En tiedä, onko kysymykseni nyt oikealla osastolla, mutta ongelmani koskee tallentavan DVD-soittimen ja digiboksin asennusta, siis niin, että saisin tallennettua tv-ohjelmia digiboksin kautta DVD-soittimeen. Käytössä on siis digi-tv, eli ilmeisesti tallennus suoraan TV:stä DVD-soittimeen ei onnistu? Osaisikohan joku viisas neuvoa piuhoissa ym. johdoissa? Eli tässä olisi hieman teknisiä tietoja:
-Samsung 32"-digi-tv
-LG DR7400-tallentava DVD-soitin kovalevyllä
-Finnsat FST 300CX-digiboksi (ihan tavallinen ei tallentava)
Kyseessä on antennitalous. Digiboksi, sekä dvd-soitin ovat muutaman vuoden vanhoja, TV on ihan uusi. TV:ssä on 1 x scart, ja 2 x HDMI. Digiboksissa 2 x scart (VCR ja TV) ja tallentavassa DVD-soittimessa 2 x scart ( Euro AV1 Audio/Video ja Euro AV2). Lisäksi DVD-soittimen takana on Aerial ja RF.OUT sekä Coaxial Digit.Out-lähdöt. Pitääkö digiboksista laittaa scart-johto DVD-soittimeen ja antennipiuha suoraan seinään? TV:stä menee antennipiuha seinään ja DVD-soittimesta scart-piuha TV:hen? Suoraan sanottuna olen ihan pihalla noissa liitännöissä.
Auttakaa! Ja sitten ihan maallikon sanoin, kiitos, että tämmöinen tekniikkaa osaamatonkin tajuaa:)
Tallentava DVD-soitin + digiboksi
tindis
2
1293
Vastaukset
- Anonyymi
TV:n scart-liitin on vain input (sisään), siispä kokeilin digibox:n scart -liittimestä (in/out) johto tallentavalle DVD-soittimen AV1-liittimeen ja sen HDMI-out liittimestä piuha TV:n HDMI-input liittimeen ... käytännössä kolmen kaukosäätimen loukku.
- Anonyymi
Taas yksi hidasjärkinen vastailee lähes 8 vuoden takaiseen kysymykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1527113
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1505956- 1335165
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.484707Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?554048- 713244
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.553150Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m252922- 472457
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢182349