Yksin synnyttämään kun mies jo kerran sen kokenut toisen kanssa?

...

Eli miehelllä edellisestä suhteesta yksi lapsi. Lapsi on nyt 5-vuotta, joten muutamia vuosia aikaa, kun tämä lapsi syntyi. Olen nyt raskaana viikolla 30 ja mitä lähempänä synnytys on, sitä enemmän minua on ruvennut ahdistamaan ajatus siitä, että mies on jo kaiken tämän kokenut jonkun toisen kanssa. Ennen raskautta ei tätä ongelmaa ollut, tai no ainakaan näin pahasti.
Tuntuu, että hermot jo menee itseltäkin, kun juttelee ihmisten kanssa synnytyksestä ja monet kysyy: "lähteekös se pertti mukaan synnytykseen, hänellähän on hyvä kun kokemusta jo on" Huoh.
Muita jotka on ollut vastaavissa tilanteissa, kertokaa kokemsuksia, että onko herännyt samanlaisia ajatuksia? Ja muut, takokaa järkeä minun päähän, että otan tuon miehenkin sinne mukaan!!

3

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukaan vain.

      Ymmärrän sen, miksi et haluaisi miestä mukaan. Itse pelkäisin miehen vertaavan minua edelliseen naiseen.
      Ehkä pelkäisin olevani jotenkin "huonompi".
      Mutta kyllä ottaisin silti miehen mukaan. Onhan se hänellekin tärkeä hetki, riippumatta siitä onko ennen ollut vai ei. Tämä on nyt tämä lapsi ja hänen syntymänsä.
      Sitäpaitsi miehestä ohan oikeasti voi olla paljonkin apua. Niin henkistä, kuin fyysistä. :)

    • 4389++

      Ota mukaan! Muistan kokeneeni samoja tunteita ja harmitusta siitä, että tämä ei ollut miehen eka kerta. Mutta nähdessäni miehen itkevän onnesta salissa vauva sylissään, häipyivät nuo ajatukset kertaheitolla.

    • 5+10

      Minun esikoinen on miehelle kolmas. Ei ole käynyt mielessäkään, että en haluaisi häntä mukaan eikä myöskään ole haitannut asia. Ennemminkin olen kokenut, että hänen kokemuksensa on rauhoittanut minua, ainakin toisella meistä on joku taju asioista ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3914
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1924
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1052
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      859
    Aihe