Riittääkö pelkkä parannuksen tekeminen?

Luuk. 24:47
ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.

Kysynkin tämän jakeen perustalta: "Riittääkö Jeesuksen Kristuksen nimessä tehty pelkkä parannus? Mitäpä jos ei siihen enää tarvitakaan mitään synninpäästöä keneltäkään?
587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riittää.

Kun Pyhän Hengen omistava uskovainen saarnaa sinulle synnit anteeksi
Jeesuksen nimessä ja veressä , se riittää. Mitään muuta ei tarvitse.
Ja kun silloin uskot, että ne ovat anteeksi, ne todellakin ovat anteeksi,
eikä niitä Jumala enää koskaan muista.
Jos vaikka kuolet heti ja syntisi ovat anteeksi, pääset taivaaseen.

Rukoilen puolestasi!!

Jumalan siunakoon sinua!!!!

Äänestä
  • >>>Kun Pyhän Hengen omistava uskovainen saarnaa sinulle synnit anteeksi
    Jeesuksen nimessä ja veressä , se riittää. Mitään muuta ei tarvitse.>Ja kun silloin uskot, että ne ovat anteeksi, ne todellakin ovat anteeksi,
    eikä niitä Jumala enää koskaan muista.

    Äänestä

  • UPDATE_9988328 kirjoitti:

    >>>Kun Pyhän Hengen omistava uskovainen saarnaa sinulle synnit anteeksi
    Jeesuksen nimessä ja veressä , se riittää. Mitään muuta ei tarvitse.>Ja kun silloin uskot, että ne ovat anteeksi, ne todellakin ovat anteeksi,
    eikä niitä Jumala enää koskaan muista.

    Joudun tarkentamaan. Tottakai voi antaa veljelle tai sisarelle hänen rikkomuksensa anteeksi - ja pitääkin. Mutta Raamattu laittaa sen eri kategoriaan kuin syntien anteeksiannon, joka tulee Jumalalta. Ne ovat määritelty Raamatussa toisiinsa suhteessa 10 000 leiviskää / 100 denaaria. Summia voi tarkistaa historiaa käsittelevistä lähteistä, mutta lyhyesti sanottuna ensinmainittu on mahdoton velka ihmisen maksaa, toisen ihminen taas kykenee halutessaan hoitamaan.

    Halusin siksikin tarkentaa tämän, koska usein ajatellaan anteeksiannon olevan aina samanlainen "toimitus", vaikka Raamatussa on mainittu nämä kaksi eirilaista anteeksiantoa.

    Äänestä

Ei.

Jakeessa puhutaan myös julistamisesta, kautta maailman ja siellä ei näy lestadiolaisia, tiettömien teiden päässä.

Tuo toisen ihmisen synninanteeksi anto on pakanallis- katolinen pelkkä vitsi.

Tartuntapintaa siihen ei löydy Raamatusta.

Äänestä

Sillä saarnaajallakaan ei välttämäti ole puhtaat jauhot pussissa, sempä taitta en tarvi heikäläisiä tekemään ns parannusta, voi tulla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikko Nokelainen 13v kirjoitti:

Luuk. 24:47
ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.

Kysynkin tämän jakeen perustalta: "Riittääkö Jeesuksen Kristuksen nimessä tehty pelkkä parannus? Mitäpä jos ei siihen enää tarvitakaan mitään synninpäästöä keneltäkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu