Pienimuotoinen paniikki iski!! Olen lähdössä syyskuussa Hawajille Honoluluun. Minulla on lennot Helsinki-Reykjavik-Seattle-Honolulu. Vaihtoa Reykjavikissa en jännitä, kun on kuulemma pieni kenttä, mutta vaihto Seattlessa kauhistuttaa, kun on 1h 45min vaihtoaikaa joten ei taida olla paljon aikaa haahuilla/harhailla vaan pitää olla selvät sävelet. Olisin kiitollinen jos saisin mahdollisimman paljon vinkkejä ja tietoa vaihtamisesta Seattlen kentällä ja itse kentästä. Onko miten iso kenttä? Miten olette vaihtaneet ja kauan kestänyt aikaa? mielelläni kuulisin kaikki informaation mitä en älyä edes kysyä!!!!
Vastaukset 5
- Rauhassa vaan
Älä suotta panikoi. Kenttä on sen kokoinen kuin on eikä siihen voi vaikuttaa. Et myöskään voi juurikaan vaikuttaa lentojen täsmällisyyteen, mutta jos ne ovat samalla varauksella niin kuin varmaan ovat, niin vaihtoaikojen katsotaan riittävän. Se mihin voit vaikuttaa on, että lähdet ripeästi kohti jatkolennon porttia. Kylttejä lukemalla kyllä löydät, ja jos ongelmia tulee, niin joka kentällä on henkilökuntaa, jolta voi kysyä apua.
- raytheon
Tuolta löytyy tietoa ja mm. kartat terminaaleista http://www.portseattle.org/Sea-Tac/Pages/default.aspx
- Hepe..
Lennät varmaankin Icelandairilla, jos menet Reykjavikin kautta? Itse lensin samalla yhtiöllä viime syksynä Seattleen. Silloin selvittelin samanlaisia asioita, ja tutkin että Icelandairin lennot pysyy melko hyvin aikataulussaan. Tosin myöhästymisiä voi sattua mille yhtiölle ja lennolle vain, ja aina ne ei johdu välttämättä lentoyhtiöstä itsestään. Seattlen kentällä taas on ollut maine hieman hitaana kenttänä (ainakin turvatarkastusten osalta). Itse pääsin läpi kohtuullisessa ajassa, ehkä 15 min (oli iltapäivä). Myöhästymisiin et voi tosiaan itse vaikuttaa, mutta tutki netistä Seattlen kentän pohjapiirustukset ym. ennakkoon, ja tietysti se mistä terminaalista lähdet, mihin saavut. Ja jos myöhästyt niin se on vain elämää, kyllä ne reitittää sut uudelle lennolle (jos sun lennot vaan on samalla lipulla).
- ap ..
Kiitos vastauksista :)
- SEA
Eniten vaikuttaa ehtimiseen maahantulotarkastus. Alla olevasta linkistä voit katsoa kauanko porukka on jonottanut SEA kentällä. Sun lentos laskeutuu noin klo 17:30.
http://awt.cbp.gov/
Lähdet sillä asenteella että jos et ehdi niin se ei maailmaa kaada. Matkavakuutus kuntoon, lentoyhtiö sut laittaa seuraavan päivän HNL lennolle ja itse menet yöksi SEA lentokenttähotelliin, jonka maksat ensin itse, mutta matkavakuutus korvaa sen sulle myöhemmin. Samoin ruokailut myöhästymisen ajalta korvaa matkavakuutus. Voit vielä soittaa sinne HNL hotelliin että saavut vasta seuraavana päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197690Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!26638Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627- 61619
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99614- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515