Kokemuksia uusista 8v bensa-automaateista?

2.4 STW

Millaisia mahtavat olla todellisia kulutuslukemat uusien 8v tomaatilla olevien bensavolvojen kulutukset?
Entä miten bensamallit lämpiää talvella? Dieseleissähän kai on edelleen webastot mutta bensamalleissa ei.

8

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin minulla

      Mulla nyt vajaa 9 tonnia ajeltu xc60 d4 uudella automaatilla etuvetosena. Keskikulutus 6,9 litraa satasella ja ajan oikeestaan vain kaupunkiajoa tässä helsingissä. Olen käyny heinolassa ja tullu takasin jolloin kulutus 6.2...en ajele mitenkään säästeliäästi ikinä vaan painan kaasua reilusti ja painan aina kaikki ekosysteemit ensimmäisenä pois:) mutta sanottakoon silti että tämä uusi vie enemmän kuin entinen d4 joka minulla oli 2013 mallia S60 automaatilla..mutta vanhalla tekniikalla. Toki xc60 on ihan eri kokoluokan auto kuin pikkuiset s60 ja v60 jotka on taas pikkuisia sinkun tai pienen perheen autoja.

      • 2.4 STW

        Oliko sinulla jotain tietoa bensakoneisten kulutuksesta uusilla automaateilla?


      • älä epäile
        2.4 STW kirjoitti:

        Oliko sinulla jotain tietoa bensakoneisten kulutuksesta uusilla automaateilla?

        Kulutuslukemat ovat kiinni kuljettajan ajotavasta ja olosuhteista. Pienellähän nuo menee jos osaa ja malttaa ajaa taloudelisten mallien mukaan, eli suunnileen valmistajan ilmoittamien litrojen mukaan.


      • S e a t
        älä epäile kirjoitti:

        Kulutuslukemat ovat kiinni kuljettajan ajotavasta ja olosuhteista. Pienellähän nuo menee jos osaa ja malttaa ajaa taloudelisten mallien mukaan, eli suunnileen valmistajan ilmoittamien litrojen mukaan.

        Näin on ! Kuljettaja vastaa pääosin kulutuksen määrästä. Toki rajoitteena auton alin kulutus. Oma Bensa- Vag 7dsg 4hlö päällä 4,9l/100km kontissa (550l)puolillaan tavaraa. Matka 49km ka nopeus 67km/h. 95e10 bensa. Suorituskyky, jos kulutuslukemia ei lasketa 0-100km/h 9,5 sekuntia ja 206km/h huiput.


    • asreewa

      Ainakin omani s60t5 meni matkassa alta kuuden. Mielestäni hyvin kun tehojakin 245 hv.

      • 2.4 STW

        Onkos tuo jo 8v automaatilla?


    • vastaus 11

      ei ole kuin 6v

    • Volvoilija245

      Hinnaston mukaan 245 hevosvoimainen T5 on aina 8-vaihteisella automaatilla varustettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe