onko kellään kokemuksia bamarin 6-koneen ahtamisesta?minkälaisia kannentiivisteitä oootte tai joku käyttäny ja minkälaisia ahtimia?itelläni on 2.3l turbo ja en oo oikein löytäny mistään tietoa minkä laisia kannentiivisteitä porukka on käyttäny ja minkä kokosia ahtimia niillä on.oli ensimmäinen turbo kokeilu ja penkissä takapyöriltä 390hv n.1bar ahto paineilla ja vakio kannentiiviste sano sopimuksen irti.
onko kukaan?
skeppo
51313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kysy virtala racingista, proturbosta tms. Saatata mennä stanutiivisteelläkin, kun kiristää kannen pultit niin perkeleesti. Tyyliin ohjearvo 90 90 90 90
oon kyselly alan paikoista,mut ne sanoo vain et se on jokaisen oma asia minkälainen tiiviste siellä on.vakio tiiviste ei kestä yli 1bar painetta vaikka on puristuksia laskettu tosi paljon eikä kehtaa ajella millään pikku paineilla ku kone kestää reilusti yli 1bar paineen ku sais vaan tiivisteen pitämään.
kuparitiiviste on yksi vaihtoehto mut järkevin on liekkirenkaat eli lohkoon kaiverretaan urat ja ostat original kansipahvin ja leikkaat siitä liekkirengas urat irti ja laitat tilalle kuparirenkaat
Ei niitä ohjearvoja huvikseen ilmoitella. Ohjearvojen ylittäminen yleensä johtaa tiivisteen pullahtamiseen jo kiristysvaiheessa, tai viimeistään hyvin pian käynnistämisen jälkeen.
Liekkirenkaita itse suosittelen. Eipähän tarvitse sen jälkeen niin paljoa hermoilla.
...mielummi, että mitä vaihtoehtoja löytyisi? Ei siihen mikään liike lähde kommentoimaan, jos kysyt mitä joku muu käyttää. Kysy vaan suoraan, että mulla on tämä-ja-tämä kone tällasella kokoonpanolla. Mitäs vaihtoehtoja olisi kannentiivisteeksi tarjolla?
Tuo Virtalan risto voisi olla hyvä lähtökohta, eikös Virtala ole ajellut bemarilla itsekin.
Lisäksi kehottaisin kääntymään suomen bemariklubin puoleen. Tai mikä nyt ikinä onkaan.