siirtää paikasta toiseen pitkiäkin matkoja langattomasti. Vaikkapa Marsista Maahan. Ei planeettojen välillä kaapeleita tarvita. Eikä tulla tarviamaan lähiaikoina meidänkään Lieksa -nimisellä kylällä. Kun Lieksan valokuiteukaapeliverkko on valmis, se on jo vanhentunut ja edistyksellisemmät tekniikat ovat jo silloin käytössä.

    • kuitunenko

      Sinulla minun raha, missä minun tavara....

    • ei tuu meille piuhaa

      Nuo valokuidut on aikapaljon remontissa, yleensä ovat vielä teidenvarsiin kaivettu ja routa katkoo niitä! Ps.toimiihan tuo netti hyvin jo älypuhelimissakin!

      • iltarusko10

        Mikä on valokuidun idea?? Mokkula tomii moitteettomasti ja edullisesti n.15,-/kk. Perusasiat kun verkkopankin käyttö, iltapäivälehtien luku sujuu moitteettomasti ainakin täällä keskustan tuntumassa. Tietoa ei ole tuolta maaseudulta..Mastojahan on joten varmaan toimii..joten ei meillekkään tule piuhaa ei sitten ikinä!


      • UUSI NETTITIKKU VAIN
        iltarusko10 kirjoitti:

        Mikä on valokuidun idea?? Mokkula tomii moitteettomasti ja edullisesti n.15,-/kk. Perusasiat kun verkkopankin käyttö, iltapäivälehtien luku sujuu moitteettomasti ainakin täällä keskustan tuntumassa. Tietoa ei ole tuolta maaseudulta..Mastojahan on joten varmaan toimii..joten ei meillekkään tule piuhaa ei sitten ikinä!

        Kyllä toimii syrjäkylillä kun ostaa uuden nettitikun! Ei mullakaan netti toiminut kunnolla vaikka oli vain 2 vuotta vanha nettitikku, sitten operaattori tarjosi uutta, tekniikaltaan kuulemma parempaa tikkua ja kas vain, tietokone toimii loistavasti ja nopeasti!
        Pidän niitä aika tyhmänä jotka ovat sortuneet paska valokuituun.

        YKSINKERTAISIA HUIJATTAVIA IHMISIÄ MIELESTÄNI!


      • Nurmijärveltä
        UUSI NETTITIKKU VAIN kirjoitti:

        Kyllä toimii syrjäkylillä kun ostaa uuden nettitikun! Ei mullakaan netti toiminut kunnolla vaikka oli vain 2 vuotta vanha nettitikku, sitten operaattori tarjosi uutta, tekniikaltaan kuulemma parempaa tikkua ja kas vain, tietokone toimii loistavasti ja nopeasti!
        Pidän niitä aika tyhmänä jotka ovat sortuneet paska valokuituun.

        YKSINKERTAISIA HUIJATTAVIA IHMISIÄ MIELESTÄNI!

        Olet oikeassa, meiltäkin kysytään 2.500,00 euroa, kun päätieltä on yksi kilometri matkaa taloon. eli 5 euroa/metri puolen kilometrin jälkeen. EI KIITOS, pitänee yrittää sitten tikulla, kun WIMAXikin kuulemma lopettaa. Sitä paitsi, eihän se liittymismaksu riitä, vaan paljonko tullee sitten käyttömaksua?????


      • kallis köyhälle
        Nurmijärveltä kirjoitti:

        Olet oikeassa, meiltäkin kysytään 2.500,00 euroa, kun päätieltä on yksi kilometri matkaa taloon. eli 5 euroa/metri puolen kilometrin jälkeen. EI KIITOS, pitänee yrittää sitten tikulla, kun WIMAXikin kuulemma lopettaa. Sitä paitsi, eihän se liittymismaksu riitä, vaan paljonko tullee sitten käyttömaksua?????

        Ja tuo summa on vasta talon seinään.


      • Hinnasto
        Nurmijärveltä kirjoitti:

        Olet oikeassa, meiltäkin kysytään 2.500,00 euroa, kun päätieltä on yksi kilometri matkaa taloon. eli 5 euroa/metri puolen kilometrin jälkeen. EI KIITOS, pitänee yrittää sitten tikulla, kun WIMAXikin kuulemma lopettaa. Sitä paitsi, eihän se liittymismaksu riitä, vaan paljonko tullee sitten käyttömaksua?????

        Käyttömaksu on noin 50 euroa kuukaudessa.


      • hupikaapeli
        Nurmijärveltä kirjoitti:

        Olet oikeassa, meiltäkin kysytään 2.500,00 euroa, kun päätieltä on yksi kilometri matkaa taloon. eli 5 euroa/metri puolen kilometrin jälkeen. EI KIITOS, pitänee yrittää sitten tikulla, kun WIMAXikin kuulemma lopettaa. Sitä paitsi, eihän se liittymismaksu riitä, vaan paljonko tullee sitten käyttömaksua?????

        just samaa tuossa yksi kaverikin naureskeli; pyytänyt tarjousta usemman kerran mutta ei ole saanut edes tarjousta, saaati piuhaa. mutta hinnaston mukaan olisi melkein 3 tonnin piuha, ei kuulemma kyselee enää uudestaan, eikä tarvii tulla tarjoomaankaan


    • eipä hättää

      Ajatelkaapa kriisitilannetta, kumpikaan ei toimi, ei mastot eikä kaapelit? tienvarsikaapelit ja mastot n helppo tuhota? Radiopuhelimetkaan ei toimi häirinnän vuoksi? Kirjekyyhkyt ammutaan! Mutta mamujen rummut ja niiden kumina kuuluu kylästä toiseen ja yhteys pelaa!

    • 4geetä pukkaa

      Tänään oli juuri teksti-TV:ssä asiaa tästä. Valtio edellyttää että 5 vuoden kuluessa 97% kansalaisista on oltava 4G verkon peittoalueella. 800Mhz tajuus on jo käytössä ja 700Mhz tulossa joten kaistaa riittää enemmänkuin tarpeeksi ja nämä valokaapeliviritykset joutaa todellakin jo museoon. Operaattorit rakentavat uusia linkkejä hurjaa tahtia ja tiettävästi Lieksaankin on tulossa vielä tämän kesän aikana usempi LTE-verkon lähetin lisää. Ikävä juttu tälle osuuskunnalle mutta aina ei voi onnistua, ei varsinkaan näin nopeasti kehittyvällä sektorilla. Langatonta verkkoa on helppo päivittää uusien tekniikoiden vaatiessa, kiinteillä piuhoilla se onkin jo huomattavasti hankalampaa (ja hurjasti kalliimpaa).

      • ootelkaa vähäsen..

        Järkeä puhut. Valokuitu on rahastusta. Sama tai lähes sama nopeus saadaan 4g:llä ja uusilla kaistoilla.
        Älkää ottako valokuitua. Odotelkaa, pian uusi tekniikka hoitaa homman ja HALVALLA!


      • 6+22

        Tiedossa on usempi tuttava jotka ovat kaapeliin haksahtaneet ja sitten tulleet katumapäälle kun huomanneet että mikä hinta tuli maksettua aivan tyhjästä. Veikkaan että valopiuhalla on aika paljon lyhempi elinkaari kuin mitä kuparilla aikanaan. Kupari sentään oli käytössä montakymmentä vuotta mutta valopiuhat taitaa joutaa takaisin rullalle jo ennenkuin ehtii edes se kaapeliura ruohottua :-)


    • Wlanmies

      Ensin kusetetaan porukkaa ottamaan valokuitu,ja sitten on hyvä ruveta hilaamaan kuukausimaksua pikku hiljaa ylös päin.Niin se vain menee katotaan vaikka.

    • Kaisasta vaipunut

      Kiinnostaisi tietää tuon kuparin ja valokuidun kestävyysero tieteellisesti todettuna. Mikä ero on esimerkiksi hapettumisella? (kupari hapettuu, muuttuu sinertävän vihertäväksi ja menee rikki aikojen saatossa). Entäs valokuitu?Onko kestävämpi materiaali, ja kuinka kauan? Ilmateitse luodussa verkossa on käsittääkseni se ongelma, että se ei kestä tietyillä taajuksilla sitäkään kuormaa mitä sille haluttaisiin antaa tehtäväksi. Tukiasemien tehokin ilmeisesti riittämätön? On aika maallisen mielenkiintoista kumpi on parempi. Vetoa en vielä ryhtyisi lyömään.

    • SuPer24

      Eikä maksaminen välttämättä siihen liittymismaksuunkaan huonoimmassa tapauksessa ehkä lopu, alkuunkaan. Kyseessä kun on osuuskunta ja jos käykin niin hassusti että osuuskunnan budjetti pettää, eikä liittyjien määrä kata aiheutuneita kuluja ja kustannuksia, on osuuskunnan sääntöjen mukaan näköjään mahdollista periä myös lisämaksua toiminnan turvaamiseksi. Voin olla totaalisen väärässäkin (toivottavasti), viisaammat korjatkoon, mutta näin minä ainakin ymmärrän kun katsoo sääntöjen §6. Ja maksuvelvollisuus on tuon mukaan jokaisella osuuskunnan jäsenellä. Kai siellä jotakin kaupungin takauksia tms. on turvaamassa (ainakin osittain?) sen ettei ensimmäisenä olla osakkaiden kukkarolla, mutta toisaalta melkoisella velalla taitaa homma kuitenkin pyöriä. Pielisverkon sivuilta löytyvän taseen mukaan osuuskunnalla oli kuitenkin jo 2013 lopussa vierasta pääomaa (eli velkaa?) yli 1.500.000 euroa. Säännöt löytyy ainakin tästä linkistä:

      http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CDMQFjAD&url=http://files.kotisivukone.com/pielisverkko.kotisivukone.com/pielisverkko_saannot.pdf&ei=xePGU8DsJ6r9ywOjhoL4BQ&usg=AFQjCNGTaY3PIM1yAb0j6CSjK-O-U1nZDw&cad=rja

      No oli miten oli ei kiinnosta tuon pidemmälle, meillä kotona 4G yhteydestä maksetaan reilu kymppi kuukaudessa, ilman mitään liittymismaksuja tai pelkoa lisämaksuista. Ja hyvin näkyy myös HD-laatuiset videot. Ei vaihdu aivan lähiaikoina (tuskin koskaan) kaapeliin nimittäin tämä!

      • kuitumies

        Ei voi 4g:tä ja valokuitua toisiinsa verrata. Kyllähän sillä 4g mokkulalla saattaa HD videon saada näkymään, mutta jos pitää oikeasti tv:n kautta teräväpiirtoa katsoa niin kyllä 100megan kuitu on varmempi valinta. Puhumattakaan siitä jos verkossa pelataan tai tehdään jotain muuta useammalla koneella yhtä aikaa.
        Itse olen kuidun tilannut enkä pidä hintaa yhtään kalliina toiminta varmasta yhteydestä.
        Ja paljon pitää langattomien yhteyksien vielä kehittyä että päästää lähellekään kiidun veroista tiedonsiirtoyhteyttä.


      • 123321
        kuitumies kirjoitti:

        Ei voi 4g:tä ja valokuitua toisiinsa verrata. Kyllähän sillä 4g mokkulalla saattaa HD videon saada näkymään, mutta jos pitää oikeasti tv:n kautta teräväpiirtoa katsoa niin kyllä 100megan kuitu on varmempi valinta. Puhumattakaan siitä jos verkossa pelataan tai tehdään jotain muuta useammalla koneella yhtä aikaa.
        Itse olen kuidun tilannut enkä pidä hintaa yhtään kalliina toiminta varmasta yhteydestä.
        Ja paljon pitää langattomien yhteyksien vielä kehittyä että päästää lähellekään kiidun veroista tiedonsiirtoyhteyttä.

        Ikävää kun olet rahasi hukkaan tuossa heittänyt, otamme osaa menetyksesi johdosta.........


    • parempiratkaisulöyty

      Valokuitu on menneisyyttä, lukekaa uusin MikroBitti lehti niin vouhkaajien silmät ehkä aukeaa.
      On paljon nopeampi ja parempi kuin valokuitu.

      Menetitte rahanne vouhkaajat!

    • nykyaikaa

      On tulossa nopeita vaihtoehtoja, eikä todellakaan maksa niin paljoa kuin nyt. Kunhan jonkun aikaa odottelee. Valokaapeli jo vanhanaikainen asentaessaan. Muutama vuosi taaksepäin ehkä olisin sortunut ostokseen, mutta viime keväänä jo päätin, että ohi saa kohdaltani mennä.

    • MikroBitti

      On jo nyt vanhanaikainen. Uusin MikroBitti kirjottaa uudesta keksinnöstä.
      On nopeampi ja tehokkaampi, lukekaahan.

    • kiitos-eikiitos

      ei tuu kuitua meillekään takuuvarmasti; ei huvita maksaa itteensä kipeeksi ja toisekseen ei huvita mihinkään epämääräiseen osuuskuntaankaan liittyä, kyllä vaan langattomilla mennään nyt ja tulevaisuudessa!

    • Vaatiiko sähköä?

      Kesämökilläni on 12 voltin sähköt aurinkopaneelin ja akun avulla. Langattomat yhteydet toimivat siellä huonosti. Kännykkä kyllä kuuluu, mutta tiedonsiirto on hidasta.

      Tarvitseeko valokuitu myös 230 voltin sähkön toimiakseen? Millä jännitteellä kuitupääte toimii? Siinä on varmaan ulkoinen muuntaja? Paljonko virrankulutus on?

      Jos valokuidun saisi mökille, netin käyttöön tulisi aivan uusia mahdollisuuksia.

      • solarpower

        Kuitupääte toimii 12 voltilla. Kulutus 230 voltilla n. 7 wattia tunnissa eli toimii hyvin myös aurinkosähköllä.


    • pielisjärveläinen

      Miksi Lieksan kaupungissa ei ole yhteistyötä esim. Pohjois-Karjalan sähkön ja nyt Pielisverkon kesken? Pielisverkko aiheutta sen että Pohjois-Karjalan sähkön pitää kaadattaa kasvavaa metsää jopa 10 metriä sen valokuituverkon takia.

      kalliiksi tulee lieksalaisille, kun vesiosuuskunta ensin veti viemäri- ja vesijohdot, sitten perään tulee Pielisverkko ilman yhteistyöpyrkimuksiä Pohjois-Karjalan sähkön kanssa.

      Miksi Lieksan kaupunki takasi 4,5 milj. eikä edellyttänyt yhteistoimintaa Pohjois-Karjalan sähkön kanssa kaapelien vetämisessä. Päällekkäistä toimintaa samassa kunnassa saman vuoden aikana..
      Pielisverkko ei ilmoittele kenellekään kaivuutöistään. Eikö samaan kaivantoon todellakaan voida sijoittaa sähkökaapelia ja valokuituverkkoa riittävällä välimatkalla?

      Molemmat maksaa veronmaksajat

    • eiosuutta

      Pielisverkko on osuuskunta ja loppuvelka mitä kaupungin lainatakaukset ei enää riitä kattamaan, peritään kai pahimmassa tapauksessa osakkailta eli kaikilta liittyjiltä. Eikös siellä osuuskunnan pykälässä nro kuusi lukenut jotakin että voidaan maksu periä viiisinkertaisena vuosittain jos varat ei muuten riitä? Korjatkaa jos olen väärässä. Ei kai tuo ihan halpaa touhua ole kun monta isoa kaivuria upottaa piuhaa verkkaisaan tahtiin mutta isolla työporukalla, yötäpäivää. Eikä näytä liittymäpiuhoja matkanvarrella aina kovinkaan moneen savuun menevän, eikä tuu muuten meillekkään.

    • kiitos-ei

      Eipä taida valmistua (onneksi) koskaan kun ketä kiinnostaa maksaa tonnitolkulla moisesta hömpästä. Langattomilla pärjää tällainen normikäyttäjä paremmin kuin erinomaisen hyvin. Nauraen seuraan sivusta kun kuitukaapelin puuhamiehet levittävät valon julistusta ovelta ovelle kuin jihadistit kuunaankin; jos et ole mukana niin tulee tuntuma että olet kutakuinkin vajakki ja jälkeenjäänyt, ja kun huomaat tilaisuutesi menneen niin mukaan et pääse kuin ehkä armosta ja vieläkin isommalla rahsummalla. Niinpä... no tälle jälkeenjääneelle 4gee riittää nyt ja aina, koska elämässämme on paljon muitakin arvoja kuin nettiyhteys.

      • mitäänkuitujatarvita

        Ei tavan netin käyttäjä mitään kuituja taloon tarvitse, hyvin pelittää mokkulallakin.


    • Kuidutonvalo

      Hölmöjä huijataan.

    • minä_ainakin

      Useimmat tarvitsevat nopeita tietoliikenneyhteyksiä.

      • ja_minä

        Useimmat tietoliikenteen käyttäjät tässä kaupungissa pärjäävät mokkulalla, se ei ole niin nopea kuin valokuitu, mutta aivan riittävän nopea.


    • kb45

      muistan nähneeni 5- vuotta sitten kt73 varrella kaapelinupotusauton ja mainoksia tästä asiasta, innolla olen siitälähtien odottanut ja ollut tyytyväinen Soneran kuparilankaan, Wlan boksi auki kotona 24/7 ja salasana password, toimii loistavasti kotiväen ja vieraiden kesken.
      Ihan jännittää odottaa mitä valokuitu tuo tullessaan

    • tirlantaa

      Ei se tuu toimimaan, taitaapa olla kohta koputtelemassa konkurssi ovelle ja bulvaanit käärineet valuutat taskuihinsa.

    • Anonyymi

      Pielisverkko ei toimi ainakaan timitrassa kovin kummasesti, tökkii koko ajan eli en suosittele. Pankakoskella tökkii pielisverkon valokuitu niin pahasti että osa sai vapautuksen kuukausi maksuista mutta ei palautettu liittymismaksua. Harmillista kun itsekkin innolla odtin kun valokuitu tulee niin ongelmat häviää mutta toisin kävi.

      • Anonyymi

        Onneksi on meillä vain Soneran 4g jolla saa hommat hoidettua eikä tökästele yhtään! Hyvä etten sitä pellekaapelia ottanut vaikka tyrkytettiin, olisi rahat mennyt hukkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi on meillä vain Soneran 4g jolla saa hommat hoidettua eikä tökästele yhtään! Hyvä etten sitä pellekaapelia ottanut vaikka tyrkytettiin, olisi rahat mennyt hukkaan.

        Aataminaikainen keksintö tuo valokaapeliyhteys kuluttajalle. Nykyaikana tietoliikennehteydet hoidetaan langattomasti. Nopeat ja kohtuuhintaiset yhteydet ovat langattomia, helposti mukaan otettavia ja varmatoimisia.

        Valokuitu tulee hautautumaan maahan käyttämättömänä kuten kuparipiuhat aikoinaan. Turha väittää muuta. Langattomilla mennään nyt ja tulevaisuudessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aataminaikainen keksintö tuo valokaapeliyhteys kuluttajalle. Nykyaikana tietoliikennehteydet hoidetaan langattomasti. Nopeat ja kohtuuhintaiset yhteydet ovat langattomia, helposti mukaan otettavia ja varmatoimisia.

        Valokuitu tulee hautautumaan maahan käyttämättömänä kuten kuparipiuhat aikoinaan. Turha väittää muuta. Langattomilla mennään nyt ja tulevaisuudessa.

        Sinä. Anonyymi täystyperys. Kerron sinulle pari totuutta. Langaton verkko ei ole koskaan toiminut ilman perusvalokuitua, tai ns. kuparittomia/kuiduttomia ”pääasemia”. Ja jos uskotte kuiduttomaan edulliseen langattomaan tulevaisuuden vaateissanne, niin suosittelen leikillistä valohoitoa, oikeaa, ymmärrystä teille tietokone siirtotekniikan hiukan pissipösilöille.
        Hyrrätkää 5G:n kera miten tahdotte. Tosi kuidulla on helppo olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä. Anonyymi täystyperys. Kerron sinulle pari totuutta. Langaton verkko ei ole koskaan toiminut ilman perusvalokuitua, tai ns. kuparittomia/kuiduttomia ”pääasemia”. Ja jos uskotte kuiduttomaan edulliseen langattomaan tulevaisuuden vaateissanne, niin suosittelen leikillistä valohoitoa, oikeaa, ymmärrystä teille tietokone siirtotekniikan hiukan pissipösilöille.
        Hyrrätkää 5G:n kera miten tahdotte. Tosi kuidulla on helppo olla.

        Operaattorit yrittävät kusettaa langattomilla yhteyksillä minkä kerkiävät. Tervejärkisen olisi syytä viimeistään nyt koronan aikana oivaltaa, miten oikea yhteys toimii, ja nopeasti. Luotettavasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Operaattorit yrittävät kusettaa langattomilla yhteyksillä minkä kerkiävät. Tervejärkisen olisi syytä viimeistään nyt koronan aikana oivaltaa, miten oikea yhteys toimii, ja nopeasti. Luotettavasti.

        Vertaus:
        Tässä langaton yhteys.

        https://www.youtube.com/watch?v=1YrC19akDdE

        Kuituyhteys kestää kaiken tämän.

        https://www.youtube.com/watch?v=F5zg_af9b8c

        Ja jos epäselvää? Tilatkaa Aku Ankka. Sieltäkin löytyy langatonta suurempaa viisautta.

        Ystävällisin terveisin.

        "Näverin poraaja"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä. Anonyymi täystyperys. Kerron sinulle pari totuutta. Langaton verkko ei ole koskaan toiminut ilman perusvalokuitua, tai ns. kuparittomia/kuiduttomia ”pääasemia”. Ja jos uskotte kuiduttomaan edulliseen langattomaan tulevaisuuden vaateissanne, niin suosittelen leikillistä valohoitoa, oikeaa, ymmärrystä teille tietokone siirtotekniikan hiukan pissipösilöille.
        Hyrrätkää 5G:n kera miten tahdotte. Tosi kuidulla on helppo olla.

        Toki valokuitua tarvitaan kun data tuodaan langattomille tukiasemille, mutta ei tarvita siitä eteenpäin.

        Netti pelaa nykyjään ilman lankoja. Ihan niin kuin puhelimetkin.

        Se on nykyaikaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toki valokuitua tarvitaan kun data tuodaan langattomille tukiasemille, mutta ei tarvita siitä eteenpäin.

        Netti pelaa nykyjään ilman lankoja. Ihan niin kuin puhelimetkin.

        Se on nykyaikaa.

        Et taida ymmärtää ”koronatulevaisuutta”. Toki osa ministeriöstämmekin on yhtälailla, tavallasi, hieman sekaisin.

        Olen pahoillani, että ei olla yhdessä ÄO 150 !

        "Näverin poraaja"


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan aikoinaan laulettiin telehommista.
        https://www.youtube.com/watch?v=rn-qQbbabZ4

        5g tulee ja jyrää valokuidut, huimia nopeuksia: https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000006534121.html

        Sata megaa valokuidussa, hahah, 5g verkossa toista gigaa. Jokaisen ulottuvilla kännykässä ilman kaapelin kaivamiseen liittyviä maansiirtotöitä ja päätelaitteita ja korkeita kustannuksia. Ja tulee Lieksaankin.

