Minulla on 74litrainen akvaario, jossa tällä hetkellä asuu 5 nuolimonnista, 4 kuparitetraa sekä miljoonakaloja. Sain vasta tietää että miljoonakalat eivät ilmeisesti sovi pehmeään veteen, joten annanko ne pois? Olen ajatellut laittaa kalaston uusiksi, olisiko ideoita? Monniset haluan pitää, mitä niille kannattaisi hommata kaveriksi?
Vinkkejä kalastoon?
4
163
Vastaukset
- Akva tyttö
Miljoonakalat ovat kovan veden kaloja, joten ne kannattaisi antaa pois.
Kuparitetrat ovat parvikaloja, joten niitä kannattaisi olla vähintään 6.
Kaveriksi voisit ottaa vaikka pienen parven kiilakylkiä tai pieniä tetroja esim. neontetroja.- Kokematon akvaristi
Luovuin milliksistä, ja hankintalistalla on nyt 4 kuparitetraa lisää. Olen katsellut erilaisia kalalajeja ja kiinnostuin punatetrasta. Sopisikin se akvaariooni vai onko altaani liian pieni? Jokaisella nettisivulla sanotaan hieman eri tiedot kalasta.
- Kokematon akvaristi
Kokematon akvaristi kirjoitti:
Luovuin milliksistä, ja hankintalistalla on nyt 4 kuparitetraa lisää. Olen katsellut erilaisia kalalajeja ja kiinnostuin punatetrasta. Sopisikin se akvaariooni vai onko altaani liian pieni? Jokaisella nettisivulla sanotaan hieman eri tiedot kalasta.
Olen myös kiinnostunut tetrojen kudetuksesta, joten onko kenelläkään kokemusta punatetrojen tai kuparitetrojen kudetuksesta?
- Akva tyttö
Hyvä, että luovuit miljoonakaloista.
Omasta mielestäni 5-6 punatetraa sopisi akvaarioosi.
Lisää tietoa löytyy punatetroista ja muistakin kaloista löytyy faunattaren sivuilta.
Linkki (en tiedä toimiiko linkki) :
http://www.faunatar.fi/akvaariokalat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872