sarkoidoosin uusiutuminen?

Sairasko taas?

Sairastuin sarkoidoosiin vuonna 2005, alkoi nilkkojen nivelkivuilla ja kyhmyruusut molempien nilkkojen sisäosassa, kävely sattui niin paljon, että mies joutui aamuisin kantamaan vessaan. Aluksi lääkärit määräsivät kipulääkettä niveltulehdukseen. Olo kävi kuitenkin niin tukalaksi, että oli lähdettävä ensiapuun, jossa epäiltiin sarkoidoosia ja keuhkokuvasta löytyikin turvotusta keuhkoissa. Lääkistystä en saanut, alkoi pikkuhiljaa parsntua itsestään. Keuhkojen vuoksi puhallustesteissä kävin vielä puoli vuotta.
Viime talvena kävin lääkärissä huimauksen ja sydämen puristustunteen vuoksi. Sydän muuten terve, mutta 1.asteen AV-blokki todettiin, pidentynyt johtumisaika, mutta ei jättänyt johtumatta. Lausunto oli tiheälyöntisyys, holter -tutkimuksessa oli myös kammiolisälyöntejä. Beta -salpaajia ei voitu määrätä alhaisen verenpaineeni takia. Olisiko tämä voinut liittyä sarkoidoosiin? Aloin vasta nyt tätä miettimään, koska aiemmin luulin, ettei tauti voisi uusiutua. Tällä viikolla alkaneet kuitenkin kovat nilkkasäryt iltaisin ja aamuisin, aivan kuten viimeksikin alkoi :( ikää nyt 34 vuotta

4

2442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräsmies

      Kyllä voi uusiutua...

      Itselläni on uusiutunut kahdesti, viimeisimmän ja sitä edellisen välillä oli peräti 20 vuotta. Ainoa mitä tapahtui, oli muutto uuteen asuntoon, joka oli kaikissa yhdistävä tekijä, josta sairaus alkoi tai loppui kuukauden sisään... kahdessa vanhemmassa asunnossa en tervettä päivää nähnyt, nyt kun muutimme viimeisimmän kerran, sarkoidoosikin hävisi ja siitä lähtien olen saanut olla rauhassa. Lääkärin mukaan sarkoidoosiin on geneettinen taipumus, ja tuo taipumus laukaisee sarkoidoosin kun sopiva ympäristötekijä on läsnä. Ja se tekijä saattaa vaihdella ihmisestä toiseen.

      Minulla oli sarkoidoosia imusolmukkeissa, lihaksissa (harvinaista), ihossa, munuaisessa, sylkirauhasissa ja keuhkoissa. Alkoi kaikissa tapauksissa yhtäkkiä, parin kuukauden sisään iho täynnä paukuroita, kyhmyruusua nilkoissa ja olkapäissä, sylkirauhaset, imusolmukkeet ja erityisesti reisi- ja rintalihakset yhtä perunapeltoa, kovia suuria ja pieniä patteja. Ja yhtä nopeasti lähtee kuin tuileekin, parin kuukauden sisään nappulat ensin pienenivät sitten poistuivat kokonaan.

      • taasko sairas

        Kiitos vastauksesta eräsmies! Huomaan lievää värimuutosta nilkoissa samoissa kohdissa, joissa ruusut oli liki 10 vuotta sitten. Lääkärille tässä varmaan nyt kannattaa mennä ajoissa, jos jotain olisi tehtävissä ennen oireiden pahenemista, vaikka tuskin sitä pystyy estämään. Viimeksi myös oireet olivat poissa parissa kuukaudessa kuten sinulla. Kivut silti sietämättömät, reilun kuukauden jouduin olemaan poissa työstä. Sain hyvin vähän tietoa sairaudesta ja sain käsityksen, että kun paranin nopeasti se tarkoitti, että ei jäänyt krooniseksi eikä voi uusiutua. Eipä täällä Turussa kovin montaa sarkoidoosipotilasta ilmeisesti ole, kun minua kävi opiskelijatkin katsomassa ja ihmettelemässä ollessani ensiavussa.


    • eräsmies

      Kannattaa mennä samantien tutkimuksiin jotta selviää onko keuhkoissa jotain meneillään. Sinulla kun on ne vanhat röntgenkuvat järjestelmässä niin pystyvät vertailemaan ovatko muutokset levinneet.

      Veikkaan että laittavat sinulle Prednisolon-kuurin (kortisoni) tällä kertaa, kun viimeksi ei lääkitty (näin ainakin tekstistäsi ymmärsin). Saattaa oireiden kehittyminen loppua siihen. Ainahan sarkoidoosissa on riski, että se alkaa jylläämään myös muissa elimissä tai oireettomana arpeuttaa keuhkoja.

      Kyllä meitä täällä Turussa on. TYKS:n T-sairaalan keuhkopolin lääkärin mukaan 'mukavan' paljon... sillä sarkoidoosi on oikeastaan paras mahdollinen diagnoosi sille mikä keuhkoissa kasvaa. Liki kaikki muut keuhkomuutokset ovat huomattavasti huonompiennusteisia. On syytä muistaa sarkoidoosikipujen aikana, että esim. keuhkosyöpä on yli neljä kertaa yleisempi kuin keuhkosarkoidoosi. Jos se yhtään helpottaa. =)

      Ja se että alkaa nopeasti on hyvä merkki, tosiaan silloin myös lähtee nopeasti. Syytä kuitenkin pitää mielessä ettei se perintötekijä joka sarkoidoosin aiheuttaa, mihinkään perimästä katoa. Eli sopiva ympäristötekijä kun sattuu kohdalle uudestaan, voi alkaa myös tauti uudestaan... siinäpä sitä on miettimistä, mikä yhdistävä tekijä tuolloin viime kerralla ja nyt oli. Itselläni se tosiaan oli tuo muuttaminen/asunnon vaihto.

      Enää en asuntoa vaihda! =) Nojoo... turhaa tuosta on stressata, tulee takaisin jos on tullakseen. Toivottavasti ei tule.

      • taasko sairaana

        Tilaan lääkärin heti huomenna, kiitos tsempistä! Itsekkin miettinyt tuota mikä tekijä olisi nyt sama kuin viimeksi, ehkä stressi työn jatkuvuudesta ainoa joka nyt samaa tasoa kuin tuolloin. Parempi nyt tarkastuttaa ajoissa kumminkin. Kiitos kun jaksoit vastailla ja vointeja sinne myös :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      344
      3486
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      219
      2969
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      62
      2491
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1542
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      20
      1386
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1367
    7. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      2
      1115
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      985
    9. 61
      982
    10. 90
      917
    Aihe