Vaahteran taimi

Vaahtera_

Poimin 3 viikkoa sitten vaahteran taimia.
Pidin viikon ajan vedessä, ei tullut lisää hiusjuuria.
Istutin purkkeihin jossa osaksi maasta otettua hiekkaa ja kukkamultaa.
Eivät näytä kasvavan, mutta eivät ole kuolleetkaan.
Pilkkuja hieman on toisiin ilmestynyt ja väri alkaa taittua oranssiin.
Onnistuuko kasvattaminen näin, vai miten pitäisi toimia?
Ajatus olisi talveksi laittaa kellariin.

6

3606

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Istuttelija

      Minä olen kasvattanut siten, että olen poiminut taimen ja istuttanut suoraan sille paikalle mihin olen sen halunnut. Istutus isoon kuoppaan jossa paljon hyvää multaa ja istutuksen jälkeen reilu kastelu että alkaa juurtua.

      Kellarissa talvettamisesta ei ole kokemusta, mutta niin pitäisi toimia ainakin että poraat purkit pohjaan reikiä ja kaivat purkit talveksi maahan. Taimet talvehtivat lumen alla.

      • poltinkarva

        Turha toimenpide tuo vedessä lilluttaminen. Talveksi ne taimet voi laittaa ulos. Vaan pitää suojata myyriltä yms. tuholaisilta. Taimia voi suojata pakkasten tultua lehdillä.


    • liikaa v:n taimia

      Anopin tontilla on harvinaisen taimituottelijaita vaahteroita.
      Olen niiden kanssa kaikki hienoudet kokeillut,mutta parhaaksi olen huomannut että ne reippain ottein kitkee pois maasta ja tökkää paljasjuurisina putarhapuukon avustuksella uuteen paikkaan kasvamaan.Ei tarvitse mitään erikoiskäsittelyä,kuten kastelua,jos maassa on yhtään luonnollista kosteutta.Harvinaisen sitkeä puu.

      • Sitkeitä sissejä

        Sama kokemus on mullakin, turha hifistellä niitten kans. Jos ei osaa heti päättää mihin istuttaa, ni voi pistää purkkiin ja purkin haudata talveks vaikka kompostiin, sieltä se on helppo keväällä löytää eikä tuu tallatuksi.

        Vävyn kans kaivettiin väkivaltasesti orapihlaja-aidan juurien seasta yks vaaksan mittanen taimenrääpäle, kasvo siirron jälkeisenä kesänä metrin!


    • Acer_Sepalus

      Lisääntyykö vaahtera Oulussa? Puita on siellä täällä pihoilla ja siemeniäkin tekevät. En vain muista itse nähneeni yhtään tainta Oulussa eivätkä keräämäni siemenet itäneet. Etelässä se kyllä menestyy... Paitsi saattaa kovana pakkastalvena haljeta!

      • dasdsa

        Vaahteran siemenet tarvitsevat kylmäkäsittelyn itääkseen eli eivät idä ennenkuin ovat lojuneet maassa talven... kannattaa syksyllä kylvää muokattuun maahan ja odotella seuraavaan vuoteen :) itävät kyllä oulussakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      78
      1279
    2. 72
      1174
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      77
      1024
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      815
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      29
      729
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      683
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      669
    10. 44
      602
    Aihe