E-pillereistä aknea. Auttakaa.

En tiedä mitä tämä on, onko mulle nyt puhkeamassa akne? Aloitin ensimmäistä kertaa 5kk sitten mercilon merkkiset e-pillerit. Niistä mulle tuli posket täyteen punaisia ihonalaisia finnejä, muutama joka oli koholla. Ei olleet kipeitä. Niihin kutitti aina vähän kun ne ''puhkesi''. Lopetin e-pillerit 3kk käytön jälkeen, koska se oli todella häiritsevää ja mulla tuli niistä hiustenlähtöä jne. Olin 1kk ilman pillereitä. Näpyt hävisi, vain muutama jäi poskelle. Aloitin sitten uudet microgynon merkkiset e-pillerit, koska elän parisuhteessa. Kuukauden ehdin niitä käyttää kun taas sama ongelma alkoi. Leukaan tuli vaan punaisia näppyjä, että myös pari valkosta finniä. Päätin, että en halua enään käyttää e-pillereitä, koska mielialani oli myös todella masentunut. Lopetin pillerit nyt kohta 2 viikkoa sitten ja ongelma vaan jatkuu! Soitin lääkäriin ja käski odottaa rauhallisesti, että oma kierto tasaantuu, sekä, että hormoonit poistuvat kropasta. Miten voi kestää näin kauan, että 21-25 hormonipilleriä otettua se ei olisi muka vieläkään lähtenyt kropasta? Mulla on muutama ns. ihan normaali finni ja sitten posket täynnä ihme punaisia ihonalaisia näppyjä, ei ole kipeitä ainakaan vielä..Pelkään, että naama menee todella pahaan kuntoon, eikä sitä helposti sitten saisi korjattua. :( Onko kokemuksia? Apuja? Kiitos :(
1145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ihosi paranee ajan kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nuorinainen19 kirjoitti:

En tiedä mitä tämä on, onko mulle nyt puhkeamassa akne? Aloitin ensimmäistä kertaa 5kk sitten mercilon merkkiset e-pillerit. Niistä mulle tuli posket täyteen punaisia ihonalaisia finnejä, muutama joka oli koholla. Ei olleet kipeitä. Niihin kutitti aina vähän kun ne ''puhkesi''. Lopetin e-pillerit 3kk käytön jälkeen, koska se oli todella häiritsevää ja mulla tuli niistä hiustenlähtöä jne. Olin 1kk ilman pillereitä. Näpyt hävisi, vain muutama jäi poskelle. Aloitin sitten uudet microgynon merkkiset e-pillerit, koska elän parisuhteessa. Kuukauden ehdin niitä käyttää kun taas sama ongelma alkoi. Leukaan tuli vaan punaisia näppyjä, että myös pari valkosta finniä. Päätin, että en halua enään käyttää e-pillereitä, koska mielialani oli myös todella masentunut. Lopetin pillerit nyt kohta 2 viikkoa sitten ja ongelma vaan jatkuu! Soitin lääkäriin ja käski odottaa rauhallisesti, että oma kierto tasaantuu, sekä, että hormoonit poistuvat kropasta. Miten voi kestää näin kauan, että 21-25 hormonipilleriä otettua se ei olisi muka vieläkään lähtenyt kropasta? Mulla on muutama ns. ihan normaali finni ja sitten posket täynnä ihme punaisia ihonalaisia näppyjä, ei ole kipeitä ainakaan vielä..Pelkään, että naama menee todella pahaan kuntoon, eikä sitä helposti sitten saisi korjattua. :( Onko kokemuksia? Apuja? Kiitos :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu