Onko poliisikoulu korkeakoulu? Opintotuen kannalta ajattelin tuota kysyä, koska selvää vastausta en mistään löytänyt.
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
:)
Onko Poliisikoulu korkeakoulu?
9
4491
Vastaukset
- kiwi
Poliisiammattikorkeakoulu (Espoossa) lienee korkeakoulu. Poliisikoulu (Tampere?) ei kai sitä ole.
- Opa
Tällaista kertoillaan osoitteessa www.poliisikoulu.fi:
Poliisikoulun visio: Poliisikoulu on ammattikorkeakoulutasoinen turvallisuusalan oppilaitos vuoteen 2010 mennessä. - Järkkääjä
Eikös poliisiammattikorkeakoulu aloita Tampereelle...oliko se ensi vuoden alusta vai milloin. Muuttavat joka tapauksessa noita koulutussysteemejään.
- Markku-Birgitta
Opa kirjoitti:
Tällaista kertoillaan osoitteessa www.poliisikoulu.fi:
Poliisikoulun visio: Poliisikoulu on ammattikorkeakoulutasoinen turvallisuusalan oppilaitos vuoteen 2010 mennessä.Hih! Seuraavaksi "korkeakoulutetaan" varmaankin paljomiehet, autonkuljettajat ja putkiasentajat..
Siis en millään tavalla vähättele ko. ammattiryhmiä, mutta ihmetyttääpä vaan. Faktahan on, että vuonna 2020 käytännössä kaikilla työelämässä toimivilla on "korkeakoulututkinto"...onpa "hienoa" sitten sukujuhlissa kertoa että kun se meidänkin Matti... - JBA
Markku-Birgitta kirjoitti:
Hih! Seuraavaksi "korkeakoulutetaan" varmaankin paljomiehet, autonkuljettajat ja putkiasentajat..
Siis en millään tavalla vähättele ko. ammattiryhmiä, mutta ihmetyttääpä vaan. Faktahan on, että vuonna 2020 käytännössä kaikilla työelämässä toimivilla on "korkeakoulututkinto"...onpa "hienoa" sitten sukujuhlissa kertoa että kun se meidänkin Matti...Kyllähän palomiehetkin ovat jo "korkeakoulutettuja", muistaakseni palomiehistä tulee eräänlaisia pitkälle erikoistuneita AMK-insinöörejä. En edes viitsi kommentoida kehityskulkua...
- aaa
Markku-Birgitta kirjoitti:
Hih! Seuraavaksi "korkeakoulutetaan" varmaankin paljomiehet, autonkuljettajat ja putkiasentajat..
Siis en millään tavalla vähättele ko. ammattiryhmiä, mutta ihmetyttääpä vaan. Faktahan on, että vuonna 2020 käytännössä kaikilla työelämässä toimivilla on "korkeakoulututkinto"...onpa "hienoa" sitten sukujuhlissa kertoa että kun se meidänkin Matti..."Avoimen ammattikorkeakoulun opetustarjonta Pelastusopistolla v.2004 (.doc)" www.pelastusopisto.fi
:)
No joo.. taitaa pelastajan tutkinto silti olla "vain" ammatillinen tutkinto.
- Maanmittari
Itse kun asun Espoon otaniemessä niin kyllä tuossa lähellä on rakennus jonka seinässä lukee poliisiammattikorkekoulu. Se on eri asia kuin tampereella sijaitseva poliisikoulu. Poliisikoulusta nähdäkseni tulee ns. peruspoliiseja, poliisiammattikorkekoulussa koulutetaan päällystö ja rikostutkintaa tekevää henkilökuntaa. Tosin kohta ko. koulu muuttaa myös tampereelle.
- Tiedän
Poliisikoulu rinnastetaan alemmaksi korkeakouluksi kuten ammattikorkeakoulukin...
- AutaMinuaKäytännössä
:) ---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse303972SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2633915Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1343461Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky873460Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222317Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575591708- 371640
- 321521
- 931475