Citroenin myynti sakkasi talvella -41,5 %

Good Smak

Tammikuussa Shitikkaa rekisteröitiin 236 kpl. Helmikuussa vain 138 kpl.

Miten on mahdollista, että tämän ranskalaisen "laatumerkin" myynti sukelsi näin voimakkaasti? Onko Suomen talvella osuutta asiaan? Viimasuojista huolimatta Shitikalla ei pärjää talvikelillä?

4

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älyvapaata juttua

      Myös marraskuusta joulukuuhun viime vuonna
      Sitikan rekisteröintimäärät romahtivat
      reilun 43 prosenttia.
      Miten tämä on mahdollista?
      Lantaloordilla on varmaan tähän hyvä selitys?
      Tai sitten ei.

    • Öljysheikki

      No ei ole vielä unohtuneet esim. tammikuun 2006 paukkupakkaset, jolloin autoilijoiden suosikkiharrastut oli bongailla öljylähteeksi muuttuneita C5:ia tienposkesta. Yksi harvinaisen kova viikonloppu taisi pysäyttää suunnilleen kaikki sitikat ja muutaman Pösönkin. Niistä riitti vitsailtavaa kesään saakka ;-)

      Helmikuussahan on usein kovimmat pakkaset joten ostajat olivat viisaasti ostamatta sitikoita. Sehän voi jäätyä jo matkalla autoliikkeestä kotiin. Jatkossahan sitikan kumminkin voi jättää suosiolla seisomaan, jos aamulla sattuu olemaan mittari pakkasen puolella. Ei vilustu auto eikä kuski kun menee töihin vaikka Octavia-taksilla. Kesäautonahan se onkin sitten mukava, ylittää VAG-tuotteetkin kunhan vaihtaa alustan kulutusosat parin vuoden välein.

    • I wonder...

      Onkohan Skodalla tapahtunut koskaan prosentuaalisesti näin pahaa sakkaamista?

      • ...why

        Ja onko kukaan tehnyt Landloordeja, eli lähtenyt riekkunaan asialla vieraan merkin palstalle. No eri asiahan tämä. Shitikkaa tekevät ranskalaiset laadukkaan työjäljen iskurisankarit ja Skodaa Landlordin inhoamat ikiaikaiset tsekki-slaavit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      19
      2586
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      184
      2433
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1321
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      235
      1170
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1127
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      940
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      927
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      854
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      820
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      754
    Aihe