Gartnerin mukaan perinteosen pc-koneiden myynti putoaa v. 2013 296 miljoonasta ensi vuoden 261 miljoonaan.
PC-myynnin alamäki jatkuu
Stieglitz
1386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.gartner.com/newsroom/id/2791017
Yleinenkehitys jota siivittää myös Microsoftin epäonnistumiset...
sitä iha hirveetä ja vielää nii tosi halpaakii sekunda-käyttis linkkuran-reuhkaa sitte ennää kohta juurikaa missää sitte nii tosi halvallaa käytellä, syystäkii varmaa linkku-urpo sitte siitää pc-konneijen tilanteesta nii tosi linkkura-huolissaa vai kui linkku-urpo hih hih ..
no olipa tuo linkkura-juttu nytte sitte kui oli, xp sp3 kuitennii pelittää etellee luotettavasten netin sellailussa mokkulalla, tosi tuliha se mokkula kuitennii jo vaihettuu tämmöttii vähä uutempaa 4g-routerii, ja sitte testisä jopa se nii tosi halpa linkkurakii osasi tätä wlanni kautta hyötyntää, tuntuu se kyll toisaalt iha käsittämättömält että se nii tosi halpa sekunda-käyttis linkkuran-reuhka saattoi laitteesta yhtää mittää ymmärtää, varmaa vaa joku tosi outo linkkura-bugi oll siinä linkkura-versios vai mitä arvelevatten tästää iha tosi outosta tappauksesta ainaa nii linkkura-hyväuskoset linkku-urpot ?
http://www.gartner.com/newsroom/id/2791017
Gartnerin mukaan ensi vuonna myytävistä uusista nettiin kytkettävistä laitteista (älypehellin, tablet,pc) peräti 67% käyttää Android Linux-käyttöjärjestelmää.
Mitäs siitä tuumivat Windows-mullikat?
Tervetuloa praktiikalle ihan koska tahansa 64-bittinen äänikortti!
Päinvastoin, laptopit Windowsilla saa enemmän suosiota kun android ja linukset..............
http://www.maximumpc.com/amd_survey_shows_laptops_vastly_outnumber_smartphones_and_tablets_college_campuses_2014
Totta kai oikeat koneet erinomaisella Windows-käyttöjärjestelmällä jyräävät, kun pitää tehdä jotain tuottavaa.
kyllä se oikeiden tietokoneiden myynti siitä vielä nousuunkin lähtee, kunhan ensin tuo jonninjoutavien tablettien villitys vähän laantuu.
niillähän ei oikeassa käytössä tee hevon persettäkään, kun ovat niin rajoittuneita.
toki näilläkin paikkansa on ja hölmöiltä nyhdetään rahat pois, mutta ei oikean tietokoneen korvaajaksi.
Niin ja jahka PC puolella tapahtuu jotain oikeaa kehitystä, joka lisää merkittävästi työn tuottavuutta tai mullistaa pelaamisen.
Tällä hetkellähän työkäytössä pärjää hyvinkin useitakin vuosia vanhalla raudalla, joten ei tietenkään PC:itä mene kaupaksi, kun kaikkialla sellaiset on jo ja tarpeeksi tehokkaat työhön.
Ennen oli hieman toisin kun tekniikka otti isoja harppauksia koko ajan niin rauta- kuin softapuolella.
Ei se ole yksin mistään tableteista kiinni enää, vaan myös pelaamisen siirtymisestä laajalti konsolipuolelle ja mobiiliin maailmaan. Lisäksi entistä harvempi ihminen katsoo tarvitsevansa pc:tä mihinkään, suurin osa ei halua tuottaa vaativia sisältöjä vaan ainoastaan kuluttaa niitä.
Pelaamisen siirtyminen?
Kyllä minä katsoisin, että ennen oli sentään lähes pakko olla konsoli jos halusi pelata kuumimpia ja hienoimpia pelejä, nykyään ei tarvitse kun PC:n tehot riittävät.
Pelaaminen on toki lisääntynyt, varsinkin viihteellinen pelaaminen ja sen kuluttajat eivät ole PC ihmisiä muutenkaan.
Mutta kyllä se "alkuperäinen" PC pelaaminen on paljon paremmassa voinnissa kuin ennen.
Se on kyllä totta, että joku uutisenlukija/laskunmaksaja/sähköpostittelija varmaan pärjäisikin tabletilla.
Kiva lukea välillä ihan oikeaita asiakommentteja.
Kyllä, PC-pelaaminen on nykyään nousussa. Hyvä niin.
juu samaa mieltä tuosta, että pädeillä kyllä uutisia lukee ja räksyttää suomi24 palstalla, mtuta ei niistä juuri muuhun ole.
pelit ovat huonoja ja niistä saa hieman parempia vain ostamalla pelin joka vaiheessa vitosia pyytäviä lisä kilkkeitä.
Konsolipelaaminen on aina ollut vähän jäykkää ohjaimen kanssa tappelua, mutta viimeaikoina siihen on hieman saatu edes parannuksia vaikkei se vieläkään ohjaukseltään mitenkään järkevä ole.
PC-pelaaminen on käsittääkseni lisääntynyt. moni vain pärjää vähän vanhemmallakin koneella, kun eivät osta mitään uusimpia pelejä.
PC laitteilla ja vastaavilla on varmasti jatkossakin paikkansa ja tuo tablet villitys varmasti laantuu vielä ja lisää laitteiden myyntiä.
nuo tablet laitteet on hyvin pitkälti vain rahat pois tyhmiltä vekottimia, joilla ei siis voi tehdä mitään oikeaa asiaa.
Muistakaapa nyt sekin asia että noista noin 260-296 miljoonasta pc-laiteesta vain noin 55% myydään Windows valmiiksi asennettuna. Tuo osuus on laskenut koska se oli aiemmin n. 70%. Koska Mac-koneiden osuus on tuosta n. 4-5% jää kysymysmerkiksi millä järjestelmällä loput n. 40% nykyisin asennetaan. Laskelmia vaikeuttaa myös se ettei läheskään kaikki Windows 8-lisenssioptiot tule enää edes käytetyksi. Piraatti Windowsin osuus lienee melkoinen. Samoin ChromeBookien osuus on kovassa kasvussa.