Mikä on rellun kautta aikaen paras/kestävin moottori?
paras konetyyppi?
kiinnostunuttietää
13452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
lähes kaikissa ole yhtäkestävät moottorit, vähän kuin kananmunissa kuoret, vaikea sanoa mikä kananmuna tusinassa on kaikkein kestävin, saattaa kaikki särkyä, ainakin jos päälle istuu ja yleensähän renuissakin istutaan, ne on kyllä yritetty tehdä tehtaalla kananmunaa kestävämmäksi, mutta onko sitten taas jotkut "Arevalaiset" tai muut vastaavanlaiset olleet asialla kun ei tässä olla onnistuttu, mene ja tiedä sitten.
Järkeviä kirjoitellen mielipiteeni on, että renu moottoreita on ikävä korjata, pitää purkaa paljon pienissäkin töissä, eli se suunittelu, miksi pitää suunitella niin pirun hankalia vehkeitä, tämä kaiketi ikuisuus kysymys renun kohdalla.
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/brittitutkimus paikansi moottoreiden murheenkryynit/201407690159?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio1&utm_campaign=Boksi3
En tiedä mutta tuon tutkimuksen mukaan renaultissa on mersun volvon chryslerin ja lexuksen ohella parhaat moottorit.
En tiedä tämän kestävyydestä tai parhaudesta mutta 1996-1997 rallissa oli renault maxi megane niin ainaki se on tehokas.
http://www.youtube.com/watch?v=TnxtD06o09A
Käännetään kysymys toisinpäin, onko jokin rellun moottori tunnetusti huono?
Yleisesti ottaen renaultien moottorit on kyllä hyviä kestää kilometrejä ja ei syö öljyä! Ainakin moottorin puolesta saa renaultilla ajella ihan huoletta näin uskaltaisin väittää.
Katselin yhtä dieseliä,missä kone oli sökönä ja toista bensiini peliä, missä kehuttiin että oli vaihdettu joku kallis palikka,,,
Mutta ihan mielenkiinnolla vain kyselen, kun tuntuu rellussa olevan hinta kohillaan vaan se kestävyys/korjaus kustannukset mietityttää,,,
No kannattaa ehkä verrata vaikka johonkin kansanautoon ja miettiä miksi maksaa käytetystä saman vuosimallin autosta 5-8t enemmän. Käytetyissä on kuitenkin kaikissa jossakin vaiheessa jotakin vikaa riippumatta siitä mikä merkki keulassa.
Kyllä rellu on aina moottoreita osannut tehdä, joten sen puolesta ei kannata pelätä. Kun vertaa vaikka Toyotan dieseleihin, joita vaihdellaan jo takuuaikanakin
No, pysytäänpäs nyt Renaultissa. Millaisia nuo kangoot ja niissä olevat konetyypit?
Löytyskö tuosta mitään--------------------
http://www.nettiauto.com/renault/kangoo/autoarvostelut
Kokemusta on 1,5D(nissan) Tuntui aika p
Tehottomalla...
Kangoon moottorit
- E7J 780 1.4 8V (kansivikoja)
- K7J 700 1.4.8V (kansivikoja)
- E7J 634 1.4 8V (kansivikoja)
- D7F 1.2 8V
- F8Q 630/630 1.9 vaparidiesel (melko kestäviä)
- 1.5 dci turbollinen diesel (ruiskutuspuolen ongelmia)
1.2 8V on kestävin näistä moottoreista, mutta tottahan joka koneen rikki saa jollei huolla kuten pitää....
siellä renun alla pitää maata? eikä kestä kuitenkaan. Ei toisten automerkkien kanssa samanlaista korjaamista, huoltamista ole, ainakaan itselläni. Tottakai auto pitää huoltaa, oli merkki mikä hyvänsä, sen tietää pölvästikin, mutta hyvän tekosyyn ovat keksineet renuideologit, jos renussa vikaa, sitä ei ole huollettu. Voihan Vitalis.
Kuule ne on ihan toiset autot kuin Renault, joiden alla pitää maata yöt-päivät, Renuilla ajetaan.
Ilmeisesti sinulla on sellainen yöt-päivät allamaattava auto, kun tunnut asian hyvin tuntevan mutta projektoit ongelmasi Renaulttiin. Kannattaisi sinukin harkita Renun tai Pösön ostoa, niin ei tarvitsisi purkaa harmejaan täällä verkossa.