DT:n hinnat

diipa-daapa

Moi,

surkeet noi DT:n kotisivut nykyään, kun ei saa selvää hintaa mistään. Luulisi, että Kastellit ym syö asiakkaita, kun noin sekavat sivut. On paljon helpompi ensin itsekseen ihmetellä ja räknäillä, kun ottaa heti myyjään yhteyttä. Sehän tietää välittömästi niskaan huohottamista ja painostusta. En tykkää.

Löydettiin valmispohja kuitenkin, malli 119c. Mitäköhän tuo mahtaa maksaa?
Ja paljonkohan pitää tasamaatontille arvioida lisäkustannuksia?
Meillä on tontti, josta puretaan pieni talo. Liittymät löytyy siis omastatakaa ja oletus on, että tontilla ei tarvitse, kuin korkeintaan hieman pintamaata purun jälkeen kuopaista, koska tontilla ollut jo pieni talo, joka ei ole 100-vuodessa vajonnut.

Paljonko DT:llä maksaa yleensä erillinen autokatos yhdelle autolle ja varasto? Siis avaimet käteen juttuna tuokin?

Saako nyt tingittyä hinnasta? Onko kukaan ollut tekemisissä viime aikoina DT:n kanssa?

7

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mene muualle

      Jos sinua kiinnostaa vain tinkaus ja halvat hinnat, olet väärässä paikassa. Sinunlaisille on nuo älvärit ja kastelit.

    • En ainakaan osta

      Meneekö DTn myyjällä todella noin heikosti, vai jäikö putki päälle kesälomalla, kun noin kovalle ottaa asialliset kysymykset, joita aloittaja esitti?

      Ihan hyvä ehdotus sinällään. Jos asiakkaille haluat noin sanoa, tarjoajia löytyy kyllä ja paljon, eikä home-DEsigntalo ole todellakaan ainoa valmistalotarjoaja.

    • Dt on hometalo

      Niillä oli yt:t talvella ja porukkaa laitettiin ulos. Tuhannen myydyn talon vuosivauhti on muuttunut nyt neljänsadan talon vuosivauhtiin ja tahti sen kun hidastuu. Ymmärrät varmaan nyt paremmin tuon turhautuneen myyjän vuodatukset? Ja mä tiedän, mistä puhun!!

      Saat kyllä alennusta tai ota muualta. Ainakin Kastellilla ymmärretty sekä myönnetty tilanne ja tarjoukset sitä mukaan.

    • Tmzidosös

      Älä osta designiä tai kastellia. Ne on termospulloja, joissa huomattava määrä homeongelmia. Osta kivi tai hirsitalo. Ne ei homehdu, kun eivät ole pressuviritelmiä.

      Näkeehän sen nyt ettei ne edes mee kaupaksi kun myyjällä täällä aikaa notkua ja krapulassa vetää herneitä sieraimiinsa. Hermot ja rahat kato loppu. Kohta katkasevat onneksi nettiyhteydenkin maksamattomien laskujen takia niin ei tuu noita turhautuneita kommentteja sentään lisää.

    • Hirsi on paras

      Myös täältä vinkki. Älä osta noita telttataloja. Ne on tosiaan niin kamalia termospulloja, ettei mitään rajaa. Jos koneellinen ilmanvaihto bragaa viikoksikin, on home jo kovaa vauhtia pitkin kämppää.

      Hirsitalo on järkevä ja egologinen vaihtoehto. Ei tule viivanalla yhtään kalliimmaksi, jos järki pysyy mukana rakennusvaiheessa. Maksaa ne keittiöt ym sinne lautakasaankin ihan yhtä paljon. Lisäksi hirsitalon jälleenmyyntiarvo on jotain ihan muuta, kuin lautakasojen. Hirsitalossa on hyvä ja terveellinen asua. Suosittelen ja suosittelen unohtamaan nämä homeläävät, joista on jo nyt aika hemmetin paljon onhelmia pitkin suomea homehtumiset ym muodossa

    • Urpo69

      Se yhden auton katos ja varasto maksaa noin 14 000 - 15 000, jolloin varastossa on lämmöt lattialämmityksellä.
      Kahden auton katos on puolitoistakertaisella hinnalla, noin 22 000 euroa.
      Esimerkiksi Piippola 162 perushinta viime talvena oli 175 000 euroa, johon sitten saa laittaa kaikenlaista lisäksi päälle.
      Vanhoja talomalleja voisi saada esiin googlella, niistä on muilla sivuilla tietoja olemassa vaikkei suoraan Designtaloilla enää olisikaan.

      Toinen, näppärämpi tapa voi olla katsoa Ainoakoti.fi ja sieltä talomallit. Ainoakotihan on Designtalo, sillä erolla että materiaalien kanssa se on K-Raudan kanssa naimisissa. Siellä näkyy olevan edelleen hintoja tarjolla eri malleille ja kokoluokille

    • hinnat esiin

      Eiköhän nuo hinnat pitäis olla avoimesti esillä. Taitaa taas olla niin, että sinisilmäiset maksaa eniten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe