Mikä anatomian oppikirja?

Lääketieteen opinnot alkavat nyt syksyllä, ja vaikka fuksimateriaalissa onkin arvioitu eri anatomian oppikirjoja, epäselväksi on jäänyt, että mikä oppikirja olisi lopulta kustannustehokkain ratkaisu. Vaihtoehdot ovat kaiketi lähinnä Sobotta, Thieme, Dauber (Pocket atlas of human anatomy) ja Gray's Anatomy for students. Netter lienee saksankielisyytensä vuoksi poissuljettu vaihtoehto. Otetaan vastaan omakohtaisia kokemuksia oppikirjoista ja näkemyksiä siitä, mikä näistä vie voiton. Ja onko vaikutusta opiskeluun/tenttimenestykseen, jos käyttää oppikirjan jotain vanhempaa painosta?
114145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kylläpä noissa kaikissa on varmaan samat luut ja lihakset mainittu.

Btw kannattaa katsoa ebaystä ja amazonista englannin kielisiä kirjoja. Hinnoissa on huomattavia eroja verrattuna esim. Suomalaisen hintoihin!! Kyllä ne ilmottaa kurssien alkaessa mikä kirja on paras. Käy vaikka kirjastossa tutkailemassa ennakkoon.

Äänestä

Latinankielinen sobotta on varma ja omasta mielestä paras. Suurin osa kurssikavereista hankki sen. Netter on muillakin kielillä kyllä olemassa.

booky.fi oli ainakin parinavuonna halvempi kuin yhteistilaus

Äänestä

Sobotta on hyvä, mut se on aika iso eli sitä voi olla ikävä kantaa mukana. Saksalainen Netter on hyvä ja ainakin Helsingissä suosittu (on myös Sobottaa kevyempi ja kompaktimpi). Siinä siis saksankielisten termien lisäksi latinalaiset nimet - jenkki- tms versiota Netteristä ei kannata ostaa koska niissä ei oo latinankielisiä termejä ollenkaan.
On ehkä hyvä huomata myös että Netter tai Sobotta ei kumpikaan ole varsinaisia oppikirjoja vaan kuvastoja (atlas); Esim. Moore ja Gray puolestaan on anatomian oppikirjoja. Jos kuitenkin näistä pitäisi valita vain toinen niin ehdottomasti mielummin Netter/Sobotta. Lääkiksillä on käytettyjen kirjojen myyntiä opiskelijoiden kesken ja sieltä luult. löytää Moorea ja Grayta halvalla, mutta aika monet pitää atlaksista kiinni tiukkaan ja niitä on vaikeampi saada käytettynä.

Äänestä

Et ehkä usko minua, sillä en itsekään ensimmäisenä vuonna oikein uskonut myöhempien vuosikurssien opiskelijoita, mutta sanonpa kuitenkin tämän. Anatomiaa varten oikeastaan ainoa järkevä ostos on _jokin_ anatominen kuvasto. Valitsetpa Netterin tai Sobotan, et tule luultavasti katumaan. Opeteltavaa on niin paljon, että et tule kuitenkaan osaamaan kaikkea. Kaikkea ei myöskään oleteta osattavan. Sen kuvaston olemassaolon tarkoitus on siinä, että kertaat sitä aina tarpeen tullen vuosien myötä.

Ostin itse melkein kaikki mahdolliset kirjat mitä ensimmäiselle vuodelle suositeltiin. Anatomiassa lopulta käytin kuitenkin vain Sobottaa ja siinäkin oli ihan tarpeeksi sisäistettävää luentomateriaalien kanssa. Graytä selailin muutamien faktojen tarkistamista varten, mutta nämäkin asiat olisi varmasti löytynyt netistä googlettamalla.

Joka tapauksessa: tsemppiä alkaviin opintoihin! :)

Äänestä

Tampereella 90 % viime vuoden fukseista osti Thiemen. Se on sopivan tarkka, selkeät kuvat, sisältää hyvät yhteenvedot eikä ole mahdottoman kokoinen. Ainut anatomian kuvasto mitä voin suositella on siis Thieme.

Sobotta epäselvä, Netter saksaa ja Graystä ei anatomiaa opi.

Äänestä

Kiitos kaikille näkemyksiensä esittäneille. Toki vieläkin voi kommentoida. Kuten arvata saattoi, yksimielisyyttä ei näytä olevan. Mielenkiintoista sinänsä, kuinka joillakin paikkakunnilla on muodostunut selvät suosikkinsa.

Aika vähän on kommentoitu, mikä merkitys opiskeluun on vanhemmalla painoksella. Jotenkin ei vaikuttaisi kovin merkitykselliseltä, jos uudempiin painoksiin on tullut muutama päivitys anatomiaan. Muutoin sisällön olettaisi pysyvän samana. Onko tästä kokemuksia?

Äänestä

Evoluutio on niin hidasta, ettei anatomia taida kovin paljon sukupolven aikana muuttua.
Itse ostin 1980 Sobotan latinalaisella nimistöllä ja se on hyllyssä edelleen. Enkä myy, vaikken sitä montaa kertaa ole enää tarvinnutkaan. Voin lahjoittaa sen, jos joku tarpeeksi läheinen samoihin opintoithin pääsee.

Mukan kannettavaksi sopii taskukirja. Edellä joku kirjoitti 2thiemestä", joka on mielestäni kustantamon nimi. Niillä on paljonkin erilaisia taskukokoisia kirjoja. Sen anatomiakuvaston tekijä on Dr. Feneis. Kuvat ovat mustavalkoisia, mutta selkeitä. Siitä otin aikanaan saksankielisen painoksen sen takia, että nimistö oli latinaksi.

Thiemellä on myös "Pocket Atlas of Radiography", joka on kliinisen työn alkutaipaleella hyvä apuväline, kun yrittää saada rtg-kuvista selkoa. Niitähän aina olisi hyvä katsoa itse eikä tyytyä pelkkään lausunnon lukemiseen.

Äänestä

"Evoluutio on niin hidasta, ettei anatomia taida kovin paljon sukupolven aikana muuttua."

Ei varmasti muutukaan. Kyse oli lähinnä siitä, että ihmiskehosta voi löytyä jotain anatomisia rakenteita, joiden olemassaoloa ei olla aiemmin tiedetty.

Äänestä
  • Vertaapa huvin vuoksi vaikkapa paljonko vuoden -88 Sobotta on muuttunut viimeisimpään painokseen mennessä, niin saat vähän perspektiiviä asiaan.

    Äänestä

Kolmiosainen Thieme on ollut elämäni parhaiten sijoitettu 150 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opinnot.alkuun kirjoitti:

Lääketieteen opinnot alkavat nyt syksyllä, ja vaikka fuksimateriaalissa onkin arvioitu eri anatomian oppikirjoja, epäselväksi on jäänyt, että mikä oppikirja olisi lopulta kustannustehokkain ratkaisu. Vaihtoehdot ovat kaiketi lähinnä Sobotta, Thieme, Dauber (Pocket atlas of human anatomy) ja Gray's Anatomy for students. Netter lienee saksankielisyytensä vuoksi poissuljettu vaihtoehto. Otetaan vastaan omakohtaisia kokemuksia oppikirjoista ja näkemyksiä siitä, mikä näistä vie voiton. Ja onko vaikutusta opiskeluun/tenttimenestykseen, jos käyttää oppikirjan jotain vanhempaa painosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu