Kuulin että moottoriveneen (ainakin 5m asti) saa vaihdettua trailerilta toiselle yksinkertaisesti ruohikon kautta. Eli kait lasketaan ruohikolle ja kiskotaan sieltä toiselle. Onko kokemusta, onnistuuko ja kuinka painavaan veneeseen asti?
Trailerilta trailerille
Maan kautta
3141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tästä luultavasti jokaisella on kokemusta, koska kukaan ei ole kokeillut sitä. Mieti nyt ensin itsekin vähän ja kysele vasta sitten.
Tottakai se onnistuu.Aina helpompi, jos nurmikko on mahdollisimman pitkä, Kone kannatta kipata ennen nostoa.
Hae muutama käytetty autonrengas väliin pehmusteeksi, niin ei paatti saa ronnamia turhaan. Muuten tuossa nyt ei ole mitään ongelmaa. Suuremman (yli 5 m) tai painavamman veneen kanssa kannattaa tehdä pattingista pari pukkia, joiden varaan vene jää kun traileri vedetään alta pois, ja tietenkin silloin pitää vene tukea sivuttain sen verran, ettei hallitsemattomasti kaadu.
Ei sormia eikä jäseniä mihinkään väliin. Työkaluja kannattaa olla tunkki, rautakanki, puupalikoita ja asennusneste.