Oon tilanteessa että tuloni jäävät alle suojaosuuden, joten vouti päätti ulosmitata autoni( jota en edes muutoskiellon takia) saanut omiin nimiini. Nyt sitten valitin ja sain vastauksen, että ulosmittaus keskeytetty väliaikaisesti.
Onko auto siis nyt niin, että saisin sen rekistöityä vai pitääkö tässä alkaa vielä soitteleen ulosottomiehelle?
Tarvitsisin autoani tulevien töiden takia
Auton ulosmittaus
13
661
Vastaukset
- fasdasd
Samallalailla se on hukkauskiellossa.
Et pysty myymään.
Ulosmittaus on vain keskeytetty valituksesi takia.,
Voit yrittää puhua järkeä, mutta jos ei muuten saa rahaa myy auton ei voutia kiinnosta miten pääset liikkumaan. - Hä?
Autolla ei voi siis ajaakkaan, koska tuota rekisteröintiä ei pystytty tekmään? Oon siis auton maksanu kokonaisuudessa ja ehtivät päättää ulosmittauksen ennen kuin sain rekisteröityä edes omiin nimiini.
Mistään ei löydy kunnon tietoa näistä...auton tiedoilla löytyy, että on haltija ja kaikki verot/vakuutukset ok.
En valita vaikka veisivätkin sitten lopulta auton, olenpahan jollakin edes velkjoani saanut kuitattua. Aina sitä keinot liikkumiseensa keksii...vaikkakin ihan joka keikkaa ei varmaan voi vastaan ottaa ilman autoa (julkiset ei mee niin hienosti täällä). Valituksen tein, jotta näen onko mitään apua säilyttää auto tulevan keikkatyön takia ja se päätös kiinnostaa.
Miten sitten jos luopuvat ja päättävät, että saan pitää autoni...onko muutoskielto automaattisesti pois vai vieläkö sen kumoomiseen tarvitsee UO:n lupa? - Kauhamaisteri
Hehe.. Ulosottomies kyseli munkin auton perään taannoin. Kerroin totuuden että vuoden -99 turpodiisseli, ihan hyvä peli ja vasta miljoona ajettu.
Ei ollut kuulemma ulosmittausarvoa. No hyvä näin.. voi myydä jollekin. - Poliisi rikosen uhri
Samaan aiheeseen,minulta vietiin poliisin päätöksellä auto,ja se on ollut voutilla jo lähes kaksi vuotta ja vouti katsastikin sen.no edeleen olen omistaja ja vakuutukset juoksee koko ajan..niitähän en saa poikki,ja minulta otetaan kolmanes tuloistni koko ajan,ja oikeuden päätksen mukaan,autoni on ns,panttina kunnes velka kokonaisuudesaan on maksettu..no vouti on koittanut sitä myydä vasta tänä vuonna ja hintahan on laksenut kuin lehmän häntä..miten mahtaa lain mukaan olla,voutin toimet,kun oikeuden päätös on em,kaltainen..
-ps,jälkikäteen ilmeni,että koko oikeuden käynti poliisin kasaamien väärien tietojen perusteella oli laiton..ja poliisi ei ota asiaa uudelleen käsittelyyn.eipä tietnkään onhan poliisin kusipäät osalisia tekemäänsä rikokseen..ja kaikki oli etukäteeen valmiiski laadittuna.- Ve.laton
Niin, ainut syyllinen tähän episodiin olet sinä joka jätit velkasi maksamatta.
- Hä?
Haluaisin vastauksen tähän. Jos auto on ulosmitatu, jätetty velallisen haltuun, ulosmittaus keskeytetty, verot ja vakuutukset maksettu ajallaan...voiko autolla ajella siihen asti kunnes tulee lopullinen tuomio? Vai onko niin, että auto pysyy parkissa?
Jos nyt lähen vaikka kauppaan autollani ja poliisit tulee vastaan, mitä seuraa? Missään kun ei ole tietoa tästä ja tämä mua kiinnostaa. Sen tiedän, etti autoa voi myydä enää...ja en aa rekisteröityä autoa omiin nimiinikään.
Olen auton haltija papereissa. Auton arvoksi oli papereihin laitettu 3900e- HÄhhäh
Ulosmitattu ja jätetty velallisen haltuun...lopusta nyt ei ota selväää Erkkikään mutta tottakai sillä voi ajaa. Itseasiassa suuri osa noista päätöksistä tehdään just siksi että velallinen pääsee liikkumaan. Tai muuten käyttämään sitä ulosmitatttua esinettä. Ideana tietysti se että syntyy tuloja joista sitten vouti saa osansa
- gfwertwer
kysy ulosottomieheltä.
JOs et uskalla soita ttrafiin ja kysy - mie vaan
Pyydä omistajalta luovutustodistukset ja todiste, että olet maksanut koko auton ja myy niillä tiedoilla pois. Ostajan murheeksi jää rekisteröinti
- Pöljiäkö löytyy
Vieläkö nykymaailmassa löytyy noin tyhmiä ostajia? Onhan siihen oltava jokin syy, miksi myyjä ei ole rekisteröinyt autoaan. Aina pitäisi herätä epäilys asiasta.
- sdfsdfs
NO tuossahan yllytetään petokseen.
kauppa ei ole pätevä saat nekin maksettavaksesi- Hä?
Autoa en oo mihinkään myymässä. Jos en saa pitää tulevan työn kannalta niin menköön velkoihin. Kiinnosti vaan että voiko autolla ajella ennen kuin tulee se lopullinen päätös. On papereissa merkitsemättömänä velallisen hallussa.
- 19+20
Hä? kirjoitti:
Autoa en oo mihinkään myymässä. Jos en saa pitää tulevan työn kannalta niin menköön velkoihin. Kiinnosti vaan että voiko autolla ajella ennen kuin tulee se lopullinen päätös. On papereissa merkitsemättömänä velallisen hallussa.
No jos on verot maksettu, vakuutus voimassa ja auto katsastettu niin totta kai sillä saa ajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004353
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421996- 611657
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696