Olen allerginen mm. pähkinöille ja kissoille, mutta jos olen esim kylässä en kehtaa ikinä sanoa etten voi syödä pähkinöitä vaan joko syön ne ja kärsin illan kutinasta tai jätän sivuun. Eläin allergioita en ikinä ole hävennyt enkä heinä allergiaa, mutta ruoka allergioista en ikinä ole halunnut kertoa.
Onko allergia häpeä?
Tarvitseeko alllergiaa hävetä?
1
154
Vastaukset
- Astma ja koiruus
Entäpä kun olen kuullut henkilöistä joiden hengitystiet ovat hetkessä turvonneet syötyään murusenkin esim pähkinää tai ilmassa on leijunut kalan tuoksua? Mitä sinä häpeät?? Sitäkö että "anteeksi että vaivaan mutta jos rouvan maukas kakku aiheuttaa hengitykseni pysähtymisen niin voisitko kuitenkin soittaa ambulanssin"?..Jos hävettää niin vie omat evääsi mukaan.
Ota kissakylään mennessä allergialääkettä nassuun. Jos ei tehoa niin jätä kyläily ja piste koska elämä on.
Nyt ryhtiä hyvä ihminen! Et ole allergioita itsellesi tilannut vaan ne ovat tulleet vaikket ole halunnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261740
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
- 130900
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52887Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739