Paniikkihäiriö ja lentokone

hui kamaluus

Tää on varmasti ollu jo moneen otteesee aiheena täällä, mutta enpä ny lähimain löytäny tämmöstä aihetta. Eli siis minulle puhkesi vuoden sisällä paniikkihäiriö ja nimenomaan kohdistui suljettuihin tiloihin: busseihin, juniin, autoihin, kaupan kassat. Söin hetken lääkkeitä ja nyt jo lopettanut ne ja kaupassa käyn taas normaalisti ja julkisillakin liikkuminen on palautunut normaaliin.

Nyt kuitenkin edessä olisi lomalle lähtö ja lentokoneessapa juuri. Ajatuskin tästä hirvittää ja valvottaa öisin ja ajatuksen ei oikein ajaudu mihinkään muuhun päivisin kun tähän koneeseen vaikka kuinka työnnän niitä pois. (ja tiedän älä työnnä ajatuksia pois...kyllä olen myös käynyt mielessäni läpi että istun itse koneessa mutta en saa kohtausta aikaiseksi harjotukseksi)

Nyt vain harmittaa jos matka joudutaan peruuttamaan kun en uskalla astua koneeseen. Ja onko mielipidettä siihenkään tuleeko tämä lomamatka liian nopeastikkin tämmöiselle toipilaalle joka ei voinut astua edes bussiin puolivuotta sitten. Enkä tietenkään haluaisi antaa otetta paniikkihäiriölle ja estämään elämistäni, mutta ajatus koneesta on vain sanoinkuvaamattoman hirveä. :D

Vinkkejä miten te muut paniikkihäiriöiset olette selvinneet lentomatkoistanne? Ja jos haluatte vielä kertoa vähän kauan ollut paniikkihäiriö jne (ollut esim. samoja ongelmia junissa ja busseissa) :)

4

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lennolle myös

      Millä kokeella tai tutkimuksella se paniikkihäiriö on todettu. Miloin olet lähdössä lennolle.
      Minkäikäinen olet? Mies vai nainen? Jos nainen , käytätkö motään hormoonivalmisteita? Mitä harrastat, siis liikunta puoli?

    • hui kamaluus

      Lääkäri ohjasi johonkin sairaalan psyk.arviointi/kriisi juttuun (en muista tarkalleen mikä se oli) ja sieltä ohjattiin psykoterapiaan. Joten siellä arviointiyksikössä se on todettu. Lähtö matkalle olisi noin 2kk kuluttua ja olen noin. 30vuotias nainen. Hormoonivalmisteita käytän (sama ollut käytössä jo nuoruudesta saakka kylläkin). Ja liikuntaa harrastan aktiivisesti. :)

    • Lennnolle myös

      Mitä hormoonivalmeteita käytät?
      Poltatko?
      Oletko varma ettei se paniikki ollut sillä psykatrilla?
      Mitä liikuntaa harrasta ja miten se vaikuttaa oloosi?
      Missäpäin asustelet.

    • Artsi7

      Opamox

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      120
      3721
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      28
      2783
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2655
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2353
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2174
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1726
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1106
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1010
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      81
      995
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      984
    Aihe