        Joutaa kaivaa ne valolangat maasta pyykkinaruiksi, on siten hyödyllisempää käyttöä langalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        5g tulee ja jyrää valokuidut, huimia nopeuksia: https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000006534121.html

        Sata megaa valokuidussa, hahah, 5g verkossa toista gigaa. Jokaisen ulottuvilla kännykässä ilman kaapelin kaivamiseen liittyviä maansiirtotöitä ja päätelaitteita ja korkeita kustannuksia. Ja tulee Lieksaankin.

        Joutaa kaivaa ne valolangat maasta pyykkinaruiksi, on siten hyödyllisempää käyttöä langalle.

        Hyvinhän tuolla mokkulalla pärjää tavan taloudessa, ei ole ollut mitään hämminkiä.


    • Anonyymi

      Lieksassa ei ole tarvetta mikroaaltotaajuuksilla Ku bandilla toimiville piensoluille, joissa voidaan saavuttaa erittäin suuria nopeuksia.
      3.5 Ghz TULEE VARMASTI MYÖS LIEKSAAN.

      26Ghz signaali ei taivu ja se käyttäytyy optisesti. Vaimennukset on suuria QAM256 toimii silloin huonosti. Tulevaisuudessa QAM1024....

      https://www.sttinfo.fi/tiedote/dna-sai-tavoittelemansa-5g-kaistan-26-gigahertsin-taajuusalueelta?publisherId=1881&releaseId=69882974

      5G pystyy, mutta se maksaa. Tulevaisuudessa tekniikka tietysti paranee....

      "markkinat"

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      5G mahdollistaa paljon, mutta kuitu on yrityksille välttämätön.

      "markkinat"

      • Anonyymi

        Liian tehokas valokuitu aiheuttaa optisia harhoja jos lääkitys ei ole minulla ihan kohdallaan.

        "markkinat"


      • Tulloo ummetusta muutennii jos ei syö tarppeeksi kuittuu.


      • Anonyymi
        JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:

        Tulloo ummetusta muutennii jos ei syö tarppeeksi kuittuu.

        Sinun kirjoituksista näkee milloin on ummetusta. Aina kun vaihdat murteella.


    • Anonyymi

      Suomi on ylivoimaisesti maailman suurin mobiilidatan käyttäjä. Verkko paranee jatkuvasti.
      On ymmärrettävä, että mobiiliverkon tukiasemien runkolinjat perustuu valokuituun.

      Siltikin maaseudulla kuidun veto käyttäjälle voi tulla maksamaan kymmeniä tuhansia.

      On todistettu esimerkki: Runkolinjan kuitu menee omalla tontilla ja siitä ei saa kirveelläkään omaa linjaa, koska operaattori kieltäytyy neuvottelemasta.

      "markkinat"

    • Anonyymi

      Langaton yhteys on ihan hyvä ja täysin riittävä kaikille niille, jotka eivät tiedä mihin valokuitua tarvitsisi. Meille muille kuitu on kuitenkin välttämättömyys.

      • Anonyymi

        On tietysti ymmärrettävä, että alueilla joissa on paljon kesäasutusta . Kesäasukkaissa olevat suurkäyttäjät saa silloin verkon notkahtamaan. Verkot on suunniteltu keskikuormalle, joka jakautuu ympäri vuoden...

        "markkinat"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On tietysti ymmärrettävä, että alueilla joissa on paljon kesäasutusta . Kesäasukkaissa olevat suurkäyttäjät saa silloin verkon notkahtamaan. Verkot on suunniteltu keskikuormalle, joka jakautuu ympäri vuoden...

        "markkinat"

        Vasteajasta etänä ylläpitämiini laitteistoihin tulee 90% ensimmäisestä langattomasta 300 metristä tukiasemaan, eikä se ole oikein hyvä juttu. Lisäksi langattomien yhteyksien epäsymmetrisyys aiheuttaa lukuisia ongelmia.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta !

        https://www.avoinkuitu.fi/juuri-nyt/miksi-kahdella-viimeisella-metrilla-on-valia

        "markkinat"

        Kiinteissä kuluttajaverkoissa (poislukien suljetut CDN-verkot) vasteaika muodostuu karkeasti millisekunti/100 km. Tällöin edestakainen kiertoaika Lieksasta esimerkiksi Frankfurtissa sijaitsevaan konesaliin on noin 40 ms, joka sallii noin 25 tietokantatransaktiota sekunnissa.

        Mikäli "viimeinen maili" on langaton, kiertoaika voi olla ajankohdasta riippuen jopa 340 millisekuntia (200ms uplink / 100ms downlink epäsymmetrisyydestä johtuen), jolloin ko. transaktioita voi suorittaa sekunnissa vain noin kolme.

        Jos käyttötapaus vaatii 100 transaktiota, kyseessä on 4 sekunnin vs. 33 sekunnin nopeusero, vaikka dataa on siirtynyt tarkalleen sama ja sinänsä mitätön määrä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinteissä kuluttajaverkoissa (poislukien suljetut CDN-verkot) vasteaika muodostuu karkeasti millisekunti/100 km. Tällöin edestakainen kiertoaika Lieksasta esimerkiksi Frankfurtissa sijaitsevaan konesaliin on noin 40 ms, joka sallii noin 25 tietokantatransaktiota sekunnissa.

        Mikäli "viimeinen maili" on langaton, kiertoaika voi olla ajankohdasta riippuen jopa 340 millisekuntia (200ms uplink / 100ms downlink epäsymmetrisyydestä johtuen), jolloin ko. transaktioita voi suorittaa sekunnissa vain noin kolme.

        Jos käyttötapaus vaatii 100 transaktiota, kyseessä on 4 sekunnin vs. 33 sekunnin nopeusero, vaikka dataa on siirtynyt tarkalleen sama ja sinänsä mitätön määrä.

        Väärin . 3G ping 100ms, Ensimmäiset 4G ja 70-90ms, paranettu sukupolvi 4G 40ms, ja nykyinen 5G alle 20 millisekuntia.

