Naiset esiin

Näin se vaan menee

9

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missä koulutus?

      Onhan alalla ollut naisia iät ja ajat. Mitä muutoksia home, kosteus ja sisäilmaongelmissa olet huomannut?

    • Palajonkii huomannut

      Paljon parempaan suuntaan mennyt koko ajan viimeisen kuuden vuoden aikana äijien jarrutteluista huolimatta. Hitaasti kyllä menee, mutta varmasti jatkossakin.
      Seuraahan tarkemmin kehitystä sinivihreiden lasein
      http://tuijabrax.fi/2011/11/tarkastusvaliokunnan-kosteus-ja-homeoselvitykselle-loeytyi-tekijae/

      Toki miss.007 on vielä monen pelastus saatpa nähdä, odotukseni ovat korkealla hänen suhteen, mutta puolueesta ei ole kyllä tietoo ainakaan vielä. Jos et ole huomannut, niin aika tavalla laput silmillä ja vaikkua korvissa olet käppäillyt. 2008 äijät kyseli vielä kuiskaillen "onko hometta" sana home oli kirosana. Nyt 2014 naiset vastaavat "on hometta" homepäiväkodeisa ja homekouluissa ja vähän joka paikassa. Jossain enempi ja toisaalla vaarallisempaa. Vähättelyt vähenemässä.

      Koulutus on siellä missä äijilläkin. Tasa-arvoa sekin.

      • miss.007 kaupan pihalla

        Tulen luultavasti kyllä pettämään nämä odotukset. En aio räjäyttää homebisneksiä, enkä tule koskaa osallistumaan politiikkaan.

        Kerrotaampa nyt avoimesti lähtökohtani ja tarkoitukseni. Eli olen 30-vuotias nainen, joka sai hometalosta 10 vuotiaana astman ja altistumisen eri homeille. Tuolloin asuimme vuokra-asunnossa, jonka omistaja kiisti ongelmat täysin. Jopa lahjoitti kuivaurummun, että pyykit saadaan kuivaksi paremmin. Saimme avuksi tuolloin 2 naisgurua homealalta, jotka auttoivat oikeustaistelussa ja voitimme taistelun. Onneksi oli myös sairausvakuutukset.

        Ikävä kyllä tuohon asuntoon ei tehty korjauksia. Seuraavalla perheellä siihen muuttaneella perheellä oli pieni vauvakin. Tämä mietitytti usein, vaikka olin vain pikku tyttö. Myöhemmin muutettuani kotoa päädyin seuraavaan homeasuntoon ja allergiat alkoivat taas. Jalkalistan takaa tulleet ötökät paljastivat ongelman, joka hoidettiin pelkällä kuivaamisella ja tapetoinnilla.

        Sitä seuraava koti olikin ihan uusi. Vuokra-asunto. Siellä oli ilmanvaihto-ongelma, mutta sen olen tajunnut vasta jälkeenpäin. Sitten ostimme asunnon, johon tehtiin kuntotarkastus. Mitään poikkeavaa ei löydetty. Aloin itse tutkimaan asioita ja hakemaan apua. Siinä meni 3 vuotta, ennen kuin tajusin mistä kyse on. Hometta sielläkin. Mielenkiintoista on se, miten moni asiantuntija asiaan osallistui, kaikki olivat oikeassa, kaikilla oli oikeat menetelmä.

        Näin loppupeleissä, nyt kun asiat ovat jo hoidossa, tulin siihen tulokseen, että kaikista ponnisteluista huolimatta tässä maassa tavan tallaaja ei jumaliste tiedä mihin päin mennä kun ongelma syntyy. Kun asiaa koittaa selvittää, sinua viedään kuin Brasiliaa männäpäivinä.

        Jo pelkästään sisäilmasivustoihin hukkuu! Ja niissä miljoonia lisälinkkejä. Mistä hitosta perheenäiti ymmärtää kuka on se jolle sitten kuuluu soittaa? Jos luulee löytävänsä ihmisen, netissä se haukutaan k*settajaksi.

        Tänä päivänä minä tiedän jo kenelle Minun olisi kannattanut soittaa. Siispä, summa summarum: teen kaikkeni auttaakseni ihmisiä paikallistamaan ongelmia rakennusterveysopiskeluni pohjalta ja löytämään avun. Tähän on tulossa vuoden päästä jotain uutta, toivottavasti, kunhan kaikki menee hyvin yhteistyökumppaneiden kanssa. Mikäli ei, niin sitten vaihdetaan taktiikkaa.

        Osiimoilleen näin.


    • Osa hometta

      Ei yksi pääsky kesää tee.
      Yli miljoona ihmistä altistuu vuosittain huonon sisäilman aiheuttamille hengitystiesairauksille.

      • vertti-eetu

        Ei yksi, mutta helv iso joukko järkeviä naisia kyllä saa ihmeitä aikaan.
        Kyllä se on veljet hyvät vaan kylymä totuus.
        Se on jo huomattu. Pikkuhiljaa hissukseen hivuttamalla. Hopi hopi ei ole kiirettä.


    • Harvain alat

      Meillä on yhteiskunta joka ei ymmärrä olemassa olevan kiinteistökannan kosteus ja sisäilmaongelmia. Ongelmien tarkastus sekä huoltotöistä päättää auktoriteetit ja tittelit. Työsuoritukset tekee sopivalla nimellä varustettu tuttu yritys.
      Siinä joukossa näkee harvoin niitä todellisia osaajia.

    • Ondrei Pällinkutka

      Minäkin pidän enemmän naisista.

    Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2473
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1546
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      120
      1314
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      1041
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      260
      892
    7. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      21
      891
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      882
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      860
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe