kaikkiin pahanlaatuisiin syöpiin aina sytostaatti-tai sädehoitoa? Voiko selvitä siis ilman mitään muita hoitoja kuin leikkaus?
Tarviiko..
kaikissa syövissä
291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun esim. syöpäkasvain löydetään/todetaan riittävän varhaisessa vaiheessa, kasvain on suht pieni eikä minkäänlaista levinneisyyttä vielä ole, usein kasvaimen poistava leikkaushoito on riittävä, eikä muita ns. liitännäishoitoja tarvita.
Täytyy kuitenkin muistaa, että jokaisen syöpäsairaus on yksilöllinen ja hoitoihin kuten ennusteeseenkin vaikuttaa niin moni asia/tekijä mm. sairastuneen ikä, yleiskunto, patologin selvitys kasvaimen luonteesta yms. Kahta täysin identtistä sairautta ei ole edellä mainituista syistä johtuen.
Syövän hoidon suunnitteluun jokaisen sairastuneen kohdalla osallistuu moniammatillinen työryhmä ja itse henkilökohtaisesti uskon, että me Suomessa saamme parasta mahdollista hoitoa, vaikka omalla kohdallani on nyt huono tuuri käynytkin sairastamani suolistosyövän uusiuduttua lähes neljän vuoden jälkeen.
Kiitos, kun jaksoit vastata. Toivottavasti paranet!