Liljeholmenin asuntojen hinnat

sjfalsjdfölajsö

Miksi Liljeholmenissa on halvemmat asunnot, kuin muualla keskustan lähellä? Onko alueessa jotain vikaa?

3

154

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teitty

      onko tosiaan halvemmat?
      ei tosin oo liika lähellä keskustaa.
      yleensä hienot näköalat mm

    • 1 ja 11 on 12

      Ei ole alueessa mitään vikaa (ehkä vähän sekavasti suunniteltu keskusta, mutta ihan standaria). En myöskään oikein usko tuohon, että Liljeholmenissa asuntojen hinnat olisivat erityisen matalia. Kyllähän Liljeholmenissa asuntojen hinnat ovat askeleen kovemmat kuin esimerkiksi keskustasta vähän kauempana olevissa punaisen linjan Telefonplanin tai vaikkapa Fruängenin alueilla.

      Yleisesti kai ajatellaan, että Liljeholmen on vielä ihan asiallista aluetta, mutta monet vierastavat sitten punaisen linjan Norsborgiin menevää linjaa Liljeholmenin jälkeen (siellä onkin sellaisia alueita, kuten Alby, joista saa asunnon paljon halvemmalla kuin Lijleholmenista). Tietty sitten kalleimmillaan ollaan punaisen linjan pohjoispuolella, kun lähdetään pohjoiseen T-centralista.

      • fhxcgvbnm,.

        En osaa noista hinnoista paljoakaan sanoa, kun aloittaja ei mainitse tarkoittaako osakkeita vaiko vuokraasuntoja. Sitäpaitsi en ole kiinnostunut osakkeista, joten ei tämänpäivän hinnat tiedossa.
        Mutta jos spekuloin, niin ehkä osakkeet voisi olla hieman halvempia kuin jossain vastaavassa paikassa kuten Gullmarsplan, koska Liljeholmen on uudempaa aluetta? Siitähän monet ei pidä. Ja eikö uudet osakkeet tuppaa olemaan halvempia itse ostohinnaltaan, koska se månadsavgift bostadsrättsföreningille on korkea?

        Ei Liljeholmenissa mitään varsinaista vikaa ole, paitsi tuo että talot on uudempia kuin ympäröivillä alueilla, mutta sehän on vaan makuasia pitääkö sitä miinuksena vaiko plussana.
        Liikennettä ja hulinaa tietty on, kuten kaikissa tällaisissa knytpunkter. Mutta ainakin omasta mielestäni Liljeholmen on paljon siedettävämpi kun esim. Gullmars ja Brommaplan.

        Mitä tulee punaiseen linjaan ja alueiden maineisiin, niin korjaisin hieman tuota edellistä postausta: Liljeholmen - Aspudden - Örnsberg - Axelsberg - Mälarhöjden. Sitten vasta ne 60-luvun alueet, joista ihmiset ei pidä, alkaa Bredängistä. Eikä Bredäng ja Sätrakaan vielä mitään slummia ole, suuri osa tummatukkaisia asukkaita vaan vetää alueen kuin alueen maineen alas.
        Mutta nuo muut on erittäin korkeastatus-alueita: Liljeholmen sillan päässä hypertrendikkäästä Söderistä, Aspudden(/Midsommarkransen) on kai vieläkin Tukholman halutuin alue keskikaupingin jälkeen, ja Mälarhöjden älyttömän kallista, vanhaa omakotitaloaluetta.

        Gröndal, joka on Liljeholmenin toisella "laidalla", ehkä toisaalta voi olla kysymysmerkki. Sehän on osittain vanhaa teollisuusaluetta joka pitäisi purkaa ja tilalle rakentaa asuntoja. Eli vilskettä tulee tulevaisuudessa olemaan, tällä vanhalla rauhallisella alueella. Mutta jos pitää siitä muutoksesta, niin eihän se ole ongelma.

        Tule tutustumaan paikan päällä. Jos ei muuta, niin voit tehdä kävelylenkin kauniin Trekantenin ympäri :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      110
      1511
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      827
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      711
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      144
      705
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      37
      591
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      581
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      207
      568
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      546
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      540
    Aihe