Huomasin äsken, että vasempaan käteeni on ilmestynyt kaksi punaista läiskää. Toinen on kyynertaipeen kohdalla n. 5mm halkaisijaltaan ja toinen ranteen kohdalla n. 3mm. En tiedä mistä ne ovat tulleet ja nyt minua pelottaa, että minulle on tulossa ihosyöpä... Laitoin kyllä eilen voimakastuoksuista, paksua rasvaa käsiin, voisiko nuo olla jonkinlaisia allergisia oireita? Läiskät ovat vaaleanpunertavia ja ehkä aivan hiukan koholla. Olen ollut viimepäivinä aika paljon auringossa ja siksi pelottaakin tuo ihosyöpä. Mitä nämä voisi olla?
punaiset läiskät käsivarressa
6
4093
Vastaukset
- aloittajajatkaa
Nyt aloin miettiä myös, että voisiko ne olla jonkun hyönteisen puremia? Itikoista mulle ei yleensä tule mitään jälkiä. Niin ja jos iällä on jotakin merkitystä niin olen 18.
- no worry
Ihosyöpää eivät ainakaan ole. Se ei tule hetkessä. Todennäköisempi selitys läikillesi on hyönteisen pisto. Jos ne kutittaa, osta apteekista Hydrokortisonia.
Jos muuten ihosyöpä huolettaa, lue ketju Kysymys luomista. Siellä on vähän kuvausta melanomasta ja tämä linkki kuviin melanomasta:
http://www.ihotauti.net/moni_melanooma.htm - no worry
Unihtui sqnoa, että läikät voivat johtua myös lääkeaineallergiasta. Mieti, oletko syönyt jotain uutta lääkettä tai jotain pitkään. Jos on lääkeaineallergiaa, laikut häipyvät pikkuhiljaa, kun lopetat lääkkeen oton.
Hyönteisen pistotkin ovat joskus sitkeitä ja voivat kestää jopa 2-3 vko. - aloittajaaa
no worry kirjoitti:
Unihtui sqnoa, että läikät voivat johtua myös lääkeaineallergiasta. Mieti, oletko syönyt jotain uutta lääkettä tai jotain pitkään. Jos on lääkeaineallergiaa, laikut häipyvät pikkuhiljaa, kun lopetat lääkkeen oton.
Hyönteisen pistotkin ovat joskus sitkeitä ja voivat kestää jopa 2-3 vko.Kiitos paljon! Aloin tässä jo itsekin miettiä, että ei se ihosyöpä varmaan yhdessä yössä iske. Jotenkin tää kova helle ja auringonpaiste yhdistettynä siihen, että ukillani todettiin juuri syöpä, saivat minut paniikkiin. Pitää nyt vaan yrittää hoitaa niitä jollakin rauhoittavalla voiteella. :) Niin ja lääkeaineita en ole käyttänyt aikoihin, ainoastaan monivitamiinipillerin syön aamuisin.
- no worry
aloittajaaa kirjoitti:
Kiitos paljon! Aloin tässä jo itsekin miettiä, että ei se ihosyöpä varmaan yhdessä yössä iske. Jotenkin tää kova helle ja auringonpaiste yhdistettynä siihen, että ukillani todettiin juuri syöpä, saivat minut paniikkiin. Pitää nyt vaan yrittää hoitaa niitä jollakin rauhoittavalla voiteella. :) Niin ja lääkeaineita en ole käyttänyt aikoihin, ainoastaan monivitamiinipillerin syön aamuisin.
Melanooma eli pahanlaatuinen ihosyöpä tulee hyvin harvoin nuorelle ja lähinnä vaaleaihoisille, jotka asuvat etelän maissa ja altistavat itsensä jatkuvasti auringon valolle. Ihoa ei kannata polttaa auringossa. Iho muistaa kaikki palamiset ja ihosyöpä iskee, jos on iskeäkseen, vasta kymmenien vuosien kuluttua. Joten sinulla ei ole syytä huoleen koskien käsien laikkuja.
Jos otat aurinkoa, käytä auringonsuojavoiteita, pysy kohtuudessa äläkä polta nahkaasi.
Hyvää kesää! - ihosyöpääkö
no worry kirjoitti:
Melanooma eli pahanlaatuinen ihosyöpä tulee hyvin harvoin nuorelle ja lähinnä vaaleaihoisille, jotka asuvat etelän maissa ja altistavat itsensä jatkuvasti auringon valolle. Ihoa ei kannata polttaa auringossa. Iho muistaa kaikki palamiset ja ihosyöpä iskee, jos on iskeäkseen, vasta kymmenien vuosien kuluttua. Joten sinulla ei ole syytä huoleen koskien käsien laikkuja.
Jos otat aurinkoa, käytä auringonsuojavoiteita, pysy kohtuudessa äläkä polta nahkaasi.
Hyvää kesää!Nyt läiskät ovat muuttuneet pikkuhiljaa sellaisiksi möykyiksi, ja alkavat vähän muistuttaa koholla olevaa luomea. Pitäisikö huolestua? :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto675219Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161233- 801164