Syrkki helpommin käsiteltävissä?

Mulla on syrkkipoika, joka juuri täytti puolivuotta. Ei pure, muttei kiinnostu kädestä. Joskus kun ottaa kädelle, pomppaa tai rimpuilee pois. Edellinen hamsterini osasi tulla kädelle; laittoi käden häkkiin, niin hamsu kiipesi kädelle itse. Joskus ei pomppaa pois, mutta joskus taas pomppaa. Olisiko mitään, jolla saisi hamsun tyksimään kädestä enemmän?

p.s. uskaltaa kyllä syödä kädestä, kokeilen tarjoilla herkkuja kädestä :)
481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mullaki on iha sama juttu et tulee ite kädelle mut alkaa rimpuilla pois heti ja joskus se rauhottuu kädelle mut luulen et se haluaa mennä lattialle juoksentelee

Äänestä

Mullekki helppiä.. Mul on melkeen sama tilanne. Mun uros hamsu on 3kk ja se on ollu meillä noin kolme viikkoa. Se suostuu ottaan ruokaa kädestä mutta muuten se juoksee kättä karkuun. Jos se kuulee häkin ulkopuolelta ääniä se jähmettyy paikoilleen ja sit juoksee piiloon. Oon joutunut aina sen vaan ottamaan kädelle koska muuten se ei tule (hamsuni ei pure mutta yrittää vain päästä pois.) Herkunkin se nopsaa siitä hakee ja juoksee piiloon syömään. En ole millään kertana päästänyt sitä kädeltä pois ennen kuin se on rauhoittunut.
Mikä neuvoksi? Tuntuu ettei me edetä tän asian kans ollenkaan. Ja olisin myös kiinnostunut käyttämään hamsuani näyttelyissä mutta jos en saa sitä pysymään kädessä rauhassa niin miten voisin sen näyttelyihinkään viedä? :/

Äänestä
  • Ihan yksinkertaiseti hamsterisi saattaa olla säikky. Sen lisäksi siihen saattaa vaikuttaa se, että hamsusi on ollut teillä vasta vähän aikaa, eikä luota sinuun tarpeeksi hyvin. Muista, että hamsterisi voi pelästyä liian äkkinäisiä ja kovakouraisia tapoja ottaa se syliin ja olla sen takia arka. Tie hamsterin sydämmeen käy vatsan kautta, ja se on hyvä pitää mielessä.

    Äänestä

Paljon käsittelyä. KOkeile laittaa hamsu paidan helman alle, siellä on turvallinen kolo, ja se oppii rauhoittumaan sylissäkin. Kannattaa myös muistaa että syrkki on erakko, eikä välttämättä ylipäätään pidä seurasta. Omistajalla on sille välineasrvoa sen mukaan mitä kivaa kädelle tulon jälkeen tapahtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamsuuu kirjoitti:

Mulla on syrkkipoika, joka juuri täytti puolivuotta. Ei pure, muttei kiinnostu kädestä. Joskus kun ottaa kädelle, pomppaa tai rimpuilee pois. Edellinen hamsterini osasi tulla kädelle; laittoi käden häkkiin, niin hamsu kiipesi kädelle itse. Joskus ei pomppaa pois, mutta joskus taas pomppaa. Olisiko mitään, jolla saisi hamsun tyksimään kädestä enemmän?

p.s. uskaltaa kyllä syödä kädestä, kokeilen tarjoilla herkkuja kädestä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu