Risikko ja Paatero arpovat taas promillerajan laskemista.
Kyllä tuolla varmaan saataisiin duunareilta muutama miljoona lisää sakkoina haalittua.
Esitän Paaterolle hieman raflaavampaa :
Laitetaan siviiliasuisia konstaapeleita kylille kauppaamaan päihteitä esim. kannabista , kulman takana voidaan kirjoittaa asiakkaille sakot hallussapidosta samalla reissulla.
Saa käyttää mut ei oo pakko , hei.
Kyllä tuolla varmaan saataisiin duunareilta muutama miljoona lisää sakkoina haalittua.
Esitän Paaterolle hieman raflaavampaa :
Laitetaan siviiliasuisia konstaapeleita kylille kauppaamaan päihteitä esim. kannabista , kulman takana voidaan kirjoittaa asiakkaille sakot hallussapidosta samalla reissulla.
Saa käyttää mut ei oo pakko , hei.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suattaapi jo olla tuo konsti käytössäkin
En oikein ymmärrä tuota promillerajaa alkuunkaan.
Miksi pitää sallia "pienessä maistissa" ajaminen ja pelleillä joillain 0,??? jotain.
Tasan oikeudenmukainen laki kaikille kun o,o promillea on laki,eli turta tyrkätä itseään rattiin tai vesille jos ei osaa samaan aikaan olla juomatta.
Helevetin yksinkertainen asia,mitä tuota vatvomaan.???
Jotain liukumaa ja maalaisjärkeä pitää olla.
Alkoholin palaminen kestää kymmeniä tunteja, nollarajalla saadaan rattijuoppoja joka Reijosta.
Perjantaina diskossa ja sunnuntaina kortti pois.
Päissään ajamisesta esim. 0,5promil vois antaa köyhäläisille sakon sijaan yhdyskunta palvelusta samoin kannaboksen käyttörikoksesta tai hallussa pidosta kun ei ne niitä kuitenkaan maksa rahattomina vaan sakot menee ulosottoon ja jää pitempiaikaisesti maksamatta jolloin rikos yleensä uusiutuu koska siitä ei tule mitään varsinaista rangaistusta.
Alle nolla piste viiden promillen promilleita on henkilön itsensä vaikea havaita tai jonkun ulkopuolisen päältä päin joten alempi promille raja olisi kohtuuton ottaessa huomioon että tarkat alkometrit ovat vielä nykyäänkin suht tyyriitä jokaiselle joka joskus alkoholia käyttää edellisenä päivänä ennen kuin lähtee ajamaan.
Risikko ja Paatero molemmat liikkuvat kuljettajan ajamilla autoilla joten heitä eivät promillerajat koske. Lisäksi he molemmat myöntävät ettei alle 0,5% ajavat ole ongelma liikenteessä vaan kännissä, yli 1%, ajavat. Poliiseille rajan lasku tietäisi lisää töitä, jolloin olisivat oikeiden (talous)rikosten tutkinnasta pois. Tämäkö on tuon todellisuudesta vieraantuneen kaksikon tarkoitus?
Poliittista peliä! Laskemalla promille rajaa voi saada kerran laskua
kannattaneiden äänet toisaalta menettää vastustavien äänet. Saa nähdä miten käy.