Lontoon kutsuu Elokuussa

Eka kertalainen

Heippa.
Olen lähdössä Lontooseen Elokuun puolessa välissä. Ja varasin hotellin Victorian alueelta. Nyt Haluaisinkin kysyä, onko tämä alue millaista? Et täytyykö illalla olla varuillaan kun siellä kävelee.
Ja sit toinen vinkkejä toivotaan mihin mennä? Ja jos joku tietää jonkun hyvän rockkimestan niin tietoa kehiin. Perus nähtävyydet tulee varmasti koluttua, mut jos jotain uutta tulee mieleen niin ilmoittele.

8

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HuomennaLondoniin:)

      Victorian alue on ihan turvallista seutua. Aseman seutu on ollut jo kauan remontissa, joka hieman vaikeuttaa liikumista. Hyvät yhteydet jokapaikkaan. Kävelymatka mm. Big Benille, Hyde Parkkiin jne..Googlettamalla kyllä löydät sinua kiinnostavia kohteita. Lontoossa kun on kaikkea kaikille kaiken aikaa vuodenajasta riippumatta:)

    • tommi3

      joo victorian alueelle minäkin gatwickin kentältä, kannattaako liput netistä ostaa ajattelin mennä sillä southern junalla victorialle, konehan voi olla myöhässä joten ei voi keretä junaan mihin lippu ostettu , siel on kuulemma gatwickillä portit jota ennen lippu ostetaan, tarkistetaanko ne myös heti vai ?? vois viskata vinkkiä, eka reissu minullakin kiitos ISO vastauksista

      • Matkatuumailija

        Palasin juuri Lontoosta, lennot oli Gatwickin kentälle. Helpoin ja nopein konsti kentältä Lontooseen on Gatwick Express juna jolla pääsee suoraan Victorian asemalle. Tämä on tosin myös kallein julkisista. Toinen juna vaihtoehto on Southern -junayhtiö, tällä pääsee myös suoraan Victorin asemalle tai vaihtaen muillekin Lontoon juna-asemille.
        National Express bussit liikennöivät myöskin gatwicsckista Lontooseen.
        ÄLÄ valitse EasyBus firman bussia, ks tuore kommenttini tällä samalla palstalla.
        Kaikkiin näihin saa liput perillä, tosin etukäteen ostettuna voi olla vähän halvempi. Junalippuja on varsin helppo ostaa automaatista paikan päällä ja maksaa kortilla.


      • tremox

        Ostin Gatwickissä junaliput lippuluukulta Southerniin (vaaleanvihreä juna). Jonossa meni toistakymmentä minuuttia, jono jakautui useammalle luukulle. Luukulla kysyin myyjältä laiturin numeron ja koska seuraava juna tulee. Vastaukset tulivat ystävällisesti. Eipä siinä sen kummempaa. Eikä noita laitureita ollut montaa.
        Konnareita en junassa nähnyt.


    • santeri3

      Konnareita ei junissa oo koska useimmille laituireilla Englannissa pitää mennä metrotyyppisesti porteista sisään/ulos lippua laitteeseen vilauttamalla. Tosin Victorian asemalla muistaakseni ei ollut tätä systeemiä mutta kuitenkin

    • Konnarit tekee "spot check" eli joskus on ja joskus ei (useimmiten ei) joten lippu kannattaa olla, muuten tulee kallis matka...

    • Herkästi puukosta

      Lontoo on suurkaupunki ja syytä on olla iltaisin ja öisin varovainen oli sitten missä kaupunginosassa hyvänsä, kännissä ei todellakaan kannata liikkua sillä puukosta voi tulla hyvin herkästi lontoossa, nuorilla on oikeastaan kaikilla jokin teräase aina matkassa ja puukotuksia siellä tapahtuu älyttömän usein :( Joka toisin väittää niin kaunistelee lontoota, tykkään lontoosta mutta en tuosta puukkomaineesta mikä siellä valitettavasti on.

      • santeri3

        no höpöhöpö, suurkaupungeissa on aina hulluja mutta itte sielä pari vuotta asuneena koin kaupungin tosi turvallisena, ja kyllä, liikuin myös melkoisessa humalassa välillä keskustassa ja olen alle 30v nainen.
        Puukotuksia suurempi ongelma on jengitaistelut joihin todella huonolla tuurilla voi törmätä tietyissä kaupunginosissa (joihin normituristi ei yleensä eksy), niitä tarinoita oli lehdissä sillointällöin että sivullisia joutunut ristituleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe