Eli miehelllä edellisestä suhteesta yksi lapsi. Lapsi on nyt 5-vuotta, joten muutamia vuosia aikaa, kun tämä lapsi syntyi. Olen nyt raskaana viikolla 30 ja mitä lähempänä synnytys on, sitä enemmän minua on ruvennut ahdistamaan ajatus siitä, että mies on jo kaiken tämän kokenut jonkun toisen kanssa. Ennen raskautta ei tätä ongelmaa ollut, tai no ainakaan näin pahasti.
Tuntuu, että hermot jo menee itseltäkin, kun juttelee ihmisten kanssa synnytyksestä ja monet kysyy: "lähteekös se pertti mukaan synnytykseen, hänellähän on hyvä kun kokemusta jo on" Huoh.
Muita jotka on ollut vastaavissa tilanteissa, kertokaa kokemsuksia, että onko herännyt samanlaisia ajatuksia? Ja muut, takokaa järkeä minun päähän, että otan tuon miehenkin sinne mukaan!!
Yksin synnyttämään kun mies jo kerran sen kokenut toisen kanssa?
3
278
Vastaukset
- Mukaan vain.
Ymmärrän sen, miksi et haluaisi miestä mukaan. Itse pelkäisin miehen vertaavan minua edelliseen naiseen.
Ehkä pelkäisin olevani jotenkin "huonompi".
Mutta kyllä ottaisin silti miehen mukaan. Onhan se hänellekin tärkeä hetki, riippumatta siitä onko ennen ollut vai ei. Tämä on nyt tämä lapsi ja hänen syntymänsä.
Sitäpaitsi miehestä ohan oikeasti voi olla paljonkin apua. Niin henkistä, kuin fyysistä. :) - 4389++
Ota mukaan! Muistan kokeneeni samoja tunteita ja harmitusta siitä, että tämä ei ollut miehen eka kerta. Mutta nähdessäni miehen itkevän onnesta salissa vauva sylissään, häipyivät nuo ajatukset kertaheitolla.
- 5+10
Minun esikoinen on miehelle kolmas. Ei ole käynyt mielessäkään, että en haluaisi häntä mukaan eikä myöskään ole haitannut asia. Ennemminkin olen kokenut, että hänen kokemuksensa on rauhoittanut minua, ainakin toisella meistä on joku taju asioista ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5292579Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial522225Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2062186Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131578Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191479Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501386- 971349
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621151Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise941131Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035