niin, tietämättäni sain tuollaisen kasvin tai oikeammin kolme sellaista itselleni.
Mikähän on se paras paikka tuolle, kun nuo omani eivät ole edenneet oikeastaan suuntaan eikä toiseen, eivät kyllä ole kuolleetkaan. Ja millaisesta lämpötilasta nuo pitävät? omassa asunnossani on vaihtelevat lämmöt, öisin ilma viilenee 18asteen nurkille ja pahimmillaan lämpöä kertyy yli 25astetta(kiitos leivinuunin). Ikkunan lähelle en ole uskaltanut laittaa noita, joten ovat tällä hetkellä suht pimeän seinän vieressä johon kyllä menee valaistus, mutta ei niin että lehdet palaisivat.
Tässä linkissä näkyvä kasvi on lähestulkoon saman näköinen kuin omani:
http://hem.bredband.net/fresyl/foton/sansev2.jpg
Huolehdinko turhaan vai olenko vain malttamaton? niin ja millaiseksi tuo "täysikasvuisena" tulee vai pysytteleekö se aina samanlaisena? kiitoksia vastauksista.
Anopinhammas
9
5710
Vastaukset 9
- Ciwi
Anopinhammas on helppohoitoisimpia kasveja, mitä kuvitella saattaa. Ne viihtyvät sekä aurinkoisella että puolivarjoisella paikalla eivätkä vaadi paljon vettä. Kastele niitä harkiten ja anna kasvualustan aina kuivua kastelujen välillä. Kastelun unohtaminen muutamaksi viikoksi ei näitä kasveja haittaa, kunhan annat sitten niille vähän reilummiin vettä. Varo talvella liikakastelua, ja mikäli olet epävarma siitä kaipaako kasvi vettä vai ei, siirrä kastelu mieluummin seuraavaan kertaan. Kesällä voit antaa mietoa lannoitetta parin viikon välein. Nämä kasvit viihtyvät normaalissa huoneenlämmössä kautta vuoden, mutta talvella ne voivat olla myös viileämmässä, ei kuitenkaan alle 10 asteessa. Istuta ne uudelleen kaktusmultaan vain tarpeen vaatiessa ja liikakastelun välttämiseksi lasittamattomaan saviruukkuun.
- Tumpelo
Onko tuo kaktusmulta ihan pakollinen? kun omani ovat ihan tavallisessa mullassa jossa on kyllä normaalia enemmän hiekkaa seassa(ei silti ole kaktusmultaa, oma sekoitus tuli tehtyä)
Ja nuo ovat myös ihan tavallisessa muoviruukussa, onko paha? kun omat kokemukseni muuten niin mukavista ja ilmavista saviruukuista on huonoja niin en siksi ole niitä ostannut.
Ja onko huono idea käsitellä välillä lehtiä mäntysuopavedellä? laimennettuna tietenkin? - Ciwi
Tumpelo kirjoitti:
Onko tuo kaktusmulta ihan pakollinen? kun omani ovat ihan tavallisessa mullassa jossa on kyllä normaalia enemmän hiekkaa seassa(ei silti ole kaktusmultaa, oma sekoitus tuli tehtyä)
Ja nuo ovat myös ihan tavallisessa muoviruukussa, onko paha? kun omat kokemukseni muuten niin mukavista ja ilmavista saviruukuista on huonoja niin en siksi ole niitä ostannut.
Ja onko huono idea käsitellä välillä lehtiä mäntysuopavedellä? laimennettuna tietenkin?Kaktusmullan sijasta käy ihan hyvin tavallinen kukkamulta, johon on sekoitettu hiekkaa. Miten kokemuksesi saviruukuista ovat huonoja? Tietenkin muoviruukutkin käy, mutta silloin on vaan varottava kastelemasta liikaa. Muistaakseni anopinhammas on sellainen kasvi, jota ei saisi suihkutella (muistan lukeneeni näin jostakin). Ehkä siis mäntysuopaliuosta kannattaa käyttää vain silloin, kun epäilee kasvissa olevan tuholaisia.
- Tumpelo
Ciwi kirjoitti:
Kaktusmullan sijasta käy ihan hyvin tavallinen kukkamulta, johon on sekoitettu hiekkaa. Miten kokemuksesi saviruukuista ovat huonoja? Tietenkin muoviruukutkin käy, mutta silloin on vaan varottava kastelemasta liikaa. Muistaakseni anopinhammas on sellainen kasvi, jota ei saisi suihkutella (muistan lukeneeni näin jostakin). Ehkä siis mäntysuopaliuosta kannattaa käyttää vain silloin, kun epäilee kasvissa olevan tuholaisia.
No omat saviruukkukokemukseni ovat siksi huonoja kun oli muutama sellainen niin ne rupesi sitten ajan myötä kalkkeutumaan(kalkkipitoinen vesi vaikutti silloin) ja sitten kun ei ollut lasitusta niin halkeilu oli myöskin harmina. Ja sitten tietenkin hinta on usein tullut vastaan.
No ei noissa ötököitä tunnu olevan eikä ole ollut mutta pölyn takia ajattelin myöskin tuota mäntysuopaliuosta käyttää.
Varsinaista suihkuttelua en ole tehnyt kasveille. - anoppi
Tumpelo kirjoitti:
No omat saviruukkukokemukseni ovat siksi huonoja kun oli muutama sellainen niin ne rupesi sitten ajan myötä kalkkeutumaan(kalkkipitoinen vesi vaikutti silloin) ja sitten kun ei ollut lasitusta niin halkeilu oli myöskin harmina. Ja sitten tietenkin hinta on usein tullut vastaan.
No ei noissa ötököitä tunnu olevan eikä ole ollut mutta pölyn takia ajattelin myöskin tuota mäntysuopaliuosta käyttää.
Varsinaista suihkuttelua en ole tehnyt kasveille.Anopin hammasta kannattaa ihan vaan pyyhkiä kuivalla liinalla, tai hieman kostutetulla!
Ohjeiden mukaan sen lehtiä ei missään nimessä saa kastella! - Tumpelo
anoppi kirjoitti:
Anopin hammasta kannattaa ihan vaan pyyhkiä kuivalla liinalla, tai hieman kostutetulla!
Ohjeiden mukaan sen lehtiä ei missään nimessä saa kastella!No täytyypä sitten kuivalla liinalla pyyhkiä anoppeja. =)
En ole pahemmin ohjeita noille etsinyt kun olin aika pitkään luulossa että nuo ovat anopinkieliä...kunnes sitten jostakin sain selvyyden että ne ovatkin anopinhampaita. Nooh, kokeilemalla oppii ja kysymällä. Kiitoksia vastauksista. Ja mukavaa syksynjatkoa. - popo
Tumpelo kirjoitti:
No täytyypä sitten kuivalla liinalla pyyhkiä anoppeja. =)
En ole pahemmin ohjeita noille etsinyt kun olin aika pitkään luulossa että nuo ovat anopinkieliä...kunnes sitten jostakin sain selvyyden että ne ovatkin anopinhampaita. Nooh, kokeilemalla oppii ja kysymällä. Kiitoksia vastauksista. Ja mukavaa syksynjatkoa.Anopinhammashan on vain matalakasvuinen lajike anopinkielestä.
- sihin
mansikkamaalle kesäksi!!! kyllä kasvaa ja kukoistaa!!! meillä ainakin 12 vuotta
ollut ja kesäisin ulkona helteellä pidetty!!!
terv. ammattilainen etiikkansa kanssa!!! - Anonyymi
Sain anopinhampaan näköisen, vaaleahkonvihreän hehkeän tyypin, mietin onko se "Moonshine" -anopinhammas, vai onko niitä kuunhohtoisia vain pidemmissä anopeissa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3161325Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101277- 981043
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50988- 103935
- 106930
- 111782
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh20734- 69621
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5607