Ihanasti pukkaa irtisanomisia Windows-ihmisille...
http://m.iltalehti.fi/talous/201407160033049_ta.shtml
http://m.iltalehti.fi/talous/201407160033049_ta.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuohan oli jo alunperinkin tiedossa, Suomen toimintojen alasajon ja kaikkien suomessa työskentelevien irtisanomisen ajankohta vain on vielä arvoitus. Nyt irtisanottaan osa porukasta ja lopetetaan osa toiminnoista, loppuuko toiminta Suomessa kokonaan vuoden kuluessa vai muutaman vuoden kuluessa jää nähtäväksi.
huhu puheita.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288715386604.html?
Kato käy maailmalla.
http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288715395951.html?
Ja suomessakin tulee monta uutta työtöntä.
Ikävä kyllä ei ollut huhu vaan ennalta arvattu tapahtuma joka tuskin jää ilman jatkoa eli loppujenkaan työpaikka ei ole mitenkään taattu. Fiksummat alkavat jo tässävaiheessa katsella uutta työpaikkaa vaikka ei vielä tulisikaan kenkää.
http://www.digitoday.fi/bisnes/2014/07/17/aivan-kaikki-viedaan-yhdysvaltoihin-niin-nopeasti-kuin-mahdollista/201410002/66?
Kohta on entisillä Nokialaisilla kiire katsella uusia työpaikkoja.
Paljonkos se tubutin työllistää suomessa? Tyhjästä on paha irtisanoa ketään!
Räpäsetäpikkuinen sotkee taas asioita.
Mutta menipäs linukshihhuleille taas jauhot suuhun! Hyvä!
Juurihan noita windows-tumputtajia ollaan irtisanomassa mikkisotkun toimesta.
puudeli. Heti vaihtamassa puheenaihetta kun paukut ei riitä.
tubutin saa monta sudokuja loitsivaa peräkammarinörttiä työllistämään itsensä 24/7. Pakko sudottaa unissaankin, ettei SER-lavalta dyykattu Olivetti kaadu viimeisen kerran.
Win-vajakit todella osaavat p*skan jauhamisen. Sinunkaan viestissäsi ei mitään asian tynkääkään, mutta kirjoitella silti pitää, vanhoja, muilta kopsattuja löpinöitä . Jos tällaisilla jutuilla tyydytät pätemisen tarpeesi, niin eipä ole taidoissasi mitään kadehdittavaa.
Säälittävimpänä esimerkkinä tulee mieleen 64-bittinen äänikortti, copy-pasten todellinen suurmestari. R.I.P.
Kannattaisikohan välillä harrastaa muutakin kuin istua sen matolaatikon ääressä? Voisi helpottaa oloa ja selkeyttää ajatuksenkulkua. Sitten kun on taas mahdollinen (tolkullinen) ajatuksentynkä mielessä, voisi kirjoittaa, jos siltä tuntuu.
Juurihan Suomessa paukahti rikki sekin ennätys, että nyt meillä on 500 000 työtöntä aikuista. Se on puoli miljoonaa työtöntä. Microsoft tehtailee lisää työttömiä. Ihanasti tekee kokoomus maan köyhäksi ja myy työt Kiinaan.
500 000 ihmistä ilman töitä. Heistä useimmat eivät pääse enää palaamaan koskaan työelämään, firmat ovat kaatuneet tai muuttaneet ulkomaille kannattavamman toiminnan maihin.
Ruotsissa on 600 000 työtöntä, mutta myös paljon suurempi määrä asukkaita, eli työttömyysprosentti on hyvin pieni Ruotsissa. Suomessa alkaa olla enemmän työttömiä kuin työllistettyjä.
Ei tuo mikään yllätys ole että entisistä noksuista tuli entisiä micro$oftilaisia. Muistutukseksi miten m$:n aikaisemmille "partnereille" on käynyt.
http://www.asymco.com/2011/02/11/in-memoriam-microsofts-previous-strategic-mobile-partners/
Suotta kitisette täällä. Tubutin, Canonical tai ylipäätään mikään linuks ei ole kuuna päivänä työllistänyt ketään Suomalaista!
Ainahan te hihhulit olette kehumassa sitä "ilmaisuutta!"
Mutta todellisuudessa tulostimien ja mokkuloiden valmistaja vain kiittää kaikkia linuksin asentaneita - hyvin käy kauppa!
Toimimattomuuksia riittää siinä kurttauksessa!
Ei työllistä kohta Microsoft-Nokia ristisiitoskaan Suomessa ketään.
http://www.digitoday.fi/bisnes/2014/07/17/aivan-kaikki-viedaan-yhdysvaltoihin-niin-nopeasti-kuin-mahdollista/201410002/66?
Canonical sentään tekee laatutuotteita jotka oikeasti toimivat toisin kuin Microsoftin tumputus. Itsellänikin on kohtuullisen hyväpalkkainen työ nimenomaan linuxin ansiosta (ja oman linux-osaamiseni ansiosta), Windows-"ylläpitäjiä" potkitaan pihalle ja linux-osaajia palkataan tilalle.
Taidat itkeä taas väärää asiaa.
Ei Linux ole tehnyt Suomessa tuhansia työttömiä vaan kuristajakäärme M$.
Työttömiä on vaikea tehdä, jos ei ole ensin TYÖLLISTÄNYT!
linuks hihhulille on TYÖ, kun hakee sen köyhänavun sieltä sossun tiskiltä ja pian takaisin sinne peräkamarin harmauteen näppäilemään sodat sivulle huulipaskaa!
Linux-käyttäjät ovat hyvissä ammateissa, usein vieläpä USEAN YLIOPISTOTUTKINNON suorittaneina. Itse olen korkeakoulut käynyt kyllä, mutta ajan tyytyväisenä työntömastotrukkia varastossa työssä josta pidän ja jossa viihdyn.
Työelämä kun ei voi eikä saa olla rahan perässä juoksemista eikä elämäänsä kannata tuhlata istumalla jossain paskantärkeissä kokouksissa idioottien kravattipellejen kanssa (se sikariporras, joka pitäisi hirttää kravateistaan kattokoukkuun). Teen mieluummin töitä pienelläkin palkalla, mutta tehtävissä joista pidän kuin juoksen ison rahan perässä.
Sinulla on harhainen mieli, jos oletat todella Linux-käyttäjien olevan työttömiä. 100% Linux-käyttäjistä käy töissä ja yleensä muuten korkealla palkalla.
Opetan sinulle pakko-oppina tämän asian yhä uudelleen ja uudelleen kunnes nielet totuuden väkisin. En anna tässä sinulle armoa lainkaan koskaan. Sinä alat totella Linux-ateismia, samoin lopulta koko maailma. Kristityt tuhotaan.
Henkilökohtaisesti olen tehnyt sopimuksen Saatanan kanssa.
tollasen paidan
http://kuvat.kaleva.fi/default/cb7929ba-0e5b-11e4-b584-12313b053908/large-paita.JPG
Ennen Microsoftin tuloa Nokia oli jo viittävaille konkussa tyhmien johtajien ansiosta ja mikkiksen rahallinen avustus jalkoi sitä kitumista muutamalla vuodella!
Suolaa haavaan!
http://news.softpedia.com/news/Finland-Microsoft-Betrayed-Us-with-So-Many-Job-Cuts-451343.shtml
"Sitä saat, mitä tilaat".................