        '


        https://www.youtube.com/watch?v=RfXd-wOvF9Q


        "markkinat"


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin . 3G ping 100ms, Ensimmäiset 4G ja 70-90ms, paranettu sukupolvi 4G 40ms, ja nykyinen 5G alle 20 millisekuntia.

        '


        https://www.youtube.com/watch?v=RfXd-wOvF9Q


        "markkinat"

        Riippuu verkon käyttöasteesta. Koska samaa taajuuskaistaa jakavien yhtäaikaisten käyttäjien määrä ei ole vakio, ei vakio ole myöskään vasteaika. Esittämäsi luvut kuvaavat optimitilannetta, jolloin tukiasemassa yhtä aikaa kiinni olevien käyttäjien määrä on alhainen. Sekä aika- että taajuustason viipaloinnista ("jakaminen") sekä prosessointinopeuden kehittymisestä johtuen viive tuoreempaa generaatiota kohti todellakin pienenee.

        Valokuidun tapauksessa kaistalla ei ole jakajia, joten viive -mikä se sattuu olemaankin- on vakio (ja lähes poikkeuksetta pieni).

        Linkkaamasi video ei liity langattoman yhteyden aiheuttamaan latenssiin, vaan kuvaa tilannetta, jolla CDN-verkoilla lähemmäksi käyttäjää tuotu prosessointi leikkaa vasteajoista sen 1ms/100 km.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu verkon käyttöasteesta. Koska samaa taajuuskaistaa jakavien yhtäaikaisten käyttäjien määrä ei ole vakio, ei vakio ole myöskään vasteaika. Esittämäsi luvut kuvaavat optimitilannetta, jolloin tukiasemassa yhtä aikaa kiinni olevien käyttäjien määrä on alhainen. Sekä aika- että taajuustason viipaloinnista ("jakaminen") sekä prosessointinopeuden kehittymisestä johtuen viive tuoreempaa generaatiota kohti todellakin pienenee.

        Valokuidun tapauksessa kaistalla ei ole jakajia, joten viive -mikä se sattuu olemaankin- on vakio (ja lähes poikkeuksetta pieni).

        Linkkaamasi video ei liity langattoman yhteyden aiheuttamaan latenssiin, vaan kuvaa tilannetta, jolla CDN-verkoilla lähemmäksi käyttäjää tuotu prosessointi leikkaa vasteajoista sen 1ms/100 km.

        https://www.speedtest.net/


        "markkinat"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.speedtest.net/


        "markkinat"

        Kyllä. Linkkaamallasi palvelulla voi jokainen ketjua lukeva tarkistaa oman liittymänsä suorituskykyarvot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Linkkaamallasi palvelulla voi jokainen ketjua lukeva tarkistaa oman liittymänsä suorituskykyarvot.

        Joensuu-Frankfurt kännyllä ping 60 millisekuntia.


        "markkinat"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joensuu-Frankfurt kännyllä ping 60 millisekuntia.


        "markkinat"

        Tuo on ihan linjassaan esittämiesi lukujen valossa, kun mobiilitukiasema on ruuhkaton. Joensuu-Frankfurt nyt reilua tuntia myöhemmin mobiiliyhteyden yli 10 ICMP-paketin keskiarvona seuraavasti:
        "Approximate round trip times in milli-seconds:
        Minimum = 67ms, Maximum = 92ms, Average = 78ms"

        Hajontaa on siis 25 millisekuntia hitaimman ja nopeimman pingin välillä.

        Kuituyhteyden yli vastaavat luvut ovat vuorokaudenajasta riippumatta seuraavat:
        "rtt min/avg/max/mdev = 42.666/45.685/50.316/2.539 ms"

        Voit tarkastella nopeuden muuttumista eri vuorokauden aikoina ja tehdä omat johtopäätöksesi. Runsaan 40 millisekunnin päälle tuleva viive ja sen hajonta muodostuu yksinomaan tukiaseman ja langattoman päätelaitteen välisestä yhteydestä, koska myös mobiililla matkaan laitettu ping lähtee tukiasemasta kohti Frankfurtia kuituyhteydellä.

        Jos tulet suurimman osan tavoin viiveen kanssa toimeen, mobiiliyhteys on sinulle aivan oikea valinta. Eikä vähiten taloudellisessa mielessä. Mutta kuten jo aiemmin päivällä mainitsin, meille joille aika on rahaa, valokuidun saatavuus voi hyvinkin määrätä asuinpaikan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on ihan linjassaan esittämiesi lukujen valossa, kun mobiilitukiasema on ruuhkaton. Joensuu-Frankfurt nyt reilua tuntia myöhemmin mobiiliyhteyden yli 10 ICMP-paketin keskiarvona seuraavasti:
        "Approximate round trip times in milli-seconds:
        Minimum = 67ms, Maximum = 92ms, Average = 78ms"

        Hajontaa on siis 25 millisekuntia hitaimman ja nopeimman pingin välillä.

        Kuituyhteyden yli vastaavat luvut ovat vuorokaudenajasta riippumatta seuraavat:
        "rtt min/avg/max/mdev = 42.666/45.685/50.316/2.539 ms"

        Voit tarkastella nopeuden muuttumista eri vuorokauden aikoina ja tehdä omat johtopäätöksesi. Runsaan 40 millisekunnin päälle tuleva viive ja sen hajonta muodostuu yksinomaan tukiaseman ja langattoman päätelaitteen välisestä yhteydestä, koska myös mobiililla matkaan laitettu ping lähtee tukiasemasta kohti Frankfurtia kuituyhteydellä.

        Jos tulet suurimman osan tavoin viiveen kanssa toimeen, mobiiliyhteys on sinulle aivan oikea valinta. Eikä vähiten taloudellisessa mielessä. Mutta kuten jo aiemmin päivällä mainitsin, meille joille aika on rahaa, valokuidun saatavuus voi hyvinkin määrätä asuinpaikan.

        Lisään vielä pari pointtia:
        Sekä Frankfurtia että Helsinkiä vastaan pingatessa näet mobiililla periaatteessa omalta päätelaitteeltasi tukiasemaan kommunikointiin ja tukiasemalta kohteeseen kommunikointiin kuluneen ajan summan, josta jälkimmäinen on se noin 1ms/100km.

        Kun sanoin että aika on rahaa, en tarkoittanut toki että kerran hukkaamani 20 millisekuntia olisi itsessään merkittävä, sillä kyseessähän ei ole kuin silmänräpäys. Tarkoitin sitä, että intensiivisissä sovelluksissa, vaikkakin näin ruuhkattomana aikana 6 millisekunnin (JNS-HKI kuitu) ja 35 millisekunnin (JNS-HKI mobiili) välinen ero tarkoittaa, että mobiiliyhteys on noin kuusi kertaa hitaampi, vaikka myyntiargumenttina tiedonsiirron määrän yksikköinä mitaten kännykän 4G-yhteys on nopeampi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on ihan linjassaan esittämiesi lukujen valossa, kun mobiilitukiasema on ruuhkaton. Joensuu-Frankfurt nyt reilua tuntia myöhemmin mobiiliyhteyden yli 10 ICMP-paketin keskiarvona seuraavasti:
        "Approximate round trip times in milli-seconds:
        Minimum = 67ms, Maximum = 92ms, Average = 78ms"

        Hajontaa on siis 25 millisekuntia hitaimman ja nopeimman pingin välillä.

        Kuituyhteyden yli vastaavat luvut ovat vuorokaudenajasta riippumatta seuraavat:
        "rtt min/avg/max/mdev = 42.666/45.685/50.316/2.539 ms"

        Voit tarkastella nopeuden muuttumista eri vuorokauden aikoina ja tehdä omat johtopäätöksesi. Runsaan 40 millisekunnin päälle tuleva viive ja sen hajonta muodostuu yksinomaan tukiaseman ja langattoman päätelaitteen välisestä yhteydestä, koska myös mobiililla matkaan laitettu ping lähtee tukiasemasta kohti Frankfurtia kuituyhteydellä.

        Jos tulet suurimman osan tavoin viiveen kanssa toimeen, mobiiliyhteys on sinulle aivan oikea valinta. Eikä vähiten taloudellisessa mielessä. Mutta kuten jo aiemmin päivällä mainitsin, meille joille aika on rahaa, valokuidun saatavuus voi hyvinkin määrätä asuinpaikan.

        Huutokaupoissa ja valuuttakaupoissa nopeus on valttia. Sekä pörssi ja johdannaiskaupoissa.
        Dealerit on valmiitaa maksamaan siitä viimeisestäkin millisekunnista.

        Heille tietysti kuitu.

        "markkinat"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huutokaupoissa ja valuuttakaupoissa nopeus on valttia. Sekä pörssi ja johdannaiskaupoissa.
        Dealerit on valmiitaa maksamaan siitä viimeisestäkin millisekunnista.

        Heille tietysti kuitu.

        "markkinat"

        Normaali ohjelmistokehityksen toimintatapa on, että kehityksen alla oleva applikaatio toimii koodarin kannettavalla kehitysympäristössä ja tietokanta sijaitsee konesalissa lähellä asiakasta. Normaali applikaation yksittäinen tietokantaoperaatio voi sisältää tuhat transaktiota, jolloin yksittäisen transaktion viive kertautuu responsiivisuuteen tuhatkertaisena.

        Jos etätöissä oleva koodari saa applikaationsa responsiivisuuden painettua 40 sekunnin sijasta viiteen, tällä on vaikutusta luonnollisesti myös etänä suoritettavan ohjelmistokehityksen nopeuteen ja siten myös palkanmaksajan näkökulmasta tulokseen, sillä näitä tuhannen transaktion kyselyjä voi tapahtua päivittäin satoja.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Minulla tulee impotenssi 20 millisekunnissa.

        "markkinat"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla tulee impotenssi 20 millisekunnissa.

        "markkinat"

        Niin, debatti näiden diletanttien kanssa voi olla joskus antoisaakin, mutta tämä nimimerkki "markkinat" vaikuttaa mm. tämän palstan perusteella olevan ulosantinsa puolesta harvinaisen keskustelukyvytön ja siten myös valitettavasti oppimiskyvytön tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, debatti näiden diletanttien kanssa voi olla joskus antoisaakin, mutta tämä nimimerkki "markkinat" vaikuttaa mm. tämän palstan perusteella olevan ulosantinsa puolesta harvinaisen keskustelukyvytön ja siten myös valitettavasti oppimiskyvytön tapaus.

        Viive kuidussa on 0.67 ms/100km. Reaalielämässä siinä on kytkimiä ja reitittimiä yms muita laitteita, niin peukalosääntö on millisekunti/100km.

        Olen avoin kaikelle tiedolle. Oppiminen, ehdollistaminen ja keskustelu on kaiken ydin.
        Perustelemattomat totuudet ja oletukset on myrkkyä. Siihen kuuluu myös uskonnot.

        "markkinat"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viive kuidussa on 0.67 ms/100km. Reaalielämässä siinä on kytkimiä ja reitittimiä yms muita laitteita, niin peukalosääntö on millisekunti/100km.

        Olen avoin kaikelle tiedolle. Oppiminen, ehdollistaminen ja keskustelu on kaiken ydin.
        Perustelemattomat totuudet ja oletukset on myrkkyä. Siihen kuuluu myös uskonnot.

        "markkinat"

        Viive on myös pöksyissäsi. Toki myös yhteyksissä. 42 sekunttia joskus olen mitannut Kolin satelliitin ja kuituverkon eron.


    • Anonyymi

      Johan se ylimys tuli tähänkin viisauksiaan latelemaan, tähämpä se tämäkin ketju hyytyi kun yksi alkaa kahdella persoonallaan viisastelemaan itsensä kanssa.

      • Anonyymi

        Joko se Lieksan keskustan ja lähikylien kattaava valokuituverkosto on valmis? Sehän on ollut tekeillä jo monta vuotta. Paljonko siinä lienee osakkaita, eli päästiinkö tavoitteeseen että hinta olisi kohtuullinen eikä tuottaisi firmalle tappiota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joko se Lieksan keskustan ja lähikylien kattaava valokuituverkosto on valmis? Sehän on ollut tekeillä jo monta vuotta. Paljonko siinä lienee osakkaita, eli päästiinkö tavoitteeseen että hinta olisi kohtuullinen eikä tuottaisi firmalle tappiota.

        Taitaa olla hyvä ja halpa kuituverkko valmis kun ei kukaan kommentoi, ja yltänee joka syrjäkylälle.


    • Anonyymi

      Alkaa minulla mennä sormi suuhun kun täällä joku muu tietää oikeasti eikä pelkällä linkkitiedolla kuten minä. Narsistina minun kuitenkin täytyy pitää pääni ja jatkaa.

      " markkinat"

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kautta Teutateksen, myös muita tauteja on tullut runsaasti vapaamatkustajien mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kautta Teutateksen, myös muita tauteja on tullut runsaasti vapaamatkustajien mukana.

        Joko se kuiturevohka on valmis ja onko kaikki saaneet valokuidun ketkä tilasi, vai olette kuidun saannissa vain ruuan varassa. Ainakin leivässä ja vihanneksissa on kuitua.


    • Anonyymi

      Ei tullut kuitua vaikka lupailtiin, niin kuihtui suuret suunnitelmat kattavuudesta. Pakko pärjätä 4g:llä, 15€ menee nettimaksuun kuukaudessa, toimii kyllä hyvin.

    • Anonyymi

      Tiesittekö. että Peppi Pitkätussu syö rautanauloja ja ulostaa kuitua!

      • Anonyymi

        Eikös tuon kuitusysteemin pitänyt olla valmis jo vuosia sitten?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös tuon kuitusysteemin pitänyt olla valmis jo vuosia sitten?

        Taisi olla tyhmien vedätystä alustalähtien koko homma?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taisi olla tyhmien vedätystä alustalähtien koko homma?

        Telian langaton on paras, toimii vaikka kesämökillä korvessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Telian langaton on paras, toimii vaikka kesämökillä korvessa.

        Eikö kukaan teidä onko se valokuituhomma valmis vai menikö se konkurssiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Telian langaton on paras, toimii vaikka kesämökillä korvessa.

        Paitsi kun lähtee keskustasta 1,5 kilometiä rauhalaan nii 3Gkin on luksusta. 4G yltää hetkellisesti aina muutaman minuutin välein. Toisaalta ei kyllä dna:kaan siinä seudulla toimi. Elisa on ainut jolla on somewhat tasainen 4g


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paitsi kun lähtee keskustasta 1,5 kilometiä rauhalaan nii 3Gkin on luksusta. 4G yltää hetkellisesti aina muutaman minuutin välein. Toisaalta ei kyllä dna:kaan siinä seudulla toimi. Elisa on ainut jolla on somewhat tasainen 4g

        Mulla on Telian 4g ja ei ole valittamista, asun Lamminkylässä, ja täällä ainakin toimii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on Telian 4g ja ei ole valittamista, asun Lamminkylässä, ja täällä ainakin toimii.

        Reilu 20km keskustasta ja 4g toimii loistavasti. Smart-tv, tietokoneet, tabletit ja kännykät, ei pätki netti koskaan. N. 15€/kk on kohtuullinen hinta varmasta nettiyhteydestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö kukaan teidä onko se valokuituhomma valmis vai menikö se konkurssiin?

        Jos ei oo vielä männyt, niin varmaan kohta mänöö. On noita kaatunut rytinällä ympärisuomea. Ei kai kukaan enää tuollaista kiinteä liiittymää mihinkään tarvii kun mopiililla pärjää paremmin kun loistavasti. Sikahintaisiakin vielä ovat. Miksi maksaa 3-4 kertainen hinta, on sitä rahalle parempaakin käyttöä.


    • Anonyymi

      Kuidun tilanne on kait aika vakaa. Laajennuksia ei ole tulossa, mutta uusia ottajia on, kun tekevät töitä kotona. Monessa kohtaa kuitu vielä pesee 4G liittymät vakaudellaan ja nopeudella. Mikään ei ole sen turhauttavampaa kuin pätkivä maksupääte tai kokous, jossa kuva ja ääni katkoo. Kuukausimaksuhan menee samaan kiinteällä ja mobiililaajakaistalla. Perustamiskuluissa eroa. Mutta onneksi taloissa löytyy aina Buurisodan aikaisia asukkaita, jotka vastusta ottamista. "Pankkikirjalla on ennenkin pärjätty ja pienestä eläkkeestä en kyllä maksa nykyajan kotkotuksia"

      • Anonyymi

        Sinänsä järkeviä ihmisiä jos on pieni eläke niin turhaa laitta sellaiseen rahaa jos sitä e tarvitse.
        Ne ketkä valokuidun haluaa maksaa varmaan mielellään ja toisaalta en ymmärrä miksi sellaisten pitäisi olla maksumiehenä jotka sitä kuitua ei tarvitse. Sama pitäisi olla sähköautojen latauspaikoissa jos niitä tehdään että ne maksaa kenellä on sähköauto. Jos minä ostan sähköauton ja laittaisin tehokkaan laturin pihaani niin se ei tarkoita että toiset tulisi siihen sähköautojensa akkuja lataamaan minun piikkiini.


    • Anonyymi

      Kuitu on nopeampi kuin 4G. Mutta 4G toimii jo mainiosti verkon yli tapahtuvissa viedeoneuvotteluissa.

      Hinta mobiilinetissä on edullisempi ja sen voi ottaa mukaan, kuitua ei.

      Etätyöihmiset hankkivat kuidun, 99% lieksalaisista pärjää 4G-yhteydellä.

      Eikä maksa paljon, se aika tärkeä juttu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      359
      2493
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      60
      2044
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1712
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1425
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      185
      1400
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      74
      1375
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1355
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1267
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1247
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1086
    Aihe