Taustaa: Olen nuori, suunnilleen normaalipainonen nainen, jolla on takana neljä vuotta syömishäiriöilyä. Tällä hetkellä täytän bulimikon kriteerit. Syön suhteellisen terveellisesti ja hyvin, mutta elämä pyörii syömisten suunnittelun, herkkuhimon, sortumisten (eli syön jotain mitä olen kieltänyt/syön liikaa epäterveellisiä ruokia) ja soimaamisen ympärillä. Olen jo avohoidossa mielenterveyspolilla, kontaktini sinne on kesälomalla. En siis tarvitse "hakeudu hoitoon" kommentteja.
En mene yksityiskohtiin, mutta huominen työpäivä tulee sisältämään mm. Nakkien, perunasalaatin, lettujen, jäätelön ja kakun syömistä yhdessä. Sen jälkeen olen menossa päivälliselle tuttavien luokse ja illalla luokseni on tulossa ystäviä illanviettoon. Päivä on siis syömishäiriöisen kauhu - täynnä sosiaalista syömistä. En tahtoisi syödä epäterveellisiä ruokia ollenkaan, mutta en osaa kieltäytyä, kun niitä on tarjolla. Pientäkin "ahmimista" seuraa huono omatunto ja usein oksentaminen.
Huominen ahdistaa jo tänään. Miten selviäisin päivästä ilman a) sortumista, b) huonoa omatuntoa ja c) tyhjentämistä. Pelkään, että tiedossa on ainakin yhtä näistä ellei kaikkia. Oksentamiseen turvautuminen on hyvin helppoa nyt, kun avopuolisoni on viikon reissussa. Tahtoisin käyttäytyä mahdollisimman "normaalisti". Kaipaisin nyt siis neuvoja henkilöiltä, keillä on tietoa/kokemusta asiasta!
Kiitos :)
Vinkkejä ahdistukseen, seurassa syömiseen ja tyhjentämisen välttelyyn!
Helpless
1
200
Vastaukset
- 746547
Älä kiellä itseltäsi mitään. Herkkujakin voi syödä silloin tällöin.
Ei se herkuttelu sinua lihota, vaan se itsesi tyhjentäminen.
Kehoa et voi huijata. Se tietää ette anna sille ravintoa tarpeeksi ja tehostaa energian varastoimista. Kärsitkö ummetuksesta? Anna kehollesi tarpeeksi ruokaa ja ravinteita (ja niitä herkkujakin silloin tällöin). Keho alkaa siitä sitten pikku hiljaa taas luottaa sinuun ja antaa käyttää energiaa muuhunkin kuin vain ruuan ajatteluun ja hankintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä962005Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2861827Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3201644Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1971520Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931081- 291036
- 511027
- 57994
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56988- 67964