Parisuhteesta.

Kiitollinen

Ihanat isit, mistä johtuu yleinen kiinnostuksen lopahtaminen puolisoon lapsen myötä? Johtuuko tämä siitä että ette näe enään naisena puolisona vaan pelkästään äitinä? Onko jotain mitä nainen voi tehdä asian eteen?

4

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsorgg

      Jos kyseistä ilmiötä esiintyy niin usein syynä on se että äiti keskittyy pitkälti
      lapseen ja unohtaa naisellisuutensa. Kyllä se siitä kun lapsi vähän kasvaa. Ehkä..

    • Kysymys avaajalle?

      Miksi se ylimääräinen n-kirjain täytyy laittaa enää-sanan perään? Kerro, mistä moinen tapa? Ei tietääkseni ole murresana.

    • Jalat maassa

      Kerron tähän oman kokemuksen, en tiedä onko siitä aloittajalle hyötyä. Olimme intohimoisia rakastavaisia kaksi vuotta. Sitten sain lapsen ja kohta seksi lopahti ja muukin läheisyys. Ei ollut vieraita naisia ja muutenkin mies oli hyvä isä ja huolehti perheestä esimerkillisesti.

      Mietin syntyjä syviä. Mieheltäni oli isä kuollut kun hän oli ollut 3-vuotias. Äiti oli hylännyt hänet kasvatiksi sosiaalihuollon etsimään perheeseen 11 vuotiaana, koska uusi mies ei hyväksynyt. Mieheni halveksi äitiään, ehkä oli vähän syytäkin, oli pari aviotonta lasta. Kukapa meistä on oikea tuomitsemaan, itse vain panin pöperöt pöytään kun anoppi piipahti, ei mitään erityisiä tunteita.

      Päättelin että siinä vaiheessa kun minusta tuli äiti, hänelle muistui nuo lapsuuden ajat. Koin että hän saattoi jopa vähän inhota (ehkä vähättelyä joukossa) minua enemmän kuin haluta. Mutta erota hän ei halunnut. Niin jatkettiin siihen asti että lapset lähtivät kotoa. Oli kuitenkin paljon onnellista aikaa, enkä mitenkään ole katkera.

      Nyt on ollut uusi suhde melkein monta vuotta, seksi on ihanaa ja on hienoa olla haluttu. Mitään en jättäisi elämättä.

    • Isä itsekin

      Komppaan ensimmäistä kommentoijaa. Monesti käy niin, että se puoliso lopettaa itse sen isin huomioimisen, kun keskittyy vauvaan/lapseen. Toisaalta ihan ymmärrettävää, mutta vaatii paljon mieheltä jatkaa huomioimista, jos ei ollenkaan saa vastakaikua tai vaimo on koko ajan kuin myrskyn merkki.

      Ainakin omalla kohdalla kyseessä oli ohimenevä ilmiö. Lapset kun varttuivat ja rupesivat nukkumaan kokonaisia öitä, niin jäi sitä aikaakin enemmän. Samoin ne (harvat) kerrat kun saatiin lapsille hoitaja, niin mentiin johonkin toiseen kaupunkiin ja yövyttiin hotellissa, niin kyllä se intohimo ja huomioiminen sieltä heräsivät heti.

      Tarvitsee vain jaksaa sitä arkea ja nauttia siitäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe