Homolikkehdintä on oikeastaan uskonto

vinossa ollaan

Nykyinen lobbaus ja pakkojulistaminen viittaa suorastaan lahkoon

11

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arto T

      Sitähän se on, homoliikkeessä uskotaan homouden synnynnäisyyteen ja tällä uskolla oikeutetaan kaikki omat teot ja valinnat ja tätä uskon ilosanomaa pyritään levittämään kaikkialle, ihme että kirkkokin on päästänyt toisen uskonnon vaikuttamaan kirkon sisälle.

      • ArtoT -Buster

        Tähän väliin voisitkin kertoa meille, milloin päätit ryhtyä heteroksi: ihan pikkuisena, alakoulussa vai mahdollisesti silloin, kun aloitit tuon homojen vainoamisen nettipalstoilla...


      • ArtoT -Buster kirjoitti:

        Tähän väliin voisitkin kertoa meille, milloin päätit ryhtyä heteroksi: ihan pikkuisena, alakoulussa vai mahdollisesti silloin, kun aloitit tuon homojen vainoamisen nettipalstoilla...

        Saattaa olla niinkin, että jos koskaan ei olisi kukaan suutaan avannut, niin homot pantaisiin sekä vankilaan, että sairaalaan. Ja sehän se vasta "vinossa" olisi.

        Mutta niin kauan kun asiat eivät ole kuten heteroilla, niin "pakkojulistusta" tarvitaan. Sillä lailla maailmassa on ennenkin asiat saatu edistymään. Jos aina olisi tehty niin kuin "aina ennenkin", niin naiset eivät kävisi töissä, eivät äänestäisi, eivätkä ajaisi autolla. Mutta kun saatiin tarpeeksi ääntä. niin johan alkoi tapahtua.


      • asioista perillä
        ArtoT -Buster kirjoitti:

        Tähän väliin voisitkin kertoa meille, milloin päätit ryhtyä heteroksi: ihan pikkuisena, alakoulussa vai mahdollisesti silloin, kun aloitit tuon homojen vainoamisen nettipalstoilla...

        Heteroutta ei valita - homous (lue: homoelämä) on enemmän tai vähemmän valinta.

        T: 28 v. samansukupuolisessa parisuhteessa elävä ei-hetero


      • 654ökhhx
        asioista perillä kirjoitti:

        Heteroutta ei valita - homous (lue: homoelämä) on enemmän tai vähemmän valinta.

        T: 28 v. samansukupuolisessa parisuhteessa elävä ei-hetero

        Heterous ja homous lienevät nimiä sukupuoliselle suuntautumiselle. Heteroutta eikä homoutta ei siis valita. Homoseksuaalsen orientaation mukainen elämä on valinta siinä suhteessa, että on olemassa ulkoista painetta olla sitä vastaan. Näin ollen moni homo yrittää elää heteroelämää, kun taas heteroilla ei ole ulkoista pakkoa homoelämään.

        Ulkopuolisen silmissä asiaa mutkistavat tietysti biseksuaaliset ihmiset, jotka voivat tietyissä rajoissa aidosti valita homo-, hetero- ja bi-ihmisen elämäntapojen välillä.


      • 654ökhhx kirjoitti:

        Heterous ja homous lienevät nimiä sukupuoliselle suuntautumiselle. Heteroutta eikä homoutta ei siis valita. Homoseksuaalsen orientaation mukainen elämä on valinta siinä suhteessa, että on olemassa ulkoista painetta olla sitä vastaan. Näin ollen moni homo yrittää elää heteroelämää, kun taas heteroilla ei ole ulkoista pakkoa homoelämään.

        Ulkopuolisen silmissä asiaa mutkistavat tietysti biseksuaaliset ihmiset, jotka voivat tietyissä rajoissa aidosti valita homo-, hetero- ja bi-ihmisen elämäntapojen välillä.

        Tuli mieleen, että saattaa olla niin, jotta tuntuu "pakkojulistukselta" ja että homous on lisääntynyt.

        Mutta ei ehkä ihan niinkään. Ei homouteen aleta, kuten ei heterouteen, eikä bi-seksuaalisuuteenkaan, vaan kukin on siinä seksuaalisuudessa, joka on suotu. Ja koska homot on saatu edes jollakin lailla hyväksytyiksi, niin kun aiemmin oltiin aivan piilossa, niin nyt homot uskaltavat olla avoimempia, ja heitä tuntuu putkahtavan taivaasta pilvin pimein.

        Mutta heitä on yhtä paljon kuin ennenkin. Ja yhä moni homo voi silti elää vaimon kanssa heterona, aivan. Sellaista ei hetero tee, että yrittää elää homoelämää väkisin, kun ei ole painetta siihen.


    • Arto T

      Jokkeri aliarvioit esimerkin ja median voiman, maailma toimii kovasti toisin kuin luulisi.

      Haastateltavat kertoivat siitä, että ”homoilu” tai ”lesboilu”
      olisi muotia nuorten keskuudessa (vrt. myös Leck 1995, 195). Sara
      (17) kertoi sen olleen ”yleinen trendi koulun tyttöjen keskuudessa”. Juho
      taas kertoi, että hänen lukiossaan oli ihan tavallista, että pojat halailivat
      toisiaan ja loikoilivat käytävillä päällekkäin. Mira (18) muisteli tilannetta
      koulussaan: ”Tietää, että lukion kakkosella tulee aina sellanen, että tyttöjen
      täytyy kokeilla, että minkälaista on olla biseksuaali”. Vaikuttaakin
      siltä, että varsinaisesti homous ja lesbous eivät olisi ihailun kohteena, vaan
      pikemminkin biseksuaalisuus sellaisena kuin se näyttäytyy mainosten,
      musiikkivideoiden ja elokuvien sisällöissä. Näihin kuviin liittyy usein
      sukupuolirajojen rikkominen.

      Seksuaalisuus ja sukupuoli koulussa
      ethesis.helsinki.fi/julkaisut/val/.../​lehtonen/seksuaal.pdf

      • ARTO T. Tuntemani homot ja lesbot ovat olleet sellaisia jo jopa 60-luvulta asti, joten ei voi millään puhua "median voimasta". Kaikkihan oli homoutta vastaan vielä 80-luvullakin. Sen takia itsekin tilin mentyä avioon naisen kanssa, koska en koin homokos paljastumisen tekevän minusta sylkykupin.

        Eli itse olen ollut tällainen nuoresta asti, mutta vasta myöhemmin aloin elää homon elämää, eikä silloinkaan tuntunut siltä, että nyt media on saanut minut vapautumaan: oli vuosi 2005. Aloin vaan vihdoin olemaan oma itseni.


    • Arto T

      #Sen takia itsekin tilin mentyä avioon naisen kanssa,#

      Eli seksi naistenkin kanssa on onnistunut ja ilman seksiä ei ole jääty. Nyt kuitenkaan ei olla 60 luvulla ja nuoriso ajattelee kovasti toisella tapaa, se mikä 60 luvulla oli äärettömän pieni markinaali onkin nyt muotia ja trendi ja tämä näkyy myös käytöksessä. Tämä on juuri sitä mistä raamattu on varoittanut, eli Vanhassa Testamentissakin oli kaupunkeja joissa homouden harjoittamisesta oli muodostunut paikallinen tapa, jota lähes koko kaupunki harrasti. Tässä huomataan että synnynnäinen ominaisuus teoria/uskomus/uskonto ei pidäkään paikkaansa, vaan ihmisten käytös säätyy toisella tapaa. Ja yleinen uskomus synnynnäisestä ominaisuudesta on propagandaa jolla homouden salonkikelpoisuutta ajetaan eteenpäin.

      #Eli itse olen ollut tällainen nuoresta asti, mutta vasta myöhemmin aloin elää homon elämää#

      Silti et voi todistaa sitä että se olisi synnynnäinen ominaisuus kuten väität, itse asiassa ihmisen seksuaalisuus kehittyy lapsuudessa, missä hyvinkin moni asia voi vaikuttaa siihen miksi se kehittyy johonkin suuntaan, kuitenkaan ihminen itse ei kovinkaan paljon muista varhaislapsuudesta ja niistä syistä miksi tietyt asiat lähtevät kehittymään johonkin suuntaan. Tiedehän ei ole pystynyt selvittämään homoseksuaalisuuden syytä, vaikka teorioita on lukemattomia.

      • ARTO T. Missä kaupungeissa VT:ssa , "joissa homouden harjoittamisesta oli muodostunut paikallinen tapa"? Jos tarkoitat Sodomaa esimerkiksi, niin Jumala, joka sen tuhosi ja sanoi sille syyt, niin homous ei tullut esiin.

        Myöskään ei tarinassa: siinä kaupungin kaikki miehet ilmoittivat, että koska Loot oli myös "tullut asumaan tänne muualta, ja pyrkii hallitsemaan meitä, niin mepä pahoinpitelemmekin hänet pahemmin kuin olisimme nuo toiset kaksi".

        Näyttää väkivallan "harjoittamiselta", ei sentään homouden. Jos perustat Raamattuun, niin ota mielellään asioita, jotka sopivat teemaasi. Tuossa siis väkivaltainen käytös ruokki kaikki mukaan.

        Moni homo elää avioliitossa naisen kanssa tänäkin päivänä, se on vain niin. Mieshän pystyy panemaan "kaikkea mikä liikkuu". ja vähän muutakin; sanotaan. Monet homot ovat naisten suosiossa, joten vaikka sen salaisi, voi yhteiselo onnistua. Mutta itse jouduin niin pahoihin sisäisiin ristiriitoihin, että oli pakko lähteä, ja elää rehellisesti sitä elämää, mikä on luontevaa.

        Kuule tämä; heterous lienee aivan synnynnäistä; ei siihen opita edes median kautta. Samoin on bi-seksuaalisuus ja homous. Kaikki ovat ikään kuin luonteessa, joka jokaisella on omanlaisensa. Jos sinä ja minä ollaan oltu tällaisia aina. niin eikö se ole synnynnäistä?

        Minulle ei homoutta opetettu missään; pidin itseäni todella outona, luulin olevani ainoa laatuaan. Tieteelliset tutkimukset eivät ole löytäneet mitään syytä: kaikilla tavoilla tulee homoja, heteroja, ja bi-seksuaalisia, ja niitä, jotka tykkäävät serkusta. Ainoa selvä ero on löydetty: erilaiset aivot, ja selittäisi sitä syntymästä asti olevaa.


    • Arto T

      #ARTO T. Missä kaupungeissa VT:ssa , "joissa homouden harjoittamisesta oli muodostunut paikallinen tapa"? Jos tarkoitat Sodomaa esimerkiksi, niin Jumala, joka sen tuhosi ja sanoi sille syyt, niin homous ei tullut esiin.#

      Jokkeri hei, luulin että halusit keskustella reilusti, älä viitsi esittää moista huttua, jotkut epätoivoisesti yrittävät selittää moista, mutta tuo on jo täydellistä epärehellisyyttä itselle jos moista uskot.

      #Ainoa selvä ero on löydetty: erilaiset aivot, ja selittäisi sitä syntymästä asti olevaa.#

      Käsittääkseni tuokin teoria on ammuttu alas moneen kertaan tieteen piirissä.

      #Kuule tämä; heterous lienee aivan synnynnäistä; ei siihen opita edes median kautta. Samoin on bi-seksuaalisuus ja homous. Kaikki ovat ikään kuin luonteessa, joka jokaisella on omanlaisensa. Jos sinä ja minä ollaan oltu tällaisia aina. niin eikö se ole synnynnäistä? #

      Siis kyllä luonnekin on hyvin pitkälle kasvatuskysymys. Olosuhteet joissa joudumme elämään muokkaavat meidän luonteemme omanlaisekseen. Meistä se on luonnollista, mutta itseasiassa siinä on hyvinkin selkeä syy seuraus suhde, erilaisissa ympäristöissä ja perheissä ihmisen luonnekin muovautuu erilaiseksi. Muuttujia vain on miljoonia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      75
      8947
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5624
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5054
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      19
      3906
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3389
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2741
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      61
      2691
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe