Olen vuokraamassa yhtä huonetta, eikä tunnu menevän kaupaksi. Hinta on alakantissa (välittäjän mukaan noin -10%). Paljon tulee kyselyitä, mutta kun haluan keskustella asukkaan kanssa ennen näyttöä, niin pelkkä syvä hiljaisuus. Vastaukseni ovat varmasti asiallisia. niin, tämä tapahtuu pks:lla.
opiskelija-asunnoista ei tunnu olevan pulaa
7
181
Vastaukset
Kerroppa ensin vähän lisää kohteesta ja vuokrapyynnistä...
- joku mättää
Vuokraamassa yhtä huonetta; et siis yksiötä?
Miksi haluat keskustella asiakkaan kanssa, jos käytät välittäjää? - saa mitä haluaa
Eihän välittäjä välitä muusta kuin että raha kilahtaa heidän tililleen. heille kelpaavat ukkomustalaiset jos on hyvä puhuja. Ymmärrän hyvin miksi vuokranantaja haluaisi puhua itse vuokralaisen kanssa, jolloin saa parhaimman kuvan vuokralaisesta.
- ttrdhfgdshgfdhdfhdfh
Uskon itsekkin siihen että välittäjä kokee helpon rahan uhatuksi jos vuokranantaja vielä haastattelisi erikseen (puhelimessa?) hakijoita.
Aloittaja voi laittaa oikotielle oman ilmoituksen ja juuri nyt heinäkuun puolessa välissä alkaa vähitellen opiskelijoille varmistumaan vasta opiskelupaikat, jolloin alkaa kuumeinen asuntojen hakeminen.
En ole itse koskaan käyttänyt välittäjää vuokratessani asuntoa juuri siitä syystä että haluan hieman tutustua vuokralaiseen itse pyrkien näkemään jotain merkkejä jos vuokralainen jotenkin epäillyttää esim. kertoo olevansa töissä, mutta ei osaa kertoa missä tarkalleen on töissä (suurinpiirtein osoite).- vuokranantaja100
Kysyin siis välittäjältä hintatasosta, ja oma pyyntini on sen mukaan kohdallaan.
Samoin edelliset vuokralaiset sanoivat, että vuokra oli halpa.
Välittäjä ottaisi kuitenkin 1.24x kk-vuokran välityspalkkioksi. Ja toki haluan keskustella vuokralaisen kanssa ennen näyttöä jos vaikka ilmenee jotain sellaista etten halua vuokrata hänelle.
Tässä on hassuinta se, että kun pyydän soittamaan, niin tulee syvä hiljaisuus.
Ja vielä kerran: vastausmailini ovat asiallisia. - ei perse-edellä
vuokranantaja100 kirjoitti:
Kysyin siis välittäjältä hintatasosta, ja oma pyyntini on sen mukaan kohdallaan.
Samoin edelliset vuokralaiset sanoivat, että vuokra oli halpa.
Välittäjä ottaisi kuitenkin 1.24x kk-vuokran välityspalkkioksi. Ja toki haluan keskustella vuokralaisen kanssa ennen näyttöä jos vaikka ilmenee jotain sellaista etten halua vuokrata hänelle.
Tässä on hassuinta se, että kun pyydän soittamaan, niin tulee syvä hiljaisuus.
Ja vielä kerran: vastausmailini ovat asiallisia.Homma ei nyt ole sinulla hanskassa, sen huomaa tekstistäsi. Asuntoa ei vuokrata mailejä lähettelemällä, ensiksi ollaan yhteydessä puhelimitse. Ne jotka pyytävät kuvia sähköpostissa, eivätkä soita, ovat sitä osastoa, että ei heihin kannata uhrata aikaa ja vaivaa. Jokainen joka on tosissaan kiinnostunut asunnosta, soittaa ensin.
- vuokranantaja100
ei perse-edellä kirjoitti:
Homma ei nyt ole sinulla hanskassa, sen huomaa tekstistäsi. Asuntoa ei vuokrata mailejä lähettelemällä, ensiksi ollaan yhteydessä puhelimitse. Ne jotka pyytävät kuvia sähköpostissa, eivätkä soita, ovat sitä osastoa, että ei heihin kannata uhrata aikaa ja vaivaa. Jokainen joka on tosissaan kiinnostunut asunnosta, soittaa ensin.
En ole mikään ammattimainen vuokraaja, joten asioita on varmaan hakusessa.
Yhteydenotot tulee siis noista netti-ilmoista mailina, joihin vastaan heti. Vastausmailissani pyydän siis soittamaan, jotta voisimme sopia näytöstä yms. Kuvat ovat ilmoituksessa. Olen samaa mieltä, että soittamalla asiat hoidetaan, eikä mailaamalla. Mutta kun "kiinnostuneet" ovatkin sen ensinmäisen mailin jälkeen ihan hiljaa, niin tuntuu kovasti oudolta.
Tietty olisi helpompi antaa välittäjän hoitaa, mutta on tämä onnistunut itseltä aikaisemminkin. Ja kuitenkin olen vielä voiton puolella, mitä tulee tuohon välityspalkkioon vrt pieni odotusaika. Mutta noiden asunto hakevien tavat, voivoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510