Olen 34 vuotias nainen, ja minulla on äskettäin todettu pieni pahalaatuinen kasvain rinnassa ja hoitona on lähiaikoina leikkaus (pelkän kasvaimen poisto), sytostaatit ja sädehoito. Lääkärit passittivat minut nyt sairaalan suu- ja leukasairauksien poliklinikalle hammashoitoon välittämästi (tarkastusaika huomenna) koska heidän mielestään hampaideni kunto on arveluttava ja ne pitäisi kuulemma hoitaa kuntoon pikaisesti ennen sytostaatti ja sädehoitoja. Nyt minua hirvittää syövän lisäksi se mitä hampailleni tehdään, kun olen vähän arka aina hammaslääkärissä muutenkin, kun kuulin sairaalassa että sädehoitoja ennen usein joudutaan poistamaan hampaita ja niiden jälkeen hampaat usein reikiintyvät erittäin helposti ja niitä voidaan usein joutua poistamaan pian sen jälkeenkin. Onko tämä tosiaan näin vai pelkäänkö turhaan?
Hammastarkastus
Rintasyöpä
2790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei hampaita nykyisin noin vain poistella, ne todellakin korjataan kaiken taitojen mukaan.
Jos ihminen yleenäkin huolehtii suuhygieniastaan, ei sädehoidolla niitä rikki saa. Varsinkaan rintasyövän hoidossa, jossa ei sädetetä suualuetta lainkaan.
kun sytostaattihoidot laskevat leukosyytit alas ja tällöin esim. hampaissa ei saisi olla kohtia/reikiä, joista bakteereja saattaisi mahdollisesti päästä verenkiertoon. En tiedä käytetäänkö rintasyövän hoidossa ns. kantasolusiirtoa, jolloin leukosyytit laskevat jopa 0,1:n tasolle, mutta joka tapauksessa kovat solumyrkyt lisäävät kehon tulehdusherkkyyttä. Rintasyövän sädehoidossa hampaat ovat turvassa, mutta milloin hampaisiin tulee säteitä (itselläni jopa niin, että partakin irtosi), niin puoleen vuoteen hampaita ei saisi porailla.