On viisaampaa olla ottamatta sitä kissanpentua. Alussa sille ostetaan sitä sun tätä. Sitten kun pentu on jo aikuinen annetaan pelkkää kuivaruokaa. Kun mielenkiinto kissaan lopahtaa ei viitsitä nähdä vaivaa sen ruokkimiseen.
Kissa myydään/ annetaan seuraavaan kohteeseen. Kokemuksesta voin kertoa, ettei ole helppoa kun kissa ei osaa syödä mitään. Ei kelpaa tuore liha, kala, eikä kana. Kaupan pussi märkäruokakin maistuu nihkeästi.
Taas kerran, jos otat kissan RUOKI SITÄ EDES MONIPUOLISESTI !
RUOKKIKAA MONIPUOLISESTI
6
162
Vastaukset
- 1718
Ei kissa tarvitse muunlaista ruokaa kuin lihaa. Sen ei pitäisikään tottua marketin whiskasiin.
- yönvaeltaja
Minun kissani syö toosi monipuolisesti, raksuja, märkistä, hiiriä, lintuja, sudenkorentoja...riittääks
- virikkeitä myös
Säälittävä, että otetaan kissa jonkun kakaran iloksi, sitten uusavuttomat ei jaksa perehtyä edes kissan sapuskoihin. Tuollaisille ei saisi myydä kissanpentua. Säälittää niiden laihat kissat, jotka notkuu päivät pitkät kerrostalon ikkunalaudalla. Se ei ole kisan elämää
- heko heko
Harvemmin kerrostalokissat on laihoja hah ha haaaa
- Sannnnnnnni
Riitelemättä siitä saako kaupungissa pitää kissoja, OP on superoikeassa siinä että yhteen ruokaan totuttaminen on paholaisesta. Tilanteet muuttuvat -esim kissani kuivaruokamerkki vuosia sitten oli keskellä myrkytysskandaalia vaikka sen piti olla niin laadukasta kuin siihen aikaan sai. Yleinen neuvo merkin vaihtamisesta on totuttaa hitaasti toiseen, mutta enhän voinut alkaa sekoittaa raksua uuteen raksuun kun se ensimmäinen raksu saattoi ollakin pitkän päälle myrkyllistä... Onneksi kissa oli tottunut syömään puoltatusinaa märkäruokamerkkiä, tuoretta lihaa ja kalaa, sisäelimiä, muita raksuja vaihteen vuoksi, ja juustonaksuja (joskaan viimeistä ei luvan perästä, se oli vain niin ninja että kesti aika kauan että huomasin sen vievän niitä). Jos olisi ollut yhden merkin kissa tilanne olisi ollut ihan mahdoton. Ei koskaan pidä päästää kissaa kehittämään yhden ruoan neuroosia.
- terv. laiskureille
Jatkan vielä kertomustani. Siis sen lisäksi, että tämä kissa oli opetettu vain kuivamuonalle, sain myös sairaan kissan. Ollaan nyt käyty kahdesti lääkärissä, kun korvissa hiivaa.
Kissa on alkanut syömään jo monipuolisemmin. Korvia hoidettu jo yli 3 viikkoa. Eilen olimme korvakontrollissa, niin vieläkin oli hiivaa korvissa.
Niin, että HUOLEHTIKAA KISSOJEN TERVEYDESTÄ!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859