Synnytin kuukausi sitten esikoiseni ja eilen huomasin että jälkivuoto on muuttunut uudestaan enemmän veriseksi kun aiemmin se on ollut sellaista ruskeaa tuhrua vaan.. Mietin että voiko kyseessä olla kohtutulehdus, vaikka minulla ei ole ollut muita tulehduksen oireita...
epänormaali jälkivuoto?
6
2373
Vastaukset
- Sifon
Mulla kävi samoin esikoisen jälkeen. Lääkärin mukaan kyseessä oli ihan tavalliset kuukautiset. Yllätyin että ne voi tulla niin nopeasti synnytyksen jälkeen.
- hai sano moi
Vuoto voi jatkua vielä pitkäänkin epäsäännöllisenä ja muuttaa väriään.
Kohtutulehduksessa "varmimpia" merkkejä ovat normaalia kivuliaammat alavatsakivut, sekä vuodossa esiintyviä suuria verimöykkyjä.
Elä hätile sen suuremmin, minullakin oli vuotoja pitkään epäsäännöllisesti ja värikin muuttui melkein joka kerta. Mutta jos pelottaa, voit varmasti kääntyä tk:n puoleen tai soittaa synnärille ja kysyä sieltä tarkempia neuvoja. - Epikriisi.
Minulla jälkivuoto oli vielä lopputarkastuksessa, muuttunut ruskeahkoksi. Terveystäti kuiteniin totesi että kyllä vuoto on jo loppunut, vaan eipä ollut. Kesti tosi pitkään. Loppui kuitenkin aikanaan aikä ollut miträän ongelmia. Nämä ovat yksilöllisiä asioita. Jos olet kuitenkin huolestunut, mene lääkäriin ja VAADI tutkimus/vastauksia. Jos et itse vaadi, kukaan ei tee mitään.
Jos mielestäsi tarvitaan lisätutkimuksia eikä lääkäri niitä määrää, pyydä lukemaan epikriisi ennen kuin postut. Muissa kohdin olen huomannut että lääkäri ei välttämättä kirjoita sitä mitä kerrot vaan kirjoittaa oirekuvauksen, joka tukee hänen diagnoosiaan. - Normaalia
Mulla jälkivuoto kesti kaiken kaikkiaan reilu 2kk
Välillä muuttui tuhruksi, saattoi olla päivän parin tauko kokonaan ja sitten taas alkoi vuotaan enemmän.
Varsinaiset kuukautiset tuli sitten n. 3kk synnytyksestä. - Mua kans ärsyttää
jo tämä jälkivuoto. Kestänyt jo 7vkoa ja on siis jo sellaista niukkaa tuhrua, että pikkuhousunsuojalla pärjää jne. Kova hinku olis päästä jo uimaan, koska kesäkin kohta jo ohi. En tiedä uskaltaisiko sitä mennä uimaan, jos ei vaan levittele vedessä kauheasti jalkoja, että emättimeen ei mene vettä.
- pontsou
Miksei saisi mennä uimaan? Itsellä kaksi viikkoa synnytyksestä ja juuri tänä iltana kävin meressä uimassa saunan jälkeen, jälkivuoto on ollut sellaista tuhrua vaan nyt viikon verran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2182498Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32109Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3171847- 951605
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831495Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671170
- 251121
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731006