Erik Larsson

Voitti olympialaisissa kultaa Hitlerin nenän edessä. Onko lestadiolaiset tehneet mitään merkittävää sen jälkeen? Onko keskitytty lähinnä lasten kopelointiin ja ehkäisyn pahuuteen.
5134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei vanhoillislestadiolaiset silloinkaan tehneet mitään merkittävää sillä Larsson oli esikoislestadiolainen.

Linnassa istujat ovat vanhoillislestadiolaisia, osa jopa puhujia.
Vanhoillislestadiolaisen opin mukaan esikoislestadiolaiset joutuvat tulimereen.

Äänestä

No sitä maallista kunniaahan me kaikki tarvitaan ja maailman kiitosta.

Mitä merkittävää upostusaikuiskasteen kannattajat ovat saaneet aikaan?

Äänestä

Tarkennus vielä.
Larsson luopui loistavasta hiihtourastaan ja maailmallisen kunnian tavoittelusta ja vaihtoi sen elävässä uskossa kilvoitteluun.

Toinen toisenne kunnioittamisessa keskenänne kilpailkaa.

Äänestä

Larssonin pojantytär Åsa on ihan seksikäs nainen taustan huomioonottaen.

Äänestä

Eikös tuo Aatu ollut itävaltalaisena enemmänkin laskettelumiehiä. Alppihiihto taisi kiinnostaa Hitleriä enemmän. Tuskin välitti paskan vertaa lestadiolaisen voittamasta murtomaasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viimeinen menestyjä? kirjoitti:

Voitti olympialaisissa kultaa Hitlerin nenän edessä. Onko lestadiolaiset tehneet mitään merkittävää sen jälkeen? Onko keskitytty lähinnä lasten kopelointiin ja ehkäisyn pahuuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu