Hei!
Käsittääkseni minulla on kukkapenkissä nukkeruusu.Mielestäni olen ostanut sen 2009 nk huonekasvi koristekukkana eli äitienpäiväruusuna itselleni ja tökännyt kukkapenkkiin kukinnan loputua.En koskaan ajatellut että kasvi kestäisi,mutta toisin kävi.Veikkaan että nukkeruusu oli pelkkä varttamiseen käytetty juuri ja itse äitienpäiväkukka joku muu ruusulajike.
Noh nyt olen kolmisen kesää katsellut penkistä nousevia 1,5 metrisiä superpiikkisiä hujoppioksia,jossa ei ole kukan kukkaa.Ruusu on niin piikkinen,että se torjuu kaiken inspiraation sen hoitamisesta.Saa sojottaa ihan rauhassa,koska se ei ole osoittanut kummempia juurivesasta leviämisen merkkejä.Pari on tullut näiden yhteisten vuosiemme aikana.
Nukkeruusun asuinpaikka on keskellä pihaa minilammikon rannalla pionien takana.Paikan pitäisi olla hyvä,on kosteutta ja täysaurinkoa,jossa pionitkin viihtyy.
Mutta miksi nukkeruusu ei kuki?
Mitä sille pitää tehdä kukinnan aikaansaamiseksi?
Odottaa toiset 5v?
Nukkeruusu ongelmia
3
615
Vastaukset
- Eedenisttä itään
Ehkä ruususi ei olekaan nukkeruusu. Minun nukkeruusuni on vähän alle metrin korkuinen, kiiltävälehtinen ja juurivesoja muodostava.
- taidat olla oikeassa
Hyvä pointti.
Saatat olla oikeassa.
Ideoita lajikkeesta?
1,5m yksittäisoksat,josta tekee lyhyttä oksaa.Piikkejä isoja ja pieniä sekaisin.Hyvin agressiivinen piikkien suhteen myös lehtihangoissa.Rungon väri kirkkaan vihreä juuresta oranssin ruskea.Hiukan kuin juhannusruusu,mutta isoja piikkejä seassa.
Yksi kukka oli tullut ja se on villiruusun kukintomainen,neljä terälehtinen vaaleanpunainen.
Mulla on suuri ruusukirja ja lajike ei ole siinä.
Naapuri antoi lajikediagnoosin ja sanoi nukkeruusuksi.
Mutta miten huonosti kukkivaa ruusua kukitetaan? - Jalzu
taidat olla oikeassa kirjoitti:
Hyvä pointti.
Saatat olla oikeassa.
Ideoita lajikkeesta?
1,5m yksittäisoksat,josta tekee lyhyttä oksaa.Piikkejä isoja ja pieniä sekaisin.Hyvin agressiivinen piikkien suhteen myös lehtihangoissa.Rungon väri kirkkaan vihreä juuresta oranssin ruskea.Hiukan kuin juhannusruusu,mutta isoja piikkejä seassa.
Yksi kukka oli tullut ja se on villiruusun kukintomainen,neljä terälehtinen vaaleanpunainen.
Mulla on suuri ruusukirja ja lajike ei ole siinä.
Naapuri antoi lajikediagnoosin ja sanoi nukkeruusuksi.
Mutta miten huonosti kukkivaa ruusua kukitetaan?Kuulostaa kovasti Koiranruusulta.
Voisikohan kukkimista hillitä "liian hyvä" maa, eli typpipitoisuus?
Liian kosteakaan ei ole hyväksi. Usein kosteikot ovat Suomessa happamia. Kummulle istuttaminen voisi auttaa, mutta noin isoa siirrellään turvallisesti vain traktorilla.
Voit kokeilla keväällä antaa varovaisesti fosforia ja kalkkia.
t. J.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991536Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131196- 2271179
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2641032Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81989- 141960
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179943Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15909Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33792- 